Strzał ciepła sięgnie Polski. Pogoda szykuje nam rewolucje. Mróz całodobowy ustąpi, śnieg zacznie znikać. Zobaczymy 10°C na termometrach

Strzał ciepła nadchodzi do naszej części Europy. Czeka nas pogodowa rewolucja. Przynajmniej na kilka dni ustąpi mróz całodobowy z przeważającego obszaru Polski.

Strzał ciepła już blisko Polski

Nadejście odwilży do Polski jest przesądzone. Najsilniejsza będzie w zachodniej części naszego kraju, gdzie to zaznaczy się najcieplejsza masa pochodzenia polarnomorskiego. Powietrze arktyczne zostanie odsunięte za naszą wschodnią granice. Podczas odsuwania arktycznego chłodu, zdarzą się opady marznącego deszczu, śniegu z deszczem i mokrego śniegu, wyraźnie nasili się dynamizm w pogodzie. Z uwagi na wzrost gradientu barycznego, odczujemy wzrost prędkości wiatru z kierunków zachodnich. Pojawią się na przeważającym obszarze kraju roztopy. Zimne masy powietrza wycofają się za naszą wschodnią granice państwową, co spowoduje, że pokrywa śnieżna będzie znikać w oczach.

Prognoza średniej anomalii temperatury na 2 m w okresie od 7.12.2023 r. do 14.12.2023 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

Spore ocieplenie w Polsce
Duże ocieplenie w Polsce

Strzał ciepła spowodowany odbudową cyrkulacji