Śnieg i opady marznące pojawią się w Polsce. Cyklon Sani przyniesie nawet 10 cm białego puchu. Widać odwilż w prognozach

Śnieg pojawi się w wielu regionach Polski, lecz opady okażą się znacznie słabsze niż w ubiegłym tygodniu. Istotne pogorszenie pogody i kolejną „dostawę” śniegu przyniesie wypełniający się nad lądem cyklon o imieniu Sani.

Śnieg i opady marznące w Polsce

Przed odwilżą czekają nas kolejne opady śniegu i deszczu ze śniegiem, gdzieniegdzie w pasie dzielnic zachodnich i południowych możliwy jest przejściowo marznący deszcz powodujący gołoledź. Ośrodek niżowy o imieniu Sani przyniesie opady śniegu o natężeniu słabym i umiarkowanym. Przyrost pokrywy śnieżnej będzie jednak poniżej progu ostrzeżenia meteorologicznego pierwszego stopnia wydawanego przez synoptyków IMGW.

Prognozowany jest przyrost pokrywy śnieżnej o 3-10 cm. To będzie ostatni tak istotny w pierwszej połowie grudnia powiew zimy na nizinach i wyżynach oraz w górach i obszarach podgórskich.

Prognozowany zasięg i wysokość opadów na 6 grudnia 2023 r. 15 UTC według modelu ECMWF dla Polski

Znajdujemy się jeszcze na obrzeżach wyżu znad wschodniej części Europy o imieniu Dunja. Od zachodu zaczęła nasuwać się płytka zatoka niżowa i strefa frontu okluzji ciepłej związana z wypełniającym się cyklonem Sani z centrum przemieszczającym się z zachodu na wschód Starego Kontynentu. Natężenie opadów będzie przeważnie słabe, gdzieniegdzie umiarkowane. Front okluzji ulegać ma tzw. frontolizie, dodatkowo wkraczać ma w obszar wyżowy, co znacznie zmniejszy natężenie opadów. Na drogach ponownie zobaczymy piaskarki i solarki, które usuwać będą śnieg oraz neutralizować śliskość na ciągach komunikacyjnych.

Ostrzeżenia meteorologiczne przed deszczem marznącym na najbliższe 24 godziny w Polsce wydane przez synoptyków IMGW-PIB

śnieg i deszcz marznący w Polsce
Deszcz marznący w Polsce i śnieg. Alerty IMGW-PIB

Dziś w ciągu dnia opady będą występować szczególnie w zachodniej i częściowo południowej połowie naszego kraju, gdzie zaznaczy się wpływ stopniowo rozmywającego frontu zokludowanego. Opady prognozowane są też w pasie od Pomorze aż po woj. małopolskie. Natomiast w nocy 6/7 grudnia 2023 r. śnieg padać ma w centrum, częściowo wschodzie i północy naszego kraju.

Prognozowany zasięg i natężenie opadów na 7 grudnia 2023, 00 UTC według modelu ECMWF dla Polski

śnieżyca w kraju
Śnieg w Polsce

Duża zmiana aury

Jutro w ciągu dnia utrzyma się śnieżyca nad Polską. Szczególnie we wschodnich województwach naszego kraju. Opady zimowe są spodziewane głównie w woj. śląskim, małopolskim, podkarpackim, ale również na Ziemi Świętokrzyskiej, sięgając po Mazowsze i Podlasie oraz Lubelszczyznę. Natężenie opadów ma być przeważnie słabe tylko punktowo umiarkowane. Drogi i chodniki jednak mogą stać się śliskie.

Prognozowany zasięg i natężenie opadów na 7 grudnia 2023, 06 UTC według modelu ECMWF dla Polski

śnieg w Polsce
Największy śnieg w górach na południu Polski

Jeszcze przez kilka najbliższych dni przeważający obszar Polski pozostanie w przetransformowanej masie pochodzenia arktycznego. Tylko w pasie województw zaznaczy się okresami nieco cieplejsze powietrze polarnomorskie, powodując wcześniejszą odwilż. Dlatego wraz z przechodzeniem strefy frontu okluzji, należy spodziewać się głównie opadów śniegu, a miejscami na zachodzie i południu oraz południowym – zachodzie deszczu marznącego powodującego niebezpieczną gołoledź.

Zobacz też: Czy załamanie pogody będzie silne?

Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej od 6.12.2023, 00Z do 8.12.2023, 19 UTC według modelu francuskiego ARPEGE dla Polski

śnieg w Polsce
Śnieg w Polsce. Najwięcej spadnie go na południu Polski do piątku

Istotna zmiana pogody. Śnieg spadnie w wielu regionach, najwięcej na południu, możliwy marznący deszcz

Cyklon Sani spowoduje więc opady śniegu, które nie będą silne. Prognozuje się przyrost pokrywy śnieżnej do 2-10 cm. Największego przyrostu pokrywy śnieżnej spodziewamy się w południowych powiatach woj. śląskiego i małopolskiego. Duże zmiany w pogodzie spowodowane prognozowaną odbudową cyrkulacji strefowej, prognozujemy w okolicach 10 grudnia 2023 r. Front ciepły bądź front okluzji ciepłej zacznie wypierać zimne powietrze arktyczne z przeważającego obszaru Polski. W początkowej fazie opady mogą mieć charakter marznący w kontakcie z wychłodzonym podłożem i ujemną temperaturą przy ziemi.

Prognozowana maksymalna temperatura powietrza na okres od 6.12.2023 r. do 15.12.2023 r. według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

odwilż w Polsce, wcześniej śnieg
Ocieplenie pojawi się w Polsce. Dane: CMM IMGW-PIB

Prognozowana minimalna temperatura powietrza w okresie od 6.12.2023 r. do 15.12.2023 r. według modelu ECMWF dla Polski

zmiana pogody
Odwilż zmierza do Polski. Źródło: CMM IMGW-PIB

Prognozowana średnia dobowa temperatura powietrza w okresie od 6.12.2023 r. do 15.12.2023 r. według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

zmiana pogody w Polsce
Całodobowy mróz ustąpi, wróci przedzimie termiczne na przeważający obszar Polski. Źródło: CMM IMGW-PIB

Wkrótce podamy kolejne prognozy.

Fanipogody.pl