Silny mróz wystąpił w Polsce. Temperatura spadła poniżej -20°C. Odwilż jest coraz silniejsza. Pogoda zmieni się na koniec tygodnia

Silny mróz wystąpił w naszym kraju. Temperatura spadła poniżej -20°C. W czwartek odwilż postępowała na coraz większym obszarze Polski. Pogoda będzie zmieniać się coraz wyraźniej w kolejnych dniach, zaczną pojawiać się opady i silniejszy wiatr.

Silny mróz ubiegłej nocy i o poranku, lecz idą duże zmiany

Zgodnie z prognozami kulminacyjna faza arktycznego chłodu przypadła na koniec 1 dekady lutego, lecz mróz okazał się słabszy niż w nocy z 6/7.02.2023. Z każdym następnym dniem w Polsce obserwować będziemy dalszy wzrost temperatury. Spowodowany ma być napływem coraz cieplejszych mas powietrza z biegiem drugiej dekady mijającego miesiąca. Ubiegłej nocy cieplej było w dolinach górskich niż np. na szczytach Tatr – wynikało to z występowania zjawiska inwersji temperatury.

Silny mróz, przetransformowane powietrze arktyczne znajdowało się nad Polską. Sytuacja synoptyczna 9 lutego 2023, 00 UTC dla Europy i obszarów przyległych według BPM IMGW-PIB

idą zmiany w pogodzie, mróz ustąpi z Polski
Silny mróz wystąpił w Polsce. Temperatura spadła poniżej -20°C. Odwilż jest coraz silniejsza.

Dziś panowało na południu zachmurzenie małe i umiarkowane, lokalnie duże, zwłaszcza na północy. Od północnego zachodu nasuwa się zachmurzenie atlantyckiego niżu, który lokuje się w rejonie Morza Norweskiego i Skandynawii. Czwartek był kolejnym dniem w mijającym tygodniu, kiedy zaobserwowaliśmy pokrywę śnieżną na nizinach i wyżynach. Śnieg okiem satelity geostacjonarnego zaobserwowaliśmy na południu, centrum i wschodzie oraz częściowo północy naszego kraju. Poza górami pokrywa śnieżna okazuje się niewielka i w kolejnych dniach wraz z postępującą odwilża szybko zaniknie.

Przeczytaj również: Cyklony z zachodu przyniosą wichury z wiatrem ponad 100 km/h i śnieżyce. Wystąpi też dwucyfrowy mróz. Załamanie pogody nadchodzi

Zdjęcie satelitarne w spektrum widzialnym, 16:00 czasu urzędowego w Polsce

silny mróz w Polsce ubiegłej nocy i o poranku
Silny mróz ustąpił po wschodzie słońca

Wyż baryczny Elżbieta słabnie, idą zmiany w pogodzie. Ciśnienie dziś spada w całym kraju

Jeszcze dziś decydujący wpływ na pogodę ma wyż baryczny o imieniu Elisabeth (Elżbieta). Centrum wyżu względem ubiegłej doby przesunęło się nad Bałkany i znacznie osłabło. Ciśnienie atmosferyczne spada w całym kraju, co ma związek z nasuwaniem się zatoki niżowej z północy Starego Kontynentu.

Ciśnienie na poziomie morza, 9 lutego 2023, 17:00 czasu urzędowego w Polsce na stacjach PSHM. Źródło: CMM IMGW-PIB

silny mróz w polu wyżowym
Silny mróz spowodowany także wyżową pogodą

Trend zmiany ciśnienia w okresie od 8.02.2023/ 09.02.2023 r. Źródło: IMGW-PIB

śnieg i mróz ustępują
Silny mróz ustępuje. Ciśnienie atmosferyczne spadało dziś w całym kraju

Śnieg zniknie z nizin i wyżyn w kolejnych dniach

Wraz z postępującą w kolejnych dniach drugiej dekady lutego odwilżą, dziś o poranku śnieg leżał na północy, centrum, południu i wschodzie kraju. Na nizinach pokrywa śnieżna szybko stopnieje. W górach pokrywa śnieżna przekracza miejscami 1 m. Najwięcej śniegu leży dziś na stacji WOM Kasprowy Wierch, gdzie mamy aż 174 cm.

Zobacz też: Nadciąga ocieplenie. Gwałtowny wzrost temperatury w Polsce. Będzie nawet 30°C cieplej niż obecnie. Sprawdź kiedy i na jak długo

Grubość pokrywy śnieżnej, 9 lutego 2023 r., 07:00 czasu urzędowego w Polsce. Źródło: CMM IMGW-PIB

śnieg wycofa się z kraju
Silny mróz wycofuje się z kraju. Będzie odwilż w całym kraju

Silny mróz odnotowano nie tylko przy gruncie

Ubiegłej nocy dwucyfrowy mróz przy gruncie był powszechnym zjawiskiem. W wielu regionach zanotowano od -19°C/-12°C. Większe spadki temperatury na wysokości 5 cm wystąpiły na zachodzie, centrum i południu. Najchłodniejszą stacją synoptyczną okazało się Zakopane, gdzie zmierzono -19°C.

Silny mróz w Polsce. Temperatura minimalna 5 cm, 8.02.2023/ 9.02.2023 w Polsce na stacjach IMGW-PIB

większe spadki  w Polsce
Silny mróz w Zakopanem oraz innych regionach

Silny mróz w kraju. Temperatura minimalna na stacjach synoptycznych w nocy 8/9 lutego 2023, 19:00-07:00 czasu lokalnego w Polsce. Źródło: IMGW-PIB

silny mróz w kraju
Mróz dwucyfrowy na stacjach synoptycznych

Mroźno było w wielu regionach. Kolejne noce już bez tak dużego mrozu

Ponownie największy mróz odnotowano na południu Polski. Na stacji nienależącej do IMGW-PIB w Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej. Jednak właściciel prywatnej stacji meteorologicznej, Arnold Jakubczyk napisał: Noc była dużo słabsza niż spodziewaliśmy. Mgła w drugiej części nocy też popsuła. Min tylko -23.3°C na 2 m – poinformował na łamach swojego fanpage’a Biegun zimna Kotliny Orawsko-Nowotarskiej. Niewiele cieplej było na profesjonalnych stacjach IMGW na krańcach południu i południowym wschodzie naszego kraju. W Stuposianach i Poroninie zmierzono -21°C, natomiast w Ratułowie -20,5°C. W Tyliczu o świcie było -19,4°C, natomiast na stacji w Żubracze -19°C.

Silny mróz w kraju. Temperatura powietrza w Beskidzie Niskim i Bieszczadach, 9 lutego 2023, 06:00 czasu urzędowego w Polsce. Źródło: CMM IMGW-PIB

silny mróz w naszym kraju
Silny mróz w Beskidzie Niskim i Bieszczadach

Temperatura powietrza na obszarze Tatr i Podhala, 9 lutego 2023, 05:00 czasu urzędowego w Polsce. Źródło: CMM IMGW-PIB

silny mróz w naszym kraju
większy mróz w kraju

Inwersja temperatury spowodowała, że chłodniej było w dolinach niż na szczytach górskich

Co ciekawe minionej nocy dużo chłodniej było w dolinach niż w wyższych partiach gór. Miało to bezpośredni związek z występowaniem zjawiska inwersji temperatury. Temperatura zamiast spadać wraz z wysokością wzrastała. Minionej nocy spadek temperatury na południu kraju powstrzymała mgła marznąca. W wielu regionach zamiast temperatura obniżać się, zaczęła rosnąć po jej utworzeniu.

Minimalna temperatura powietrza na stacjach synoptycznych, 9 lutego 2023, 18:00 UTC

mróz w Polsce
Większy mróz w kraju na stacjach synoptycznych

Cieplejsza druga dekada lutego 2023 r., czeka nas wczesne przedwiośnie

W drugiej dekadzie lutego będzie cieplej i większy mróz nie powinien nam tak zagrażać. Dostaniemy się pod koniec tygodnia w zasięg strefowej cyrkulacji strefowej, której niże przechodzić będą nad Europą Północną. Zaznaczą się u nas fronty atmosferyczne, w początkowej fazie wypierania chłodniejszego powietrza możliwe są opady marznące powodujące gołoledź. Spodziewamy się, że w nadchodzącym tygodniu ubytek pokrywy śnieżnej rozpocznie się w górach. Śnieg tam będzie stopniowo osiadał i topniał, lecz dużo wolniej niż na nizinach i wyżynach. Wzrośnie poziom wód w rzekach po roztopach. Zaczniemy wkraczać we wczesne przedwiośnie. Wkrótce podamy kolejne prognozy pogody na łamach portalu.

Fanipogody.pl