Śnieżyce pojawią się w Polsce. Spodziewane burze śnieżne, wichury, a nocami w obszarach rozpogodzeń możliwy mróz poniżej -15°C. Głównie w rejonach górskich, ale mróz i przymrozki okażą się powszechne nocami w obszarach większych przejaśnień i rozpogodzeń.
Śnieżyce w Polsce możliwe, będą także lokalne burze śnieżne i większy mróz nocami
1 marca 2023, czyli wczoraj rozpoczęła się meteorologiczna wiosna. Jednak z najnowszych prognoz wynika, że pierwszy miesiąc nowej pory roku nie będzie ciepły. Może on zapisać się na kartach polskiej meteorologii jako chłodny i wilgotny.
Często zdarzać ma się mróz, a nawet i większe opady śniegu. Pierwsza połowa marca z pewnością zapisze się jako chłodna, gdyż często dominować ma ujemne odchylenie temperatury od średniej wieloletniej. Oprócz śnieżyc konwekcyjnych możemy spodziewać się nawet wielkoskalowych opadów śniegu, które spowodują utrudnienia w ruchu drogowym. Niewykluczone, że jeszcze w tym miesiącu dojdzie miejscami do akumulacji pokrywy śnieżnej do 4-20 cm. Będzie to jednak ściśle zależne od trajektorii przemieszczania się ośrodków niskiego ciśnienia. Okresami zaznaczyć może się w naszej części Europy cyrkulacja południkowa, powodując większe opady atmosferyczne.
Opady śniegu w Polsce. Prawdopodobnie przeszacowana wysokość i grubość pokrywy śnieżnej do 10 marca 2023, 18 UTC według modelu ECMWF

Pokrywa śnieżna w Polsce, 10 marca 2023, 18 UTC według modelu GFS dla Polski

Mróz częsty nocami, za dnia przeważnie temperatura na nizinach i wyżynach na lekkim plusie. Zapowiadanych przez niektóre portale 20 stopni nie będzie
W marcu musimy spodziewać się częstego mrozu, czemu niewątpliwie sprzyjać będzie zaleganie chłodniejszych niż zwykle mas powietrza pochodzenia arktycznego i polarnomorskiego. Będą możliwe nawet spadki poniżej -15°C nocami, ale głównie w rejonach górskich i podgórskich. Na nizinach mróz okaże się słabszy, ale również okresami da się we znaki szczególnie po zachodzie słońca.
Zobacz też: Wichura coraz bliżej. Wiatr 110-130 km/h. Jak silne załamanie pogody dotrze do Polski?
Prognozowane średnie wartości ciśnienia na 5 dni dla Europy i obszarów przyległych według modelu GFS pokazują niżowy wzór pogody

Kluczowym czynnikiem powodującym przeciąganie się chłodnego okresu na początek wiosny jest fakt, że doszło do rozpadu wiru polarnego. Jeśli stałoby się to w styczniu, to skala mrozów mogłaby być dużo większa. Nie zmienia to faktu, że zazwyczaj 2-4 tygodnie po nastąpieniu SSW i rozpadu wiru polarnego, obserwujemy duże anomalie pogodowe na półkuli północnej w półroczu chłodnym. Nie można wykluczyć, że okresowe „zimowe ochłodzenia” zdarzą się przez cały marzec, lecz będą mieć różną intensywność. Chłód i ataki zimy są możliwe również w kwietniu. Dni z temperaturą znacznie powyżej normy nie będzie dużo w mijającym miesiącu, ale z pewnością się zdarzą.
Blokada wyżowa ustąpi, czeka nas niżowy wzór pogody w Polsce
Na przełomie lutego i marca utworzyła się blokada antycyklonalna, która jest związana z wyżem o imieniu Hazal z centrum nad Wyspami Brytyjskimi. Jednak pogoda zacznie się zmieniać pod koniec mijającego tygodnia, kiedy to do głosu dojdą niże baryczne z układami frontalnymi. Pierwszym dniem, kiedy to na przeważającym obszarze Polski pojawią się przelotne opady śniegu i silniejszy wiatr będzie sobota, 4 marca 2023 r. Śnieżyce konwekcyjne, a nawet i lokalne burze śnieżne są możliwe w niedzielę, 5 marca 2023 r.
Opady zimowe w Polsce. Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 4 marca 2023, 09 UTC według modelu ECMWF dla Polski

Śnieżyce w kraju. Prognozowane wstępnie śnieżyce konwekcyjne, 5 marca 2023, 12 UTC dla Polski według modelu ECMWF

Pierwsza połowa marca zapowiada się z częstą dominacją opadów stałych. Pojawić mogą się nawet większe śnieżyce i to nie tylko o charakterze konwekcyjnym, ale również wielkoskalowym, powodując utrudnienia komunikacyjne. Wiele jednak będzie zależeć od trajektorii i głębokości niżów oraz aktywności stref frontowych. Niewykluczone, że oprócz śnieżyc pojawią się również wichury.
Śnieżyce w kraju. Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 5 marca 2023, 15 UTC według modelu ECMWF dla Polski

ECMWF i inne wiodące modele pokazują, że marzec 2023 r. może zapisać się jako chłodny i wilgotny. Widać wyraźnie, że do połowy miesiąca będzie chłodniej niż jest zwykle o tej porze roku. Będą częste opady śniegu, mieszane, a czasem nawet i marznące powodujące gołoledź. Możliwe są w warunkach dużego gradientu barycznego wichury. Od końca mijającego tygodnia musimy spodziewać się wzrostu dynamiki w pogodzie. W kolejnych dniach na bieżąco będziemy podawać świeże prognozy numeryczne.
Śledźcie na bieżąco nasze prognozy pogody dla Polski.
Fanipogody.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC