Śnieżyce uderzą w Polskę. Będą burze śnieżne, wichury i mróz poniżej -15°C. Znamy termin pogorszenia pogody

Śnieżyce pojawią się w Polsce. Spodziewane burze śnieżne, wichury, a nocami w obszarach rozpogodzeń możliwy mróz poniżej -15°C. Głównie w rejonach górskich, ale mróz i przymrozki okażą się powszechne nocami w obszarach większych przejaśnień i rozpogodzeń.

Śnieżyce w Polsce możliwe, będą także lokalne burze śnieżne i większy mróz nocami

1 marca 2023, czyli wczoraj rozpoczęła się meteorologiczna wiosna. Jednak z najnowszych prognoz wynika, że pierwszy miesiąc nowej pory roku nie będzie ciepły. Może on zapisać się na kartach polskiej meteorologii jako chłodny i wilgotny.

Często zdarzać ma się mróz, a nawet i większe opady śniegu. Pierwsza połowa marca z pewnością zapisze się jako chłodna, gdyż często dominować ma ujemne odchylenie temperatury od średniej wieloletniej. Oprócz śnieżyc konwekcyjnych możemy spodziewać się nawet wielkoskalowych opadów śniegu, które spowodują utrudnienia w ruchu drogowym. Niewykluczone, że jeszcze w tym miesiącu dojdzie miejscami do akumulacji pokrywy śnieżnej do 4-20 cm. Będzie to jednak ściśle zależne od trajektorii przemieszczania się ośrodków niskiego ciśnienia. Okresami zaznaczyć może się w naszej części Europy cyrkulacja południkowa, powodując większe opady atmosferyczne.

Opady śniegu w Polsce. Prawdopodobnie przeszacowana wysokość i grubość pokrywy śnieżnej do 10 marca 2023, 18 UTC według modelu ECMWF

śnieżyce w Polsce
Śnieżyce obejmą wiele regionów, ale pokrywa śnieżna wyliczana przez ECMWF jest przeszacowana obszarowo, bo większość śniegu, który spadnie osiądzie i stopnieje

Pokrywa śnieżna w Polsce, 10 marca 2023, 18 UTC według modelu GFS dla Polski

śnieżyce wystąpią w wielu regionach
Śnieżyce pojawią się w wielu regionach

Mróz częsty nocami, za dnia przeważnie temperatura na nizinach i wyżynach na lekkim plusie. Zapowiadanych przez niektóre portale 20 stopni nie będzie

W marcu musimy spodziewać się częstego mrozu, czemu niewątpliwie sprzyjać będzie zaleganie chłodniejszych niż zwykle mas powietrza pochodzenia arktycznego i polarnomorskiego. Będą możliwe nawet spadki poniżej -15°C nocami, ale głównie w rejonach górskich i podgórskich. Na nizinach mróz okaże się słabszy, ale również okresami da się we znaki szczególnie po zachodzie słońca.

Zobacz też: Wichura coraz bliżej. Wiatr 110-130 km/h. Jak silne załamanie pogody dotrze do Polski?

Prognozowane średnie wartości ciśnienia na 5 dni dla Europy i obszarów przyległych według modelu GFS pokazują niżowy wzór pogody

śnieżyce częste w marcu
Śnieżyce będą częste w marcu 2023 r.

Kluczowym czynnikiem powodującym przeciąganie się chłodnego okresu na początek wiosny jest fakt, że doszło do rozpadu wiru polarnego. Jeśli stałoby się to w styczniu, to skala mrozów mogłaby być dużo większa. Nie zmienia to faktu, że zazwyczaj 2-4 tygodnie po nastąpieniu SSW i rozpadu wiru polarnego, obserwujemy duże anomalie pogodowe na półkuli północnej w półroczu chłodnym. Nie można wykluczyć, że okresowe „zimowe ochłodzenia” zdarzą się przez cały marzec, lecz będą mieć różną intensywność. Chłód i ataki zimy są możliwe również w kwietniu. Dni z temperaturą znacznie powyżej normy nie będzie dużo w mijającym miesiącu, ale z pewnością się zdarzą.

Śnieżyce w Polsce możliwe, ale i także wichury oraz burze śnieżne

Blokada wyżowa ustąpi, czeka nas niżowy wzór pogody w Polsce

Na przełomie lutego i marca utworzyła się blokada antycyklonalna, która jest związana z wyżem o imieniu Hazal z centrum nad Wyspami Brytyjskimi. Jednak pogoda zacznie się zmieniać pod koniec mijającego tygodnia, kiedy to do głosu dojdą niże baryczne z układami frontalnymi. Pierwszym dniem, kiedy to na przeważającym obszarze Polski pojawią się przelotne opady śniegu i silniejszy wiatr będzie sobota, 4 marca 2023 r. Śnieżyce konwekcyjne, a nawet i lokalne burze śnieżne są możliwe w niedzielę, 5 marca 2023 r.

Opady zimowe w Polsce. Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 4 marca 2023, 09 UTC według modelu ECMWF dla Polski

śnieg w Polsce
Pierwsze opady śniegu już w sobotę

Śnieżyce w kraju. Prognozowane wstępnie śnieżyce konwekcyjne, 5 marca 2023, 12 UTC dla Polski według modelu ECMWF

burze śnieżne, 5 marca 2023 w Polsce
Większe opady zimowe, a nawet burze śnieżne, 5 marca 2023 r.

Pierwsza połowa marca zapowiada się z częstą dominacją opadów stałych. Pojawić mogą się nawet większe śnieżyce i to nie tylko o charakterze konwekcyjnym, ale również wielkoskalowym, powodując utrudnienia komunikacyjne. Wiele jednak będzie zależeć od trajektorii i głębokości niżów oraz aktywności stref frontowych. Niewykluczone, że oprócz śnieżyc pojawią się również wichury.

Śnieżyce w kraju. Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 5 marca 2023, 15 UTC według modelu ECMWF dla Polski

burze śnieżne nad Polską
Burze śnieżne w kraju

ECMWF i inne wiodące modele pokazują, że marzec 2023 r. może zapisać się jako chłodny i wilgotny. Widać wyraźnie, że do połowy miesiąca będzie chłodniej niż jest zwykle o tej porze roku. Będą częste opady śniegu, mieszane, a czasem nawet i marznące powodujące gołoledź. Możliwe są w warunkach dużego gradientu barycznego wichury. Od końca mijającego tygodnia musimy spodziewać się wzrostu dynamiki w pogodzie. W kolejnych dniach na bieżąco będziemy podawać świeże prognozy numeryczne.

Śledźcie na bieżąco nasze prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl