Silne ulewy do 40-45 mm uderzą w Polsce, możliwe zalania. Będą też burze. Załamanie pogody okaże się silne

Silne ulewy do 30-40 mm możliwe najbliższej nocy w części naszego kraju. Prawdopodobne nawet lokalne podtopienia. Załamanie pogody okaże się silne, lecz o ograniczonym zasięgu.

Dziś pogodę w naszej części Europy kształtuje ośrodek górnego niżu, który wyrażony jest jako środkowo-troposferyczna kropla chłodu. Przesuwa się on ze wschodu na zachód. Napływa do nas znacznie chłodniejsza i wilgotniejsza względem minionych dni masa ze wschodu, północnego wschodu Europy. Z prognoz numerycznych wynika, że może on dyktować przebieg warunków pogodowych nawet do końca bieżącego tygodnia. Dlatego nie zabraknie opadów konwekcyjnych, które miejscami przybiorą formę silnych ulew, ale i także kolejnych burz. Dzisiaj wyładowania atmosferyczne pojawiły się w południowej części woj. dolnośląskiego i w woj. opolskim, natomiast jutro nad Polską będzie więcej burz, gdyż chwiejność termodynamiczna i procesy wspomagające konwekcje okażą się silniejsze.

Ośrodki burzowe przyniosły dziś sumy opadów do około 10 mm(Jarnotłówek 10.2 mm, Mieroszów 8.3 mm, Paczyń 7.9 mm). Innych silniejszych zjawisk nie odnotowano i do końca dnia nie należy się ich spodziewać – poinformował profil Burza-Alert-IMGW.

We wtorek obserwowano na przeważającym obszarze Polski zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Jedynie rano miejscami na południu i północy zachmurzenie małe. Gdzieniegdzie zdarzyły się przelotne opady deszczu; natomiast w rejonie Kotliny Kłodzkiej burze. Akumulacja w zasięgu wysokość opadów w burzach mogła sięgać od 5 mm do 10 mm. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia było najchłodniej nad morzem oraz w rejonach górskich. Natomiast na pozostałym obszarze przeważnie od 12°C do 17°C, cieplej na zachodzie i północnym wschodzie od 18°C do 22°C. Wiatr okaże się słaby i umiarkowany, północno-wschodni. W burzach wiatr był porywisty. W górach porywy wiatru do 55 km/h.

Temperatura maksymalna, 13 czerwca 2023 – 08:00-20:00 czasu urzędowego w Polsce według danych z sieci pomiarowo-obserwacyjnej IMGW-PIB

silne ulewy i dynamiczna pogoda w Polsce
Silne ulewy w Polsce możliwe, niewykluczone kolejne burze w nocy

Wyładowania atmosferyczne zanotowane, 13 czerwca 2023 w ciągu minionych 18 godzin na obszarze Polski

silne ulewy w Polsce
Gwałtowne burze nie wystąpiły dziś. Najsilniej popadało na południowym zachodzie

Dynamiczna pogoda w Polsce najbliższej nocy

W nocy z wtorku na środę opady pochodzenia konwekcyjnego mogą przyjąć formę silnych ulew, prowadząc nawet do wystąpienia lokalnych zalań. Nie odnotowujemy już aktywności burzowej na południowym zachodzie Polski. Jednak już w drugiej połowie najbliższej nocy kolejne burze wkroczą od południowego wschodu. Podstawowym zjawiskiem towarzyszącym okażą się silne ulewy konwekcyjne do 10-45 mm. Potencjał wiatrowy będzie mocno ograniczony i nie przewiduje się porywów wiatru większych niż 30-45 km/h. Ze względu na wolne przemieszczanie się ośrodków burzowych możliwe będą kumulacje sum opadów punktowo do około 30-45 mm, głównie na Kielecczyźnie. Nie przewiduje się opadów gradu z nocnej konwekcji.

Zobacz też: Ulewy przyniosły ponad 100mm wody na metr. Katastrofalna powódź na południu. Całkowicie zalane miasta. Ulewy nadciągają do Polski

Prognoza burzowa na noc z 13/14 czerwca 2023 r. dla Polski według IMGW-PIB

silne ulewy w Polsce
Silne ulewy i możliwe burze, które nie będą aktywne elektrycznie

Noc z wtorku na środę przyniesie zachmurzenie duże z rozpogodzeniami. Okresami i gdzieniegdzie opady deszczu, natomiast południu kraju (od Śląska po woj. świętokrzyskie i podkarpackie) lokalne i mało aktywne elektrycznie burze. Na południowym wschodzie prognozowane opady o możliwej akumulacji do 15-45 mm. W najchłodniejszej części nocy od 8°C do 13°C, natomiast w rejonach podgórskich Karpat od 5°C do 8°C. Wiatr będzie na ogół słaby, jedynie nad morzem umiarkowany, północno-wschodni i północny. Podczas burz wiatr porywisty.

Fanipogody.pl