Spektakularna zmiana pogody dla Polski. Zamiast śnieżycy ponad 23°C i noc tropikalna. Ulewy, burze i wichury. Mapy zapłoną na czerwono!

Spektakularna zmiana pogody dla Polski. Zamiast śnieżycy ponad 23°C. Ulewy, burze i wichury. Mapy zapłoną na czerwono.

Atak zimy nie wystąpi. Będzie spektakularny kontrast temperatury nad Polską

Zapowiadaliśmy od kilku dni, że atak zimy został odwołany, mimo że jeszcze na początku bieżącego tygodnia wszystkie wiodące modele pokazywały obfite opady zimowe w wielu regionach. Najwcześniej z takiego wariantu wycofywały się modele europejskie, natomiast najpóźniej amerykański GFS. Zamiast tego doświadczymy bardzo wysokich temperatur, opadów atmosferycznych, zamgleń i mgieł adwekcyjnych, które występować mają zwłaszcza początkowo. Na północy i północnym – wschodzie przejściowo deszcz ze śniegiem i mokry śnieg. Pojawi się również silny wiatr głównie na południu, gdzie ma mieć charakter halnego, groźne podmuchy wiatru są prognozowane też na północy, a na Morzu Bałtyckim możliwy jest groźny sztorm, utrudniając żeglugę na tym akwenie. Ponadto mocno powieje o skali wichury na wybrzeżu.

Prognoza sytuacji barycznej 20 października 2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według modelu DWD

napływ silnego powietrza zwrotnikowego
Silna adwekcja z południa w ciepłym wycinku niżu o imieniu Wolfgang

Ekstremalne odchylenie od normy wieloletniej, jeśli chodzi o anomalie temperatury

Znaczne zmiany w polu barycznym nad Europą i przyległościami spowodują to, że w kolejnych dniach poczujemy podmuch lata i odnotowana zostanie imponująca anomalia temperatury. Niewykluczone, że wystąpi nawet noc tropikalna. Ciepłe powietrze polarnomorskie i zwrotnikowe radykalnie zmieni pogodę w kolejnych dniach. Najcieplejsza masa zaznaczy się na południu i południowym – wschodzie, najchłodniejsza na północy.

Prognoza temperatury na wysokości izobarycznej, 20 października 2023, 23 UTC według modelu ICON dla Europy i obszarów przyległych

masa zwrotnikowa nad Polską
napływ PZ po wschodniej stronie niżu

Prognozy wyklarowały się na koniec tygodnia

Wskazywaliśmy już w niedzielę, że niepewne są prognozy na drugą połowę bieżącego tygodnia z uwagi na bliskość dwóch zróżnicowanych fizycznie mas powietrza – masy polarnomorskiej ciepłej i zwrotnikowej oraz chłodniejszej polarnomorskiej z domieszka arktycznego. Ciężko w takiej sytuacji o precyzyjne prognozy na 4-5 dni do przodu. Zazwyczaj na około 1-3 dni do omawianego terminu wyliczenia numeryczne stabilizują się na tyle, że można podać dokładniejsze prognozy.

Prognozowana anomalia temperatury na wysokości 2 m – 21 października 2023, 00 UTC według modelu ECMWF dla Europy i obszarów

spektakularna anomalia i napływ PZ
Imponujące odchylenie od normy z lat 1979-2010 r. na południu kraju

Silna adwekcja ciepła do Polski

Prognozy modeli jeszcze w poniedziałek pokazywały nam obfite opady śniegu na ciepłym froncie atmosferycznym. Wyliczenia sugerowały, że dojdzie do „starcia” zróżnicowanych fizycznie mas powietrza nad krajem z północy, północnego – wschodu i południa. Dodatkowo na styku dwóch różnych mas miała wystąpić śnieżyca. Nikt z naszego portalu nie zawarł informacji, że śnieżyca jest pewna w 100%. Wyraźnie informowaliśmy w poniedziałek, że ryzyko wynosi około 30-50%, a we wtorek i środę publikowaliśmy informacje, iż modele numeryczne wycofały się ze „śnieżnego scenariusza” dla Polski, gdyż na zachód od Polski pojawi się głęboki niż, który w swoim ciepłym wycinku zaciągnie z południa i południowego – zachodu bardzo ciepłą masę powietrza z rejonu Europy Południowej, Morza Śródziemnego, a nawet i okolic Afryki Północnej.

