Silne ocieplenie w Polsce. Zanotowano blisko 14°C na stacji IMGW. Nadchodzi załamanie pogody, wichury i silne ulewy do 50-70 mm


Silne ocieplenie sięgnęło Polski. Odnotowano blisko 14°C na stacji IMGW. Utrzymywał się dziś podział na cieplejsze południe i chłodniejszą oraz pochmurną z opadami deszczu północną połowę kraju.

Ciepło w kraju

Zapowiadaliśmy, że na początku rozpoczynającego tygodnia czeka nas kulminacja wysokich temperatur w naszej części Europy. W pasie dzielnic południowych odnotowano przeważnie 10-14°C. W tej części kraju pojawiły się dłuższe rozpogodzenia i większe przejaśnienia oraz wystąpiła istotna operacja słoneczna, która w czasie najkrótszych dni w roku ogrzała nieco cieplejsze powietrze polarnomorskie. Zaznaczył się na tym obszarze również wpływ klina wysokiego ciśnienia. Istotną rolę odegrał również wiatr fenowy, który powodował powstanie chmur soczewkowatych, czyli Ac Lenticularis, ale również podniósł temperaturę powietrza. Najcieplej było w Małopolsce oraz w woj. śląskim oraz Opolszczyźnie i Dolnym Śląsku.

Temperatura powietrza o godzinie 12:00 czasu urzędowego – 18 grudnia 2023 r. na stacjach synoptycznych IMGW-PIB

wysoka temperatura
Ciepło było dziś w Polsce. Źródło: CMM IMGW

Zachmurzenie w % zmierzone na stacjach synoptycznych IMGW

pogoda aura w kraju
Najwięcej pogodnego nieba było dziś na południu

Pogoda zaobserwowana o godzinie 11:00 czasu lokalnego na stacjach IMGW oraz w krajach przyległych

zmiana pogody w kraju
Podział na pochmurną i deszczową północ i pogodne południe

Temperatura powietrza zmierzona 18 grudnia 2023 r. na stacjach synoptycznych IMGW-PIB w Polsce

silne ocieplenie w kraju
Silne ocieplenie dziś w kraju. 13.3 stopnia na stacji synop w Bielsku Białej. Źródło: IMGW-PIB

Fen podniósł temperaturę powietrza na południu Polski

Zapowiadaliśmy, że w drugiej połowie miesiąca wzrośnie prawdopodobieństwo przekroczenia 12°C na obszarze Polski. Tak też się stało w pasie dzielnic południowych, gdzie istotną rolę odegrał efekt fenowy. Mróz całodobowy i śnieg wycofał się na daleki wschód i północ Europy. W kolejnych dniach obserwować będziemy odbudowę cyrkulacji strefowej atmosfery, co spowoduje wyraźny wzrost dynamizmu w pogodzie. Pod koniec drugiej dekady grudnia obserwujemy duże dodatnie odchylenie temperatury od normy wieloletniej. Pierwsze 10 dni mijającego miesiąca charakteryzowało się wartościami poniżej normy. Do 17 grudnia 2023 r. średnia obszarowa anomalia temperatury, uwzględniając okres ref. 1991-2020 r. wynosi -0.86°C. Do 24 grudnia 2023 r. wyniesie już 0.63°C, natomiast do 27 dnia miesiąca około 0.63°C. Zapisze się on najprawdopodobniej jako ciepły i mokry, a gdzieniegdzie nawet skrajnie mokry.

Zapowiadaliśmy, że w tym tygodniu najcieplej będzie w pasie dzielnic południowych. Najwyższe wartości zmierzyły tam stacje meteorologiczne IMGW-PIB. Najcieplejszym posterunkiem okazało się Łącko w woj. małopolskim, gdzie zmierzono 13.8°C w klatce meteo na wysokości 2 m. Na drugim miejscu znalazła się stacja synoptyczna w Bielsku Białej, gdzie termometr w ekranie Stevensona wskazał 13.3°C.

silne ocieplenie i fen
13.8 stopnia na stacji telemetrycznej IMGW koło Nowego Sącza – to efekt słonecznej aury i adwekcji z południa oraz fenu

Ocieplenie sięgnęło Polski. Temperatura maksymalna, 18 grudnia 2023 r. na stacjach synoptycznych (czyli z obserwatorem) w Polsce

wysokie temperatury w kraju
Silne ocieplenie sięgnęło Polski

Ocieplenie i wysokie temperatury we wtorek

Z prognoz numerycznych wygląda też, że bardzo ciepłym dniem okaże się wtorek, gdy to termometry mogą pokazać 9-13°C. Najcieplejszymi regionami znów będzie pas od Dolnego Śląska, Śląska Opolskiego, Górnego Śląska, sięgając aż po woj. małopolskie. Wysoka temperatura spowodowana będzie nie tylko czynnikiem adwekcyjnym, ale wiejącym z kierunków południowych wiatrem fenowym podnoszącym temperaturę powietrza.

Zobacz też: Pogoda na 5 dni dla Polski. 

W kolejnych dniach obserwować będziemy silny wzrost dynamiki w pogodzie i częstą wędrówkę frontów atmosferycznych. Warunki pogodowe ulegać mają zmianym z dnia na dzień, czekają też nas też wahania ciśnienia i duże sumy opadowe. Będą również zdarzać się gwałtowne wymiany mas powietrza i wichury spowodowane duże różnicą ciśnienia.

Silne zmiany pogody w kolejnych dniach i dużo opadów. Prognozowane orientacyjnie sumy opadowe według modelu ECMWF dla Polski – 25 grudnia 2023 o godzinie 18:00 czasu UTC

częste opady w Polsce i silne ocieplenie
Duże sumy opadowe i niestabilne warunki pogodowe, warunki pogodowe groźne dla zdrowia i życia oraz mienia w ostatnich tygodniach 2023 r.

Przejściowo prognozowane są też opady śniegu i deszczu ze śniegiem w kolejnych dniach, które wystąpią w tych regionach, gdzie obecnie jest najcieplej na początku tygodnia. Krajobrazy mogą ulec więc zabieleniu, ale trwałej zimy z tego nie będzie. W kolejnych dniach będziemy musieli uważnie śledzić kolejne rozwiązania numeryczne, gdyż pogoda stwarzać ma realne zagrożenie dla zdrowia, życia i mienia. Niewykluczone są nawet burze w 3 dekadzie grudnia i wichury z wiatrem ponad 70-100 km/h.

Fanipogody.pl