Silne przymrozki i mróz pojawiły się w Polsce. Temperatura spadła poniżej -10°C. Czekają nas kolejne zimne noce i poranki

Silne przymrozki, ale także mróz całodobowy występuje w niektórych rejonach Polski. Temperatura spadła poniżej -10°C. Przed nami kolejne noce z ujemną temperaturą, ale także z formującymi się mgłami i niskimi chmurami stratus.

Silne przymrozki w Polsce. Mróz całodobowy w górach

Wskazywaliśmy, że początek nowego tygodnia będzie wyjątkowo zimny i powszechne okażą się nocne i poranne przymrozki. Głównie w obszarach większych przejaśnień i rozpogodzeń oraz słabego wiatru. Znajdujemy się w zimnym powietrzu pochodzenia arktycznego morskiego. W czasie coraz dłuższych nocy w październiku, dochodzi do istotnego wypromieniowania ciepła z gruntu do wyższych warstw.

Prognoza anomalii temperatury dla Europy i obszarów przyległych na wysokości 2 m według modelu GEM

silne spadki temperatury w Polsce
Silne przymrozki w Polsce

Ubiegłej nocy najniższa temperatura była w górach, gdzie na Kasprowym Wierchu było zaledwie -7.1°C w klatce meteorologicznej. Jeszcze zimniej było w Litworym Kotle, gdzie odnotowano blisko -12°C na 2 m. Jednak nie jest to stacja, która należy do IMGW, ale wynik z uwagi na wzorcowane przyrządy pomiarowe i umieszczenie czujniki w osłonach radiacyjnych można uznać za wiarygodny.

Temperatura minimalna na wysokości 2 m w Polsce minionej nocy oraz dziś o poranku, która została odnotowana przez termometry umieszczone w klatkach meteorologicznych IMGW-PIB

silne spadki temperatury w kraju
Silne spadki temperatury w kraju. Źródło: CMM IMGW

Zimno w Polsce jeszcze przez kilka dni

Całodobowy mróz panuje głównie w szczytowych partiach gór. Taka sytuacja ma miejsce od dłuższego czasu m.in na Kasprowym Wierchu i Śnieżce, gdzie niskiej temperaturze towarzyszą także mgły marznące i okresowe przelotne opady śniegu. Na Kasprowym Wierchu, czyli najwyżej położonej stacji meteorologicznej w Polsce zalega dziś 3 cm białego puchu, natomiast w Karkonoszach, gdzie znajduje się stacja na Śnieżce niewiele mniej, bo 2 cm.

Silne przymrozki i ujemna anomalia temperatury do weekendu. Potem silne ocieplenie w całym kraju

Jeszcze zimniej było na nizinach i wyżynach. Przy gruncie panowała na ogół ujemna temperatura, która wyniosła od -6°C/-1°C. Najchłodniejszą stacją okazała się Łódź-Lublinek, gdzie na wysokości pomiarowej 5 cm zmierzono -6°C. Najcieplejsza ubiegła noc była na wybrzeżu, gdzie ciepły Bałtyk wpływał na lokalny mikroklimat gmin nadmorskich, podnosząc temperaturę powietrza.

Temperatura minimalna na wysokości 5 cm w nocy z 16/17 października 2023 r. w Polsce

silne przymrozki w kraju
Silne przymrozki w kraju. Dane: CMM IMGW

Mgły, zamglenia i chmury niskie oraz ujemna temperatura

Szczególnie dwie najbliższe noce przyniosą powszechne przymrozki w obszarach większych i dłuższych przejaśnień oraz rozpogodzeń. Warto podkreślić, że minionej nocy licznie formowały się mgły, które miejscami osadzały szadź i zwiększały śliskość dróg oraz ograniczały widzialność poziomą do 100-500 metrów. Po wschodzie słońca zaczęły się podnosić i rozpraszać, ustępować zaczęły również niskie chmury stratus.

Zobacz też: Atak zimy możliwy w Polsce, nawet 15-20 cm śniegu. Prawdopodobny paraliż na drogach

Trajektorie wsteczne mas powietrza zdradzają nam, że dociera do nas zimne powietrze arktyczne morskie z północnego – zachodu. Obszarem źródłowym powietrza są rejony Arktyki i Grenlandii oraz Morza Baffina.

W tylnej części niżu, który w minionych dniach przechodził nad Skandynawią, postąpiła istotna adwekcja chłodniejszej masy powietrza, która początkowo była o cechach polarnomorskich, a następnie arktycznych morskich. Ponownie w tym miesiącu doświadczyliśmy spływu zimnej masy z wysokich szerokości geograficznych. W strefie osiadania zimnego powietrza, pojawił się wyż z centrum nad południową Polską, dlatego zmniejszyła się różnica ciśnienia i osłabł wiatr. Zatem powietrze ma tendencje do osiadania i szybkiego wychładzania, szczególnie w porze wieczornej i nocnej.

Trajektoria wsteczna mas powietrza na 17 października 2023, 06 UTC dla wysokości izobarycznych 950 hPa i 850 hPa i 700 hPa na przykładzie Warszawy, czyli stolicy Polski

niska temperatura w kraju
Spływ powietrza arktycznego do Polski czynnikiem powodującym przymrozki

Napływ powietrza arktycznego stał się faktem

Od kilku dni wyraźnie sygnalizowaliśmy, że krótki, lecz silny „powiew lata” szybko ustąpi i nadejdzie powietrze arktyczne morskie. Niskie temperatury spowodowały uruchomienie systemów automatycznego ogrzewania w domach, musimy zakładać cieplejsze ubrania, jak i też usuwać lód z szyb samochodów m.in za pomocą skrobaczek i preparatów do usuwania szronu. Z prognoz numerycznych wynika, że końcówka drugiej dekady października przynosić ma przeważnie temperaturę poniżej normy wieloletniej. Powszechne okażą się przynajmniej przez dwie najbliższe noce ujemne temperatury przy gruncie, ale także na wysokości 2 metrów. Szczególnie w tych regionach, gdzie wystąpią rozpogodzenia i przejaśnienia.

Zaobserwowana pogoda w Polsce na stacjach IMGW-PIB, 17 października 2023 r. o godzinie 7 czasu lokalnego

mgły i niska temperatura w Polsce
Mgły, zamglenia i chmury niskie dziś o świcie. Miejscami były to mgły marznące przy ujemnej temperaturze

Przymrozki znów pojawią się w wielu regionach Polski

Najbliższa noc znów będzie przymrozkowa, ale skala spadków temperatury będzie zależna od skali i długości większych przejaśnień i rozpogodzeń. Ujemna temperatura ma szanse pojawić się w pasie dzielnic południowych, zachodnich, centralnych oraz wschodnich. Prawdopodobnie spadek temperatury poniżej zera nie wystąpi na północy i północnym – wschodzie, a jeśli nawet się zdarzy, to będzie on mocno ograniczony obszarowo. Warto więc przed nastaniem nocy obserwować, czy pojawiły się istotne rozpogodzenia, które sprzyjają intensywnej radiacji ciepła z gruntu.

Prognozowana orientacyjnie temperatura przy powierzchni gruntu, 18 października 2023 r. w godzinach porannych przez model SWISS-HD dla Polski

silne przymrozki w kraju
Silne przymrozki najbliższej nocy. Zasięg przymrozków może być większy, niż widzi to model ECMWF

Wyliczana temperatura powietrza na wysokości 2 metrów, 18 października 2023 r. w godzinach porannych według modelu GEM dla Polski

silne przymrozki w kraju
Silne przymrozki w Polsce

Przymrozki w kraju i potem silne ocieplenie po możliwej śnieżycy

Nasza uwaga skupiona jest na prognozy, które obejmują przełom 2 i 3 dekady października i ostatnie tygodnie mijającego miesiąca. Wówczas w okolicach weekendu może dojść do starcia cieplejszego i wilgotniejszego powietrza z południa o cechach polarnomorskich i zwrotnikowym ze znacznie chłodniejszym arktycznym z północy i północnego – wschodu. Duży kontrast termiczny przyczynić może się do sporej dynamiki w pogodzie i możliwości wystąpienia intensywnych opadów atmosferycznych. Niewykluczone, że na styku dwóch zróżnicowanych termicznie i wilgotnościowo mas powietrza, pojawią się opady śniegu i deszczu ze śniegiem, przejściowo także deszczu marznącego. Pod koniec weekendu, ale także na początku przyszłego tygodnia silne ocieplenie z południa i odsunięcie arktycznego chłodu z całej Polski.

Fanipogody.pl