Śnieg spadnie na nizinach w Polsce. Krajobrazy nagle się zabielą. Wiemy, kiedy nadejdą częstsze przymrozki i mróz poniżej -5°C

Śnieg pojawi się w drugiej połowie miesiąca na nizinach i wyżynach co może spowodować zabielenie krajobrazów. Mamy wstępne prognozy, które sugerują akcenty zimowe.

Dynamiczna pogoda w kolejnych dniach i śnieg poza górami

Zapowiadaliśmy, że w drugiej połowie listopada wzrośnie prawdopodobieństwo zimowych akcentów na nizinach i wyżynach. Dodatkowo częściej obserwowane będą ujemne temperatury, ale trwałej zimy z tego poza górami nie będzie. Przez większość czasu znajdziemy się w zasięgu strefowej cyrkulacji atmosfery, dlatego warunki pogodowe będą ulegać szybkim i dynamicznym zmianom. Prognozy pogody należy śledzić codziennie, gdyż zasięg i rodzaj opadów ulegać ma wyraźnym i nagłym korektom.

Prognoza orientacyjna temperatury powietrza na okres od 14.11.2023 r. do 23.11.2023 r. według modelu ECMWF dla Polski

śnieg w Polsce
Śnieg w Polsce spadnie w drugiej połowie tygodnia na nizinach. Źródło: CMM IMGW

Prognoza minimalnej temperatury powietrza na okres od 14.11.2023 r. do 23.11.2023 r. według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

Przymrozki i mróz staną się częstsze

Wyliczana średnia dobowa temperatura powietrza orientacyjnie na okres od 14.11.2023 r. do 23.11.2023 r. według modelu ECMWF dla Polski

zima termiczna w Polsce
Nadejdzie termiczne przedzimie, a potem ograniczona obszarowo termiczna zima. Źródło; CMM IMGW

Zima umocni się w górach

Coraz więcej wskazuje, że w drugiej połowie mijającego tygodnia, dojdzie do miejscowego zabielenia krajobrazów. Dodatkowo po 15 listopada przejdziemy w całym kraju do termicznego przedzimia, a na przełomie 2 i 3 dekady miesiąca może zaznaczyć się gdzieniegdzie lekka termiczna zima. Niewykluczone, że opady zimowe okażą się na tyle intensywne, że spowodują utrudnienia na drogach, a na ulice i ciągi komunikacyjne wyjadą pługi i piaskarki, które usuwać będą śnieg, błoto pośniegowe i śliskość dróg. Już od kilku dni średnia dobowa temperatura powietrza jest poniżej 7°C, a więc to ostatni dzwonek, by wymienić opony letnie na zimowe. Musimy pamiętać, że ogumienie letnie ma inny rodzaj mieszanki, dlatego nie jest odpowiedni do eksploatacji tego typu opon w niskich temperaturach podczas półrocza chłodnego. Prognozujemy, że największy przyrost pokrywy śnieżnej zostanie zaobserwowany w obszarach podgórskich i górskich, ale i na nizinach i wyżynach może spaść nieco więcej białego puchu.

Zobacz też: Gwałtowne niże przyniosą zimę jeszcze w listopadzie

Prognozowany zasięg i wysokość opadów śniegu na 16 listopada 2023, 09 UTC według modelu ECMWF dla Polski

śnieg w Polsce
Śnieg 16 listopada 2023 r. w Polsce według ECMWF

Będzie istotne ochłodzenie i opady śniegu na nizinach i wyżynach. W wielu regionach pierwszy raz tej jesieni

Modele numeryczne sugerują, że w tylnych częściach cyklonów atlantyckich spłyną w kolejnych dniach znacznie chłodniejsze masy powietrza z wysokich szerokości geograficznych. Po 15 listopada 2023 r. średnia dobowa temperatura powietrza obniży się do wartości poniżej normy wieloletniej. W okolicach 16-17 dnia miesiąca możliwe są nawet opady mieszane i stałe poza górami. Największe prawdopodobieństwo opadów białego puchu będzie na północy i północnym – wschodzie. Głównie w porze wieczornej i nocnej.

Opady śniegu w Polsce bardzo prawdopodobne

Prognoza prawdopodobieństwa opadów śniegu na 18 listopada 2023, 12 UTC według modelu GEFS dla Europy

śnieg w kraju
Śnieg w Polsce i duże prawdopodobieństwo

Prognoza zasięgu i wysokości opadów śniegu na 18 listopada 2023, 00 UTC dla Polski

śnieg w Polsce
Obfite opady śniegu na południu, akcenty zimowe na nizinach i wyżynach

Kolejne większe opady śniegu dostrzegamy w prognozach modelu ECMWF około 18 listopada 2023 r, a więc na początku weekendu. Wówczas to strefa frontowa związana z płytkim niżem może przynieść akcent zimowy na nizinach i wyżynach, ale także w rejonach górskich i podgórskich. Wstępne jeszcze prognozy pokazują opady śniegu i deszczu ze śniegiem w centrum, wschodzie i południu. W niektórych rejonach będzie to pierwszy śnieg tej jesieni. Może dojść do krótkotrwałego zabielenia krajobrazów, dodatkowo drogi staną się śliskie.

Prognoza zasięgu opadów śniegu na 18 listopada 2023, 15 UTC według modelu ECMWF dla Polski

silne opady śniegu na południu
Solidne opady śniegu na 18 listopada 2023 r. w Polsce

Koniec weekendu z frontem ciepłym

Koniec weekendu również zapowiada się z kolejnym akcentem poza górami w Polsce. Wówczas to opady śniegu i deszczu ze śniegiem są możliwe we wschodniej części kraju na froncie ciepłym, przechodząc od zachodu w deszcz. Jednak z uwagi na odległy termin, modele numeryczne wprowadzić mogą istotne korekty, jeśli chodzi o typ, natężenie i zasięg opadów zimowych. Front ciepły zmieniać ma pogodę i podzieli termicznie nasz kraj na znacznie cieplejszy zachód, południowy – zachód i chłodniejszą północ, północny – wschód i wschód.

Prognoza zasięgu opadów śniegu na 19 listopada 2023, 15 UTC według modelu ECMWF dla Polski

śnieg w Polsce
Front ciepły przyniesie zmiany w Polsce i śnieg na czele strefy frontowej

Od dłuższego czasu sygnalizujemy, że w drugiej połowie listopada częściej na nizinach i wyżynach zdarzać będą się akcenty zimowe. Nie zabraknie również przymrozków w obszarach większych przejaśnień i rozpogodzeń, lecz trwałej zimy z tego nie będzie. Zima powinna umocnić się w kolejnych dniach głównie w górach i na obszarach podgórskich, natomiast na nizinach będą to tylko epizody i śnieg długo tam nie poleży. Zmienność pogody w trzeciej dekadzie ma być duża, dlatego prognozy numeryczne śledzić będziemy z dużą uwagą. Śledźcie więc nasz portal na bieżąco.

Prognozowany zasięg i wysokość opadów na 19 listopada 2023, 18 UTC według modelu europejskiego ECMWF

śnieg w kraju
Prognozowany zasięg i wysokość opadów może ulec zmianie

Prognoza zasięgu i wysokości opadów śniegu do 18 listopada 2023, 18 UTC dla Polski według ARPEGE

zimowe opady w Polsce
Zimowe opady prognozuje też francuski ARPEGE

Fanipogody.pl