Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Silne ocieplenie zmierza do Polski. Ponad 26°C. Przymrozki ustąpią, zaczną pojawiać się burzeSilne ocieplenie zmierza do naszego kraju. Będzie ponad 26°C, wyjątkowo późne nocne przymrozki ustąpią. Zaczną występować lokalne burze w przyszłym tygodniu.

Ubiegłej doby pogoda w kraju była kształtowana przez rozległy i stabilny układ wyżowy rozciągający się w pasie znad północno – wschodniego Atlantyku po środkowo-wschodnie obszary Starego Kontynentu. Niewielkie centrum wyżowe zaznaczało się na północy kraju. Z antycyklonem tym związane były chłodniejsze masy o stabilnej stratyfikacji, przynosząc na przeważającym obszarze Polski pogodną i słoneczną oraz na ogół suchą aurę. Nie obserwowano dlatego opadów atmosferycznych.

Duża zmiana pogody. Silne ocieplenie sięgnie nas już na początku nowego tygodnia, potem opady i burze, ale nie obejmą one całego naszego kraju.

Bezopadowy okres utrzymuje się już ponad 2 tygodnie w niektórych powiatach w północnej Polsce. Maj w wielu regionach był bardzo suchy. Sucha i słoneczna oraz wietrzna aura powoduje postępującą suszę meteorologiczną i hydrologiczną szczególnie na zachodzie oraz północy kraju. Na rzekach obserwujemy wiosenną niżówkę a w lasach znaczne zagrożenie pożarowe. Kolejne dni wciąż słoneczne i suche oraz ciepłe, chociaż w przyszłym tygodniu zaczną pojawiać się burze – poinformowało IMGW-PIB.

W ostatni dzień tygodnia pogoda w kraju kształtowana jest przez rozległy, stabilny antycyklon z okolic Wysp Brytyjskich. Stopniowo zaczną docierać coraz cieplejsze masy powietrza polarnego. Dzisiejszy dzień okaże się cieplejszy od wczorajszego.

Jeszcze wczoraj dominowała stabilna i wyżowa pogoda. Obserwowane przeważnie zachmurzenie małe, miejscami umiarkowane. Na termometrach było od około 15°C na północnym wschodzie. Zimno jak na początek czerwca było w dolinach górskich i nad morzem. Najwyższe wartości pokazały termometry na południowym zachodzie, gdzie było blisko 20°C. Wiatr okazał się słaby, miejscami umiarkowany, z kierunków północnych i wschodnich, na północnym zachodzie i w centrum miejscami słaby, zmienny.

Zobacz też: Nawałnice na południu. Potężne ulewy zalewają miasta. Niż przełamie antycyklon i burze pojawią się w Polsce

Temperatura maksymalna, 3.06.2023, 08:00-20:00 czasu lokalnego w Polsce na stacjach IMGW-PIB

silne ocieplenie pojawi się w Polsce
Niska temperatura, ale silne ocieplenie zmierza już do Polski

Wyżowa pogoda i dogodne warunki do nocnej radiacji ciepła z gruntu

Noc z soboty na niedzielę była ostatnią tak chłodną w czerwcu. Dominowało przeważnie bezchmurne niebo lub zachmurzenie małe. Jedynie północny miejscami wzrastało do umiarkowanego. Temperatura minimalna na 2 m przeważnie od 0°C do 7°C, nad morzem od 6°C do 9°C, ponadto w rejonach podgórskich i na północnym wschodzie miejscami 2°C i przygruntowe przymrozki do -3°C. Najniższą temperaturę na 2 m zmierzono na stacji w miejscowości Resko, gdzie pojawił się przymrozek w klatce. Wiatr słaby, zmienny, z przewagą kierunków wschodnich.

Temperatura minimalna przy gruncie w nocy z 3/4 czerwca 2023 r. – 20:00-08:00 czasu urzędowego na stacjach IMGW

silne ocieplenie idzie do Polski
Ujemna temperatura w Polsce, lecz obszar przymrozków był mniejszy

Temperatura minimalna w nocy z 3.06.2023 / 4.06.2023 r. – 20:00-08:00 czasu urzędowego w Polsce na stacjach IMGW-PIB

duże ocieplenie w Polsce
Ujemna temperatura na 2 m jeszcze w Polsce

Cieplejszy ostatni dzień tygodnia. Silne ocieplenie już blisko

Niedziela przyniesie zdecydowanie wyższe wartości na termometrach, gdyż zacznie ocieplać się w naszej części Europy masa powietrza. Występować ma wyżowa pogoda z niewielką zawartością wilgoci w troposferze. Dlatego też wystąpi przeważnie zachmurzenie małe, miejscami umiarkowane. Na termometrach będzie dziś maksymalnie od 18°C na północnym wschodzie i w obszarach górskich. Natomiast na do około 20°C na przeważającym obszarze i 23°C na południowym zachodzie. Ponadto nad morzem od 16°C do 19°C. Wiatr okaże się słaby, zmienny, w pasie dzielnic południowych z przewagą kierunków wschodnich, na północy z przewagą kierunków zachodnich.

Silne ocieplenie. Maksymalna temperatura powietrza na okres od 4.06.2023 r. do 7.06.2023 r. według modelu ICON dla Polski

silne ocieplenie w Polsce
Silne ocieplenie. Będą dni gorące już na początku przyszłego tygodnia. Wizualizacja: CMM IMGW

Śledźcie na bieżąco prognozy pogody dla Polski, aby nic istotnego w pogodzie Wam nie umknęło.

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz