Śnieżyce i groźne opady marznące sięgnęły Polski. Nadchodzi mróz poniżej -20°C do naszego kraju

Śnieżyce pojawiły się w Polsce, w minionych dniach powszechne okazały się opady marznące powodujące gołoledź. Kolejne dni również z groźną pogodą.

Śnieżyce i opady marznące. Zima w natarciu na początku stycznia 2024 r.

Wraz z początkiem stycznia na niziny i wyżyny powróciła termiczna zima. Początkowo jej wpływ ograniczał się do dzielnic północnych oraz północno – wschodnich, gdzie utrzymuje się pokrywa śnieżna sięgająca 6-14 cm. W zasięgu frontu okluzji ciepłej minionej doby oraz w środę występowały opady marznącego deszczu, które powodowały gołoledź na drogach i chodnikach, utrudniały ruch na kolei oraz opóźniały wykonywanie operacji lotniczych w portach komunikacyjnych i pociągów. W kolejnych dniach na obszarze Polski będziemy obserwować intensyfikacje zimy termicznej i spływ coraz mroźniejszych mas z północy i północnego – wschodu o cechach arktycznych.

Grubość pokrywy śnieżnej – 5 stycznia 2024 r. o godzinie 7:00 czasu urzędowego w Polsce

śnieżyce w kraju
Śnieżyce pojawiły się na północy i północnym – wschodzie, zdarzyły się też opady marznące. Źródło: CMM IMGW

Zmiana grubości pokrywy śnieżnej w okresie od 4.01.2024 r. do 5.01.2024 r. według danych ze stacji synoptycznych IMGW w Polsce

śnieg w kraju
Śniegu przybyło najwięcej na północy minionej doby.. Źródło: CMM IMGW

Zima termiczna będzie się umacniać

Zapowiadaliśmy, że początkowo zimowe krajobrazy zaznaczą się na północy i północnym – wschodzie. Najwięcej śniegu według piątkowych pomiarów dokonanych przez obserwatorów IMGW za pomocą śniegowskazów notujemy w pasie od woj. pomorskiego, warmińsko-mazurskiego aż po woj. podlaskie. Poza górami największa pokrywa śnieżna notowana jest w Suwałkach i wynosi 14 cm, na Warmii i Mazurach jest to przeważnie od 6 cm do 13 cm. Natomiast na Lubelszczyźnie w rejonie Terespola zalega 9 cm białego puchu.

Prognozowany zasięg i wysokość opadów na 6 stycznia 2024 r. 21 UTC według modelu ECMWF dla Polski

śnieżyce w kraju
Śnieżyce nad Polską

Zima termiczna na koniec tygodnia w całej Polsce. Śnieżyce na południu i opady marznącego deszczu

Pod koniec mijającego tygodnia obserwować będziemy napływ coraz mroźniejszych mas pochodzenia arktycznego do Polski. Do soboty przeważający obszar naszego kraju ma być w zasięgu mroźnego powietrza z wysokich szerokości geograficznych, powodując występowanie całodobowego mrozu. Najpóźniej mróz dotrze do dzielnic południowych, gdzie przejściowo zaznaczać ma się jeszcze cieplejsza masa polarnomorska.

Zobacz też: Ogromna śnieżyca w styczniu. Spadnie 50-60 cm śniegu. 

Piątek przyniesie w dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Gdzieniegdzie opady śniegu, na południowym zachodzie opady śniegu przechodzące w deszcz ze śniegiem i deszcz, miejscami marznący i powodujący gołoledź na drogach i chodnikach. Głównie na północnym zachodzie miejscami przyrost pokrywy śnieżnej do około 6 cm. 

Śnieżyce i większy mróz w prognozach dla Polski

Najbliższa noc z dwucyfrowym mrozem na północnym – wschodzie Polski

Noc z piątku na sobotę przyniesie w pasie od województwa lubuskiego i północnej części dolnośląskiego po lubelskie strefę opadów śniegu, mieszanych oraz deszczu, gdzieniegdzie marznącego i powodującego gołoledź. Jednak na południu kraju opady deszczu, natomiast na Podhalu możliwe są ponadto także opady deszczu marznącego. Drogi i chodniki śliskie. Gdzieniegdzie utworzą się mgły ograniczające widzialność do 200-300 m. Na termometrach zobaczymy od około -15°C, -11°C na północnym wschodzie, cieplej, bo do około -4°C na Pomorzu, w centrum i na Lubelszczyźnie do 0°C, 2°C na południu kraju.

Większe opady śniegu w weekend i opady marznące na południu i wschodzie

Prognozy numeryczne wskazują, że w weekend większe opady śniegu zdarzą się w pasie dzielnic południowych. Gdzieniegdzie w sobotę mogą mieć charakter marznący na południu i wschodzie, powodując gołoledź. Na południu kraju prognozowany jest przyrost pokrywy śnieżnej do około 5-20 cm białego puchu. U schyłku weekendu na obszarze całej Polski zapanuje zima termiczna z całodobowym mrozem i nierównomierną obszarowo pokrywą śnieżną.

Śnieżyce i mróz w kraju. Prognozowany przyrost i zasięg pokrywy śnieżnej na okres od 5.01.2024 r. do 7.01.2024 r. według modelu ARPEGE dla Polski

śnieg w Polsce
Spory przyrost pokrywy śnieżnej prognozowany przez modele. Śnieżyce w prognozach

Prognozowana maksymalna temperatura powietrza na okres od 5.01.2024 r. do 14.01.2024 r. według modelu europejskiego ECMWF dla Polski

silny mróz w kraju
Silny mróz w prognozach. Źródło: CMM IMGW

Silne spadki temperatury nocami w prognozach po przejściu śnieżycy

Tuż po ustąpieniu zatoki niżowej i strefy frontu atmosferycznego, który zaznaczy się zwłaszcza w południowej połowie kraju, dostaniemy się w zasięg wyżu zbudowanego z mroźnego powietrza pochodzenia arktycznego. Nocami nad pokrywą śnieżna temperatura może spaść poniżej -20 stopni.

Śnieżyce i niska temperatura potem. Wyliczana minimalna temperatura powietrza na okres od 5.01.2024 r. do 14.01.2024 r. według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

śnieg w Polsce
Śnieżyce a potem większy mróz. Źródło: CMM IMGW

Predykcja średniej dobowej temperatury powietrza na okres od 5.01.2024 r. do 14.01.2024 r. według modelu ECMWF dla Polski

mróz i śnieżyce w kraju
Silny mróz w Polsce. Źródło: CMM IMGW

Zima termiczna szybko nie ustąpi. Śnieżyce i mróz w kolejnych tygodniach stycznia 2024 r.

Reasumując, zima termiczna rozgości się w całej Polsce pod koniec weekendu. Najwięcej śniegu pod koniec 1 dekady stycznia zalegać ma na północy, północnym – wschodzie i południu. Ochłodzenie będzie głębokie i silne. Okres z niską temperaturą powietrza utrzyma się przynajmniej tydzień, a nawet i dwa tygodnie i tylko nieliczne dni będą z odwilżą w niektórych rejonach naszego kraju. Pierwsza połowa stycznia 2024 r. zapisze się jako chłodna.

Fanipogody.pl