Śmiertelny cyklon Poly uderzył na zachodzie. Odwołane loty, przerwy w dostawach prądu i nieprzejezdne drogi. Wiatr ponad 130 km/h

Śmiertelny cyklon o imieniu Poly uderzył na zachodzie Europy. Odwołane starty i lądowania samolotów, nastąpiły przerwy w dostawach prądu. Niebezpieczna pogoda dała się we znaki ubiegłej doby na zachód od naszego kraju.

Śmiertelna wichura na obszarze Holandii

Wspominaliśmy w minionych dniach, że na zachodzie Europy utworzy się głęboki niż umiarkowanych szerokości geograficznych na fali frontowej. Okazał się to wyjątkowo głęboki ośrodek niżowy jak na ciepłą porę roku i był bardziej charakterystyczny dla półrocza chłodnego, niż dla trwającego sezonu letniego. Na zachodzie Starego Kontynentu spowodował on duże szkody, dodatkowo odwołane zostało setki lotów, pojawiły się utrudnienia w ruchu drogowym, gdyż drzewa tarasowały przejazd po ciągach komunikacyjnych. Duża prędkość wiatru wynikała z bardzo dużego poziomego gradientu ciśnienia po południowej i południowo zachodniej stronie szybko pogłębiającego się cyklonu.

Silne wichury dotknęły nie tylko Holandię, ale także zachodnie i północne Niemcy, jak i też południową Danię. Ośrodek niżowy zaczął wypełniać się chłodniejszym powietrzem nad zimniejszymi wodami Morza Bałtyckiego.

Śmiertelny i podręcznikowy cyklon, czyli niż umiarkowanych szerokości geograficznych o imieniu Poly wczoraj obserwowany okiem satelity nad Europą Zachodnią w godzinach popołudniowych

silna wichura na zachodzie Europy
Książkowy wykształcony niż umiarkowanych szerokości geograficznych z systemem frontów atmosferycznych ubiegłej doby

Śmiertelny cyklon na zachodzie Europy – raporty ESWD z odnotowanymi przypadkami szkód wiatrowych w okresie od 5.07.2023 r. do 6.07.2023 r.

silna wichura nad Europą Zachodnią
Silne porywy wiatru związane z dużym poziomym gradientem ciśnienia po południowe i południowo zachodniej stronie cyklonu Poly

Niebezpieczna wichura pojawiła się nietypowo w ciepłej porze roku na obszarze Europy

W ciągu minionych 24-36 godzin w krajach Beneluksu, północnych Niemczech i Danii ciśnienie w centrum niżu wyraźnie spadło. Dodatkowo w zasięgu cyklonu dostrzegalny był bardzo duży poziomy gradient ciśnienia na niewielkim obszarze. Z ośrodkiem niżowym o imieniu Poly występował system frontów atmosferycznych. Ubiegłej doby oraz w pierwszej części nocy z środy na czwartek ciepły wycinek niżu szybko przesuwał się nad Polską z zachodu na wschód. Dodatkowo na przedpolu frontu chłodnego, pojawiła się strefa zbieżności wiatru, na której uformowały się burze, jakie miejscami okazały się gwałtowne i powodujące szkody.

Zobacz też: Występują burze, na południu sunie układ MCS

Analiza sytuacji synoptycznej na 5 lipca 2023 – 00 UTC dla Europy i obszarów przyległych według IMGW – BPM Wrocław

głęboki niż nad Europą Zachodnią
Dynamiczna pogoda i system frontów atmosferycznych

Analiza sytuacji barycznej na 5 lipca 2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według IMGW – BPM Wrocław

śmiertelny niż na zachodzie
Głęboki niż ubiegłej doby na zachodzie Europy

Niebezpieczna pogoda ubiegłej doby

Głęboki i śmiertelny cyklon Poly, który powstał w pobliżu Holandii, wczoraj wieczorem ulokował się nad Danią. Dzisiaj odsunął się natomiast nad Półwysep Skandynawski. Zaczął on ulegać stopniowemu wypełnieniu chłodniejszym powietrzem i w godzinach późno popołudniowych w czwartek ciśnienie wynosi w nim około 1010 hPa. Z wirem niżowym związany był okludujący się szybko system frontów atmosferycznych. Cyklon odsuwa się dalej w kierunku północno wschodniej części Europy. Ubiegłej doby przechodził z zachodu na wschód front chłodny, który zamykał ciepły wycinek niżu nad Polską, poprzedzony dolno-troposferyczną linią zbieżności wiatru. W godzinach popołudniowych opuszcza wschodnie dzielnice naszego kraju. Dzisiaj aktywność burzowa okazała się znacznie niższa względem ubiegłej doby i najwięcej burz występuje u naszych wschodnich sąsiadów.

Śmiertelna wichura nie stanowi już zagrożenia. Niż wypełnia się szybko chłodniejszym powietrzem nad Skandynawią

Śmiertelny cyklon Poly na zachodzie Europy – odnotowane porywy wiatru 5 lipca 2023 r. do godziny 11.00am CEST

śmiertelna wichura
Silna wichura na zachodzie Europy. Porywy przekraczały nawet dolny próg huraganu

Najgroźniejsze porywy wiatru odnotowano na obszarze Niderlandów. W rejonie Holandii przekraczały one nawet dolny próg huraganu, czyli 119 km/h. W samej stolicy Holandii, czyli Amsterdamie anemometr na maszcie 10 m zmierzył maksymalny poryw sięgający aż 119 km/h. Na skutek występowania wiatru typowego dla wichury, a nawet w niektórych rejonach orkanu, pojawiły się szkody w drzewostanie, przerwy w dostawach prądu i opóźnienia w operacjach lotniczych i kolejowych. Dodatkowo wiatr uszkadzał dachy, wpływał również na żeglugę i szeroko rozumiany transport lądowy. Dane z niektórych stacji meteorologicznych wskazują, że porywy wiatru sięgały nawet 115-135 km/h.

Maksymalne porywy wiatru ubiegłej doby na obszarze Holandii

śmiertelna wichura w Polsce
Śmiertelny cyklon na zachodzie Europy poczynił duże szkody

Śmiertelna wichura na zachodzie Europy

Przynajmniej kilkaset połączeń lotniczych zostało opóźnionych, bądź przekierowanych na lotniska zapasowe, gdzie pogoda była bardziej łaskawa do wykonywania bezpiecznych operacji startów i lądowań samolotów. Dodatkowo silny wiatr potrafił spychać samochody ciężarowe z drogi. Do jednego z takich zdarzeń doszło na autostradzie A9. Na skutek przechodzenia niszczycielskiej fali wiatru jedna osoba straciła życie, zatem możemy w tym przypadku mówić o śmiertelnym cyklonie. Do takiego zdarzenia doszło w miejscowości Haarlem, gdzie drzewo upadło na przejeżdżający samochód, w których znajdowała się 51-latka, która poniosła śmierć na miejscu. W kulminacyjnym momencie wichury operatorzy 112 nie nadążali z odbieraniem zgłoszeń, które dotyczyły skutków silnego załamania pogody w tej części Europy. Na szczęście dziś wiatr w Europie jest już znacznie słabszy.

Obserwujcie na bieżąco najnowsze prognozy pogody dla Polski, aby nic istotnego w pogodzie Wam nie umknęło.

Fanipogody.pl