Najgorzej poradził sobie z prognozami tego spektakularnego incydentu w pogodzie amerykański GFS, który najdłużej sugerował obfite opady ciężkiego i mokrego śniegu. Najwcześniej poprawny trend zaczął wskazywać nam europejski ECMWF, który jest jednym z lepszych modeli numerycznych i niejednokrotnie wykazał wyższość nad amerykańskim modelem GFS. O około 24-48 godzin europejski ECMWF wcześniej pokazał nam poprawny trend i nasilał adwekcje ciepłej masy z południa na drugą połowę tygodnia.

Prognozowana akumulacja i zasięg opadów do 22 października 2023, 18 UTC według modelu europejskiego

dynamiczna aura w Polsce
Popada w całym kraju, najwięcej w północnej połowie kraju do końca weekendu, gdzie będzie najchłodniej

Ciepły front już dziś nad Polską. Spektakularna zmiana pogody postępuje

Już w czwartek przechodzi jeden z pierwszych frontów atmosferycznych o charakterze ciepłym, jaki przynosi opady słabe i umiarkowane w swoim zasięgu. Dane z sieci radarów POLRAD wskazują, że strefa opadów w jego zasięgu przechodzi z zachodu, południowego – zachodu na wschód. Nie można całkowicie wykluczyć, że początkowo i lokalnie w nocy z 19/20 października 2023 r. wystąpią przelotne opady deszczu ze śniegiem i przejściowo mokrego śniegu na Warmii i Mazurach oraz Podlasiu. Jednak wkraczająca coraz szybciej ciepła masa powietrza polarnomorska ograniczy ryzyko ataku zimy. W kolejnych kilkunastu godzinach nad krajem znajdzie się powietrze zwrotnikowe, o którym wspominamy już od kilku dni. Pojawi się temperatura 15-17°C na wysokości izobarycznej 850 hPa (1500 m n.p.g). Finalnie front ciepły z opadami i ciepłą masą powietrza wkracza głębiej, niż jeszcze to pod koniec ubiegłego i na początku nowego tygodnia widziały modele numeryczne europejskie oraz amerykańskie.

Ogromna zmiana pogody w kraju

Huraganowe porywy wiatru możliwe na szczytach Karpat

Wyż znad Skandynawii nie zablokuje wędrówki stref frontowych w kolejnych dniach przez Polskę, dlatego w masie zwrotnikowej znajdzie się głównie południowa i częściowo wschodnia część naszego kraju, być może również centralna, natomiast północ pozostanie w chłodniejszej masie pochodzenia polarnomorskiego. Wzrost temperatury w pasie południowym nasili dodatkowo wiatr fenowy, który na szczytach Karpat przekroczy 100-150 km/h. Dynamiczny i silny przepływ schodzić ma z wyższych partii gór w doliny. Dlatego w najbliższych dniach odradzamy wędrówki w góry, gdyż warunki będą trudne do uprawiania turystyki.

Zobacz też: Wichura o wielkiej sile. Wiatr ponad 140 km/h sunie w stronę Polski. Przed nami załamanie pogody w kraju i regionie

Prognozowane porywy wiatru wstępnie na 20 października 2023, 13 UTC według modelu ICON dla Polski

silny wiatr w Polsce
Silna wichura w górach, gdzie wystąpi halny. Na północy również alerty przed wiatrem, natomiast na Bałtyku sztorm

Prognozowane porywy wiatru na południu i wyliczany wiatr halny (m/s) – zwłaszcza od drugiej części piątku (model ALADIN)

groźna pogoda
Silny halny w kraju

Noc tropikalna możliwa w nocy z 20/21 października 2023 r. na południu

Już wczoraj opisywaliśmy Wam, że w nocy z piątku na sobotę możliwa jest nietypowa noc tropikalna na południu kraju, gdzie temperatura w najchłodniejszej części nocy może nie spaść poniżej 20°C na wysokości pomiarowej 2 metrów. Będzie to efekt powietrza zwrotnikowego i występowania silnego halnego. Istnieje nawet ryzyko, że termometry przez pewien okres czasu, mimo że będzie to pora nocna wskażą 20-23°C.

Noc tropikalna możliwa za sprawą czynnika adwekcyjnego i wiatru fenowego. Prognozowana temperatura na wysokości 2 m – 21 października 2023, 00 UTC według modelu ECMWF dla Polski

spektakularna adwekcja PZ i noc tropikalna
Spektakularny kontrast temperatury nad Polską

Ciepły sektor niżu zaznaczy się w kraju

W ciepłym wycinku niżu pozostaniemy także w sobotę, gdy to masa zwrotnikowa docierać ma do południowej połowy naszego kraju, natomiast północ pozostanie w chłodniejszej masie pochodzenia polarnomorskiego. Nie można wykluczyć, że w pasie dzielnic południowych termometry wskażą nawet 20-24°C, być lokalnie w okolicach Tarnowa, gdzie może również sięgnąć fen do 25°C. Żyjemy w klimacie umiarkowanym o nieumiarkowanych wahaniach, dlatego warunki pogodowe zmieniać mogą się w krótkim czasie niezwykle dynamicznie. Ścierać potrafią się też mocno zróżnicowane fizycznie masy powietrza. Dodatkowo prognozowanie takich sytuacji sprawia ogromny problem dla modeli numerycznych na okres około 120-144 h przed wystąpieniem takiego spektakularnego incydentu pogodowego z groźnymi zjawiskami towarzyszącymi.

Prognozowana temperatura na wysokości 850 hPa w ciepłym wycinku niżu, 21 października 2023, 00 UTC według modelu ECMWF dla Polski

silna adwekcja pz
Powietrze zwrotnikowe nad południową połową naszego kraju, chłodniejsze polarnomorskie na północy. Znajdziemy się w ciepłym wycinku niżu

Akcent zimowy nie wystąpi już w październiku

Wiele więc wskazuje, że pierwszego akcentu zimowego w październiku na nizinach nie będzie. Dodatkowo w tym tygodniu nie przewiduje się na większym obszarze nizin przymrozków przygruntowych oraz na wysokości 2 m, gdyż znajdziemy się przeważnie w cieplejszych masach polarnomorskich, a początkowo także o cechach zwrotnikowych. Zatem dopiero na około 48-72 godziny w tym przypadku możemy być pewni trendu pogodowego w naszych szerokościach geograficznych. Czasem ten okres skraca się do 1 dnia.

Spektakularna adwekcja masy zwrotnikowej i duży kontrast temperatury w piątek oraz w nocy z piątku na sobotę oraz w sobotę. Prognozowana anomalia temperatury na noc z 20/21 października 2023 r. dla Europy i obszarów przyległych

spektakularna adwekcja pz
Spektakularna anomalia temperatury. Mapy płoną na czerwono, a nawet wpadają w lekki róż, sugerując odchylenie temperatury o nawet 12-16 od normy dla tego konkretnego dnia, uwzględniając w tym przypadku okres ref.1981-2010 r.

Silna wichura w kraju. Na szczytach Tatr ponad 150 km/h możliwe

Początek trzeciej dekady października zapowiada się również z wystąpieniem wichury, która głównie wystąpi w górach i na obszarach podgórskich, ale także miejscami na północy. Na Morzu Bałtyckim prognozowany jest ponadto silny sztorm. Niewykluczone, że wiatr rozpędzi się do 100-160 km/h w szczytowych partiach Karpat. Tym razem większa prędkość wiatru może zostać zmierzona na szczycie Kasprowego Wierchu niż na Śnieżce, ale i w tej drugiej lokalizacji możemy mieć porywy ponad 100 km/h. Znacznie słabszy, ale dalej groźny wiatr jest prognozowany na północy, dochodząc do 70-105 km/h. Najsilniej powieje w głębi Morza Bałtyckiego i na wybrzeżu. Alerty synoptycy IMGW wydadzą głównie dla południa i północy kraju.

Spektakularne załamanie pogody. Prognoza porywów wiatru do 22 października 2023, 15 UTC według modelu GFS. W obszarach podgórskich i górskich halny jest niedoszacowany, podobnie prędkość wiatru może być zaniżona na północy

spektakularna zmiana pogody weekend
Spektakularna zmiana pogody i silny wiatr w Polsce

Niże namieszają w pogodzie. Będzie spektakularny „powiew lata” na moment w trzeciej dekadzie października w Polsce, który zaznaczy się w ciepłym sektorze niżu

Główny wpływ na pogodę w kolejnych dniach będzie miał głęboki niż, który otrzymał od Wolnego Instytutu Meteorologicznego z Berlina imię Wolfgang. To właśnie w jego ciepłym wycinku napłynie za kilkadziesiąt godzin do części kraju masa zwrotnikowa. Niewykluczone, że w jego obrębie utworzy się ponadto wtórny niż. W czasie załamania pogody najwięcej deszczu spadnie w północnych regionach.

Niewykluczone, że w weekend pojawią się nad Polską burze, które mogą okazać się gwałtowne. Zwłaszcza w ciepłym wycinku niżu i nacierającym chłodnym froncie. Z uwagi na dynamiczną sytuacje na stabilne prognozy musimy jeszcze chwile poczekać. Z pewnością poinformujemy o tym na łamach naszego portalu, ale czeka nas interesujący okres w pogodzie.

Fanipogody.pl