Silny upał do 47 stopni. Rekord września. W Polsce również zrobi się gorąco

Podczas gdy Polacy zmagają się ze złą, jesienną pogodą, są na Świecie miejsca, w których upał jest nadal ekstremalny. W wielu regionach ostatnie dni przyniosły rekordowo silny upał. Ustanowione zostały rekordy temperatury za wrzesień. Zapraszam na przegląd upalnych miejsc. Na końcu wpisu przeanalizuję również sytuację pogodową na przełom września i października dla Polski. Jak się okazuje pogoda zaskoczy nas bardzo pozytywnie.

Ostatni weekend przyniósł upał na południowym wschodzie

Weekend przyniósł bardzo wysokie wartości temperatury w wielu regionach Świata. Upał występował na południowym wschodzie. Ekstremalnie gorąco było na Bliskim Wschodzie, czy Kazachstanie. W czasie gdy Europa zmaga się z ochłodzeniem, gorące masy powietrza zalegają w Azji Centralnej i na Bliskim Wschodzie. Wystarczy spojrzeć na mapę temperatury na dzisiejszy dzień na Półwyspie Arabskim. Maksymalna temperatura w dniu dzisiejszym to 45 stopni Celsjusza (źródło mapy tutaj)

Upał na Bliskim Wschodzie

Weekend przyniósł w regionie upał sięgający nawet 47 stopni Celsjusza. Oczywiście region słynie z bardzo wysokich temperatur, jednak tak gorąco w drugiej połowie września nie było tu dawno. Najgoręcej w weekend było w mieście Abadanem w Iranie, gdzie słupki rtęci wzrosły do 46.8 stopni Celsjusza. W Swiehan w Emiratach Arabskich na termometrach ujrzeliśmy 46.2 stopnia. Ekstremalne temperatury jak na wrzesień. Wyjątkowo gorąco było też w Azji Centralnej. W Tadżykistanie odnotowano 39stopni, a w Kazachstanie aż 37.2 stopni Celsjusza. Nie wiem jak Wy, ja stęskniłem się za choćby tygodniem spędzonym w tak wysokich temperaturach.

Upał w Afryce

Na półkuli południowej rozpoczyna się wiosna. Jednak już teraz upał zapanował w wielu regionach Afryki. Rekord wszechczasów temperatury za wrzesień padł właśnie w Botswanie. Termometry pokazały w regionie 42.3 stopni Celsjusza. Rekordową temperaturę zmierzono tu 16 września w mieście Tubu.

Silny upał w Afryce. Padły rekordy temperatury

Równie silny upał panuje w Mozambiku, gdzie słupki rtęci wskazały 41 stopni. To co prawda 3 stopnie mniej od rekordu wszechczasów, jednak wiosna zaskakuje temperaturami również w tym kraju. Oczywiście w regionie z każdym dniem fale upałów powinny się nasilać. Na zakończenie tego akapitu dodam, że upał pojawia się również na innych kontynentach. Ponad 40 stopni Celsjusza odnotowano w ostatnich dniach między innymi w Paragwaju, czy w Australii.

W Polsce również zrobi się jeszcze gorąco?

Aby zakończyć wpis optymistycznym akcentem zajmę się tu pogodą na przełomie września i października. Coraz więcej wskazuje na to, że po chłodnym, depresyjnym i jesiennym okresie, pogoda w Polsce mocno nas jeszcze zaskoczy.

Jako że treść tego akapitu ma być pozytywna, radzę od razu przewinąć animację w okolice 29 września. Co prawda cieplej zrobi się już 26go, jednak model widzi jeszcze spadki temperatury na około 48 godzin (przejście frontu). Po 29 września czeka nas kilka dni z bardzo wysoką temperaturą. Więcej pisałem o tym w tym miejscu. Okazuje się bowiem, że w wielu regionach kraju model GFS widzi na koniec września / początek października temperatury na poziomie nawet 25-26 stopni Celsjusza. Do Polski napłyną ciepłe masy powietrza z południa kontynentu. Oczywiście 26 stopni na koniec września „różni się” od podobnej temperatury w sierpniu. Jednak przez godzinę-dwie na dobę przez kilka dni z rzędu będzie w Polsce bardzo ciepło. Czekam na taki scenariusz z utęsknieniem.

Gorąco w Polsce na koniec września

Podsumowując, po kilku dniach chłodu i raczej jesiennej aury, lekko z zazdrością spoglądamy na regiony Świata w których panuje upał. Oczywiście, po kilku dniach z temperaturą na poziomie 40 stopni byłbym pierwszy do narzekania 😉 Jednak szczęśliwie pogoda przyniesie nam jeszcze kilka cieplejszych dni. Musimy z nich korzystać, bo może to być jedna z ostatnich szans na ogrzanie się w tak wysokich temperaturach w tym sezonie.