Silne ocieplenie zmierza do naszego kraju. Będzie ponad 26°C, wyjątkowo późne nocne przymrozki ustąpią. Zaczną występować lokalne burze w przyszłym tygodniu.
Ubiegłej doby pogoda w kraju była kształtowana przez rozległy i stabilny układ wyżowy rozciągający się w pasie znad północno – wschodniego Atlantyku po środkowo-wschodnie obszary Starego Kontynentu. Niewielkie centrum wyżowe zaznaczało się na północy kraju. Z antycyklonem tym związane były chłodniejsze masy o stabilnej stratyfikacji, przynosząc na przeważającym obszarze Polski pogodną i słoneczną oraz na ogół suchą aurę. Nie obserwowano dlatego opadów atmosferycznych.
Duża zmiana pogody. Silne ocieplenie sięgnie nas już na początku nowego tygodnia, potem opady i burze, ale nie obejmą one całego naszego kraju.
Bezopadowy okres utrzymuje się już ponad 2 tygodnie w niektórych powiatach w północnej Polsce. Maj w wielu regionach był bardzo suchy. Sucha i słoneczna oraz wietrzna aura powoduje postępującą suszę meteorologiczną i hydrologiczną szczególnie na zachodzie oraz północy kraju. Na rzekach obserwujemy wiosenną niżówkę a w lasach znaczne zagrożenie pożarowe. Kolejne dni wciąż słoneczne i suche oraz ciepłe, chociaż w przyszłym tygodniu zaczną pojawiać się burze – poinformowało IMGW-PIB.
W ostatni dzień tygodnia pogoda w kraju kształtowana jest przez rozległy, stabilny antycyklon z okolic Wysp Brytyjskich. Stopniowo zaczną docierać coraz cieplejsze masy powietrza polarnego. Dzisiejszy dzień okaże się cieplejszy od wczorajszego.
Jeszcze wczoraj dominowała stabilna i wyżowa pogoda. Obserwowane przeważnie zachmurzenie małe, miejscami umiarkowane. Na termometrach było od około 15°C na północnym wschodzie. Zimno jak na początek czerwca było w dolinach górskich i nad morzem. Najwyższe wartości pokazały termometry na południowym zachodzie, gdzie było blisko 20°C. Wiatr okazał się słaby, miejscami umiarkowany, z kierunków północnych i wschodnich, na północnym zachodzie i w centrum miejscami słaby, zmienny.
Zobacz też: Nawałnice na południu. Potężne ulewy zalewają miasta. Niż przełamie antycyklon i burze pojawią się w Polsce
Temperatura maksymalna, 3.06.2023, 08:00-20:00 czasu lokalnego w Polsce na stacjach IMGW-PIB

Wyżowa pogoda i dogodne warunki do nocnej radiacji ciepła z gruntu
Noc z soboty na niedzielę była ostatnią tak chłodną w czerwcu. Dominowało przeważnie bezchmurne niebo lub zachmurzenie małe. Jedynie północny miejscami wzrastało do umiarkowanego. Temperatura minimalna na 2 m przeważnie od 0°C do 7°C, nad morzem od 6°C do 9°C, ponadto w rejonach podgórskich i na północnym wschodzie miejscami 2°C i przygruntowe przymrozki do -3°C. Najniższą temperaturę na 2 m zmierzono na stacji w miejscowości Resko, gdzie pojawił się przymrozek w klatce. Wiatr słaby, zmienny, z przewagą kierunków wschodnich.
Temperatura minimalna przy gruncie w nocy z 3/4 czerwca 2023 r. – 20:00-08:00 czasu urzędowego na stacjach IMGW

Temperatura minimalna w nocy z 3.06.2023 / 4.06.2023 r. – 20:00-08:00 czasu urzędowego w Polsce na stacjach IMGW-PIB

Cieplejszy ostatni dzień tygodnia. Silne ocieplenie już blisko
Niedziela przyniesie zdecydowanie wyższe wartości na termometrach, gdyż zacznie ocieplać się w naszej części Europy masa powietrza. Występować ma wyżowa pogoda z niewielką zawartością wilgoci w troposferze. Dlatego też wystąpi przeważnie zachmurzenie małe, miejscami umiarkowane. Na termometrach będzie dziś maksymalnie od 18°C na północnym wschodzie i w obszarach górskich. Natomiast na do około 20°C na przeważającym obszarze i 23°C na południowym zachodzie. Ponadto nad morzem od 16°C do 19°C. Wiatr okaże się słaby, zmienny, w pasie dzielnic południowych z przewagą kierunków wschodnich, na północy z przewagą kierunków zachodnich.
Silne ocieplenie. Maksymalna temperatura powietrza na okres od 4.06.2023 r. do 7.06.2023 r. według modelu ICON dla Polski

Śledźcie na bieżąco prognozy pogody dla Polski, aby nic istotnego w pogodzie Wam nie umknęło.
Fanipogody.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC