Silne ocieplenie wkracza do Polski. Najcieplejsze dni od początku 2024 r. Nawet 17°C w prognozach pogody, potem powróci mróz

Silne ocieplenie wkracza w czwartek do Polski. Mamy do czynienia z ekstremalną anomalią temperatury w lutym. Najprawdopodobniej będzie to jeden z najcieplejszych miesięcy w historii pomiarów meteorologicznych w naszych szerokościach geograficznych.

Silne ocieplenie w kraju rozpocznie się już dziś

Miniona noc zgodnie z prognozami przyniosła słaby mróz na wschodzie, południowym wschodzie naszego kraju. Natomiast na zachodzie i północy zaznaczał się już strumień znacznie cieplejszego powietrza polarnomorskiego. W Słubicach temperatura minimalna w klatce meteorologicznej na wysokości 2 m nie spadła poniżej 8.2°C, natomiast najchłodniej ze stacji synoptycznych było w Lesku, gdzie zmierzono -3.1°C.

Temperatura minimalna w okresie od 14.02.2024 / 15.02.2024 r. od 19:00-07:00 czasu urzędowego w Polsce

mróz w Polsce
Mróz na kilku stacjach synop w Polsce. Źródło: CMM IMGW

Natomiast przy gruncie najzimniej było we Włodawie i Rzeszowie, gdzie odnotowano -5°C. Ujemna temperatura na tej wysokości wystąpila zwłaszcza w rejonach przejaśnień i rozpogodzeń na południu, wschodzie, północnym wschodzie i południowym wschodzie.

Temperatura minimalna na wysokości 5 cm w Polsce z 14.02.24 r. 15.02.2024 r.

mróz w wielu regionach Polski
Mróz przy gruncie ubiegłej nocy we wschodniej połowie kraju. Źródło: CMM IMGW

Średnia temperatura powietrza do 14 lutego 2024 r. na zachodzie, południu i południowym wschodzie oraz miejscami w centrum jest charakterystyczna dla wiosny termicznej, natomiast na pozostałym obszarze typowa dla przedwiośnia.

Średnia temperatura powietrza w okresie od 1.02.2024 r. do 14.02.2024 r. na obszarze Polski

wysoka temperatura w Polsce
Wysoka temperatura w kraju. Charakterystyczna dla przedwiośnia i wiosny termicznej. Źródło: CMM IMGW

Bardzo ciepły luty 2024 r. w Polsce

Luty jak do tej pory jest ekstremalnie ciepły. Do 14 lutego 2024 r. średnia obszarowa anomalia temperatury jest wyższa o około 5.7°C od normy z lat 1991-2020 r. na stacjach IMGW-PIB. Najcieplej jest na południu, gdzie temperatura do połowy mijającego miesiąca jest wyższa o blisko 7°C, najmniejsze odchylenie od normy klimatycznej w tym czasie jest na północy.

ciepły okres synoptyczny w Polsce
Duża dodatnia anomalia temperatury w Polsce do 14 lutego 2024 r. Źródło: CMM IMGW

Ostatni miesiąc zimy przynosi jednak niewiele chwil ze Słońcem. Według pomiarów wykonywanych za pomocą automatycznych czujników usłonecznienia CSD na stacjach IMGW widać wyraźnie, że najmniej chwil ze Słońcem mieliśmy w rejonie Piły, gdzie do połowy lutego świeciło nieco ponad 6 godzin. Natomiast najwięcej pogodnych chwil było było w górach i na obszarach podgórskich, które często są nad wilgotną warstwą inwersji i tam było to 29 godzin.

Usłonecznienie wyrażone w godzinach na wybranych stacjach synoptycznych IMGW-PIB w Polsce

mało chwil ze Słońcem w lutym 2024 r. na obszarze Polski
Mało Słońca w lutym 2024 r. na obszarze Polski. Źródło: CMM IMGW

Anomalia usłonecznienia do 14 lutego 2024 r. na stacjach synoptycznych IMGW-PIB w Polsce

ocieplenie będzie silne w Polsce, najwyższe temperatury w rejonie rozpogodzeń
Rzadko w tym miesiącu świeci Słońce w Polsce. Źródło: CMM IMGW

Będzie próba pobicia zanotowanej temperatury maksymalnej z Jeleniej Góry w piątek na obszarze Polski

Najcieplejszą stacją synoptyczną w mijającym miesiącu okazała się Jelenia Góra, gdzie w Klatce Stevensona na wysokości pomiarowej 2 m zmierzono maksymalnie 15.4°C, natomiast najchłodniej było w Suwałkach, czyli na polskim biegunie zimna, gdzie temperatura nie przekroczyła 6.9°C.

Temperatura maksymalna na stacjach synoptycznych IMGW-PIB do 14 lutego 2024 r. w Polsce

bardzo ciepło w Polsce. Silne ocieplenie w prognozach
Bardzo ciepło w Polsce. W Jeleniej Górze 15.4 stopnie na 2 m. Źródło: CMM IMGW

Silne ocieplenie już w czwartek, kulminacyjna faza wysokich temperatur w piątek

Od czwartku zacznie do nas napływać coraz cieplejszy strumień powietrza polarnomorskiego ciepłego z zachodu, południowego zachodu. Czekają nas ponownie nietypowe wysokie temperatury jak na drugą połowę lutego. Prognozowane jest wystąpienie ekstremalnej anomalii temperatury, która w najcieplejszych regionach Polski może przekroczyć 10-14°C. Nie jest jednak zagrożony krajowy rekord ciepła z 25 lutego 2021 r., gdy to odnotowano w Makowie Podhalańskim 22.1°C. Temperatury w najbliższych dniach na sporym obszarze Polski przypominać będą typową wiosnę termiczną. Niewykluczone, że będą to najcieplejsze dni od początku 2024 r. Temperatura mierzona w klatkach meteorologicznych na stacjach IMGW-PIB może sięgnąć 14-17°C.

Prognozowana anomalia temperatury na 15 lutego 2024, 12 UTC według modelu ECMWF dla Europy i obszarów przyległych

silne ocieplenie w Polsce 15 lutego 2024 r.
Silne ocieplenie począwszy od czwartku w Polsce

Minione noce i poranki z mrozem w wielu regionach. Od czwartku silne ocieplenie na kilka dni

Dwie minione noce przyniosły mróz w wielu regionach. Szczególnie zimna okazała się z 13/14 lutego 2024 r., gdy to w Morskim Oku na stacji telemetrycznej PSHM zmierzono -11.1°C. W kolejnych dniach mróz, jeśli wystąpi to tylko lokalnie i to w obszarach pogodnego nieba. Ponownie większych spadków temperatury możemy spodziewać się w okolicach przełomu 2 i 3 dekady lutego 2024 r. Szerzej pisaliśmy o tym w jednym z ostatnich wpisów na łamach naszego portalu. Chętni mogą zapoznać się z nim, klikając w link poniżej.

Zobacz też: Apogeum ocieplenia zmierza już do Polski. Wcześniej pojawia się mróz nocami w kraju

Początek dużego i iście wiosenne ocieplenia zaobserwujemy już dziś, gdy to na zachodzie, południowym zachodzie będzie nawet 10-15°C. Zasadniczo zaczniemy dostawać się w ciepły wycinek atlantyckiego niżu Rixa, który znajduje się dziś w rejonie Wysp Brytyjskich. Opady deszczu w zasięgu ciepłego frontu zdarzą się dziś na zachodzie i północy kraju, lecz natężenie ich będzie niewielkie.

Prognozowane odchylenie temperatury od normy wieloletniej – 15 lutego 2024 r. 18 UTC według modelu ECMWF

wysokie temperatury według ECMWF i kulminacja w piątek
Silne ocieplenie według ECMWF

Sytuacja baryczna na 15.02.2024, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

ciepły sektor niżu w Polsce
Ciepły wycinek niżu i silne ocieplenie w Polsce

Kulminacyjna faza ciepła za kilkadziesiąt godzin. Po przejściu chłodnego frontu się ochłodzi w całym kraju

Najwyższych temperatur od początku roku spodziewamy sie w piątek, gdy to zaznaczy się strumień bardzo ciepłej masy powietrza z południowego zachodu. Na przeważającym obszarze Polski termometry pokażą nawet 9-14°C, natomiast w pasie dzielnic zachodnich i południowych nawet 15-17°C. Najwyższe wartości na termometrach powinny zostać odnotowane w woj. dolnośląskim, ze szczególnym uwzględnieniem rejon Kotliny Jeleniogórskiej, gdzie w obszarach rozpogodzeń, występowaniu efektu fenowego możemy mieć wartości na poziomie 16-17°C. Ciepłe powietrze ze szczytów górskich ma mieć tendencje do schodzenia w doliny i kotliny, podnosząc temperaturę powietrza.

Prognoza sytuacji barycznej na 16.02.2024, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych

bardzo ciepło w Polsce
Ciepły wycinek niżu z rejonu Cieśniń Duńskich, napływ bardzo ciepłej masy z S, SW w piątek. Bardzo silne ocieplenie spowodowane wysoką aktywnością cyrkulacji strefowej

Bardzo ciepły okres w pogodzie przed nami. Silne ocieplenie stanie się faktem

Wiele więc wskazuje, że 16 lutego 2024 r. będzie najcieplejszym dniem od początku mijającego roku. Jeśli prognozy nas nie zawiodą, to zmierzone wartości maksymalne na poziomie 14-17°C są jak najbardziej prawdopodobne. Jutro temperatura w wielu regionach Polski będzie wyższa o nawet 10-15°C od normy klimatycznej dla tego konkretnego okresu roku.

Silne ocieplenie i ekstremalna anomalia temperatury w Polsce i wielu krajach europejskich

Prognozowane odchylenie temperatury od normy klimatologicznej z lat 1979-2010 r., 16 lutego 2024, 12 UTC według modelu ECMWF

ekstremalne odchylenie temperatury od normy wieloletniej
Bardzo ciepło w piątek. Ekstremalna anomalia temperatury ECMWF

Prognozowana orientacyjnie temperatura maksymalna w okresie od 15.02.2024 r. do 24.02.2024 r. według modelu ECMWF dla Polski

wiosenne wartości na termometrach
Wiosenne temperatury w kraju. W piątek może być nawet cieplej niż widzi to ECMWF o nawet 1-2 stopnie w zasięgu fenu na południowym zachodzie i miejscami na południu. Źródło: CMM IMGW

Wysokie temperatury do soboty. Jednak od niedzieli ochłodzenie na kilka dni. Wysoka temperatura powinna wrócić z biegiem 3 dekady lutego 2024 r.

Koniec bardzo ciepłego okresu synoptycznego przypadnie na sobotę, gdy to w pasie dzielnic południowych odnotujemy wartości na poziomie 9-14°C, a miejscami w zasięgu fenu do około 15°C. Główne modele numeryczne wskazują na kulminacyjną fale wysokich temperatur na piątek i sobotę. Od niedzieli czeka nas ochłodzenie, które nie okaże się trwałe. Wysokie temperatury mogą powrócić z biegiem 3 dekady lutego 2024 r.

Wstępnie prognozowana temperatura minimalna w okresie od 15.02.2024 r. do 24.02.2024 r. według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

mróz w Polsce, silne ocieplenie w prognozach
Mróz pojawi się nocami w Polsce na przełomie 2 i 3 dekady lutego, potem znów wiosennie. Silne ocieplenie na kilka dni. Źródło: CMM IMGW

Chłodniejszy okres w pogodzie prognozujemy w okolicach przełomu 2 i 3 dekady lutego 2024 r. Wówczas powróci do wielu regionów mróz nocami i o świcie. Za dnia temperatura będzie przeważnie na plusie. Nowy tydzień przyniesie przez kilka nocy i poranków z rzędu ujemną temperaturę powietrza w wielu regionach Polski. To ochłodzenie finalnie nie będzie na tyle głębokie, aby wpłynąć na miesięczną anomalie temperatury w dużym stopniu. Do 23 lutego 2024 r. średnia obszarowa temperatura będzie wyższa o około 5°C od normy z lat 1991-2020 r. Ostatni miesiąc meteorologicznej zimy zapisze się jako jeden z najcieplejszych w historii pomiarów meteorologicznych prowadzonych przez IMGW. Ilość opadów na przeważającym obszarze Polski już teraz przekracza miesięczną normę dla lutego. Wkrótce podamy kolejne informacje.

Przeczytaj też: Atak zimy i śnieżyca? Fatalne prognozy pogody dla Polski na końcówkę lutego

Prognoza średniej temperatury powietrza w okresie od 15.02.2024 r. do 24.02.2024 r. według modelu ECMWF dla Polski

silne ocieplenie w kraju
Silne ocieplenie i wiosna termiczna okresami w Polsce. Częste okresy ze średnią dobową typową dla przedwiośnia. Źródło: CMM IMGW

Źródło: Fanipogody.pl