Silne burze w sobotę. Wiemy, gdzie pogoda może być niebezpieczna. Niewykluczone zalania i gradobicia w Polsce

Silne burze pojawią się w sobotę na obszarze Polski. Wiemy, gdzie pogoda okaże się niebezpieczna. Niewykluczone są lokalnie zalania i gradobicia.

W sobotę kształtuje pogodę ośrodek górnego niżu z centrum w rejonie Obwodu Kaliningradzkiego i południowej części Morza Bałtyckiego. Dodatkowo na północy kraju zalega zokludowany front atmosferyczny. We wschodniej części kraju utrzymuje się również ciepły front atmosferyczny. Kolejne burze są prognozowane dziś głównie w zachodniej części kraju, gdzie zaznaczy się wpływ dolno-troposferycznej strefy konwergencji wiatru dolnego.

Burze w sobotę nad Polską. Możliwe gradobicia i zalania

Dziś prognozowane jest na przeważającym obszarze Polski zachmurzenie umiarkowane i duże, a w centrum początkowo małe. Gdzieniegdzie opady deszczu, natomiast po południu na zachodzie również burze, którym lokalnie towarzyszyć będzie grad. Na Pomorzu początkowo występowały mgły ograniczające widzialność do 400 m, lokalnie do 200 m. Szczególnie w północnej połowie kraju oraz na krańcach południowo zachodnich prognozuje się opady deszczu o wysokości od 20 mm do 30 mm. W najcieplejszym momencie dnia dziś od 17°C, 18°C na krańcach południowo-wschodnich, w rejonach podgórskich Karpat i lokalnie nad morzem. Znacznie cieplej, bo do 23°C, 24°C w centrum i na południowym zachodzie kraju. Wiatr na ogół słaby, zachodni i północno-zachodni, miejscami zmienny. Tylko w czasie burz na nizinach porywy wiatru do 70 km/h, a w Sudetach do 60 km/h.

Silne burze w kraju spodziewane w godzinach popołudniowych

Prognoza burzowa ESSL na 17 czerwca 2023 r. dla Europy i obszarów przyległych

Silne burze dziś nad Polską

Przewiduje się na obszarze województwa zachodniopomorskiego, północnej części Ziemi Lubuskiej i Wielkopolsce oraz miejscami na Pomorzu i Kujawach dogodne warunki do tworzenia się burz. Utworzą się gdzieniegdzie w tych regionach pojedyncze komórki burzowe. Mają mieć tendencje do łączenia się w struktury wielokomórkowe o niewielkiej prędkości przemieszczania. Akumulacja opadów może sięgać do 20-40 mm, a punktowo do 50-60 mm, prowadząc do podtopień i zalań. Opady gradu mogą osiągać 2-3 cm, powodując miejscowe szkody i utrudnienia komunikacyjne. Istnieje ryzyko kolejnych w tym tygodniu zalążków trąb lądowych u podstawy chmur Cb, a nawet 1-2 przypadków niezwiązanych z mezocyklonem trąb powietrznych.

Zobacz też:  Uderzenie lata w Polsce coraz bliżej

Prognoza burzowa na 17 czerwca 2023 (IMGW-PIB)

silne burze dziś w Polsce
Silne burze dziś nad Polską

Na północnym wschodzie dziś również istnieje pewne prawdopodobieństwo utworzenia się burz. Dużo jednak zależeć będzie od zasięgu strefy frontowej i skali zachmurzenia, które utrudniać może dzienne nagrzewanie przypowierzchniowych warstw powietrza. Wysokość opadów na tym obszarze może sięgać do 20-30 mm, lokalnie grad do 1-3 cm. Z uwagi na nieco większe pionowe uskoki wiatru i silniejszy skręt wiatru wraz z jego przyspieszeniem w warstwie 0-3 km, istnieje ryzyko utworzenia się burz superkomórek burzowych. Jednak na tym obszarze modele sugerują możliwość rozwoju zjawisk burzowych w godzinach popołudniowych i mają wędrować w kierunku północnym. Śledź dane radarowe i detektory wyładowań online.

Prognoza burzowa na noc (IMGW-PIB) dla Polski

burze w kraju
Burze dziś w Polsce mogą utrzymać się w nocy początkowo

W pierwszej części najbliższej nocy burze są możliwe na mniejszym obszarze niż w ciągu dni Będą występowały w postaci pojedynczych, rozproszonych komórek z opadami do 10-15 mm i porywami wiatru około 50-60 km/h.

Śledź na bieżąco prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl