Silne burze szaleją nad Polską i niosą śmiertelne zagrożenie. Piorun uderzył w dwie osoby pod drzewem na północy

Silne burze przechodzą nad północną częścią naszego kraju, niosą one śmiertelne zagrożenie. Dwie osoby zostały rażone piorunem, gdy schroniły się pod drzewem w czasie burzy.

Silne burze dały się we znaki

Rano wskazywaliśmy, że czwartek przyniesie najsilniejsze zjawiska burzowe na północy naszego kraju. Tak też się stało i najwięcej wyładowań oraz szkód odnotowano na tym obszarze Polski. Dodatkowo rażone zostały dwie osoby przez silne wyładowania atmosferyczne. To kolejne w tym sezonie burzowym osoby poszkodowane przez burze.

Wyładowania atmosferyczne odnotowane, 3 sierpnia 2023 r. przez system detekcji i lokalizacji Blitzortung

silne burze w kraju
Silne burze na północy kraju, dynamiczna pogoda

Duża aktywność elektryczne, silne opady burzowe, miejscami grad i silny wiatr w zasięgu konwekcji

Burze na północy kraju wykazywały się wyraźnie podwyższoną aktywnością elektryczną. Zanotowano przeszło 15000 wyładowań, które zostały odnotowane przez systemy detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych na obszarze Polski i krajach przyległych. Największa koncentracja wyładowań została zaobserwowana w rejonie Zatoki Gdańskiej. Ośrodki burzowe przemieszczają się dziś na północny wschód, wschód naszego kraju.

Sondaż aerologiczny z Łeby, 3 sierpnia 2023 r. 12 UTC, który wskazywał na występowanie umiarkowanej chwiejności termodynamicznej i nasilonego przepływu mas powietrza oraz obecności prądu strumieniowego, jak i też podwyższonych pionowych uskoków wiatru. Na dużą uwagę zasługuje również nisko położony poziom kondensacji chmur, jak i też poziom swobodnej konwekcji i wilgotny pionowy troposfery, który sprzyjał tworzeniu się burz.

groźne burze wystąpily na północy kraju
Silne burze na północy. Sondaż wykonany z Łeby, 3 sierpnia 2023, 12 UTC. Źródło grafiki: Rawinsonde.com

Najgroźniejsze burze już za nami

W drugiej części dzisiejszego dnia zaobserwowano dynamiczny rozwój chmur burzowych nad Polską. Co więcej w minionych godzinach najwięcej burz zaobserwowano w pasie od Pomorza Zachodniego, sięgając aż po Pomorze Środkowe oraz częściowo wschodnie. Burze nie ominęły również woj. kujawsko-pomorskiego, grzmiało też na północy Mazowsza. Zjawiska konwekcyjne zaobserwowano również na Warmii i Mazurach. Szczytowa aktywność burzowa już za nami i w kolejnych godzinach obserwować będziemy szybki spadek aktywności burzowej.

Zobacz też: Wojna dwóch mas powietrza nad Polską. Od 14 do 31 stopni w kraju. Potężny kontrast termiczny nad Polską

Niestety media obiegła informacja, że dwóch mężczyzn postanowiło schować się przed burzą pod drzewem. Pech chciał, że uderzył w nie piorun i prąd przeskoczył z drzewa, rażąc te dwie osoby. Jedna doznała poparzeń, natomiast u drugiej nastąpiło zatrzymanie krążenia. Na miejscu interweniowały dwa zespoły ZRM i dwie jednostki OSP – poinformowało Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej z Pucka na swojej stronie internetowej.

Dynamiczna pogoda i burze nad Polską w czwartek

Na skutek przechodzenia groźnych burz, jednostki ochotniczej i państwowej straży pożarnej musiały interweniować blisko 40 razy na północy naszego kraju. Najwięcej zgłoszenie wpłynęło z następujących powiatów: puckiego, wejherowskiego i lęborskiego i dotyczyło usuwania powalonych drzew i konarów oraz pompowania wody. Dane z sieci pomiarowo-obserwacyjnej IMGW wskazują, że sięgały miejscami 50-60 km/h, ale lokalnie mogły sięgać 70-80 km/h. Burze z uwagi na nasilony przepływ i podwyższone pionowe ścinanie wiatru miały tendencje do łączenia się w klastry wielokomórkowe.

IMGW informuje o godzinie 19 czasu lokalnego w czwartek, że burze na Pomorzu praktycznie zanikły, miejscami pada przelotny deszcz. Obecnie najbardziej aktywne komórki występują na południe od Elbląga (rejon Dzierzgonia i Prabut), na południe od Pruszcza Gdańskiego oraz na Mazurach (rejon Rynu, Giżycka, Mikołajek, Rucianego-Nida). Pojedyncze wyładowania atmosferyczne rejestrowane są też na Pojezierzu Pomorskim (Debrzno, Sępólno Krajeńskie). Nadal głównym zagrożeniem pozostają krótkotrwałe lecz intensywne opady deszczu, punktowo do 10-15 mm/h oraz porywy wiatru do 65 km/h. Lokalnie, glównie we wschodniej strefie występowania burz, możliwe są też opady niewielkiego gradu. Wszystkie burze przemieszczają się w kierunku północno-wschodnim.
W najbliższych godzinach burze w większości powinny zaniknąć, lecz nie można całkowicie wykluczyć, że na wybrzeżu (szczególnie nad morzem) lokalne burze pojawiać się będą przez całą noc – czytamy w komunikacie Burza-Alert-IMGW

Silne burze w czwartek. Wyładowania atmosferyczne zanotowane przez detektory wyładowań od 16:45 do 18:45 przez systemy detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych Blids

silne burze dziś
Silne burze na północy kraju dziś

Silne burze w nocy już nie wystąpią

Prognozy wskazują, że podczas nadchodzącej nocy burze są bardzo mało prawdopodobne. Tylko jedynie na Wybrzeżu oraz na krańcach południowo-wschodnich występują nieco podwyższone wskaźniki konwekcyjne. Na wspomnianych obszarach lokalnym burzom mogą towarzyszyć opady do około 10 mm i wiatr do 60 km/h. Jeśli nawet zdarzą się na tym obszarze burze, to będą one zdecydowanie mniej intensywne niż w ciągu dnia.

Śledź na bieżąco prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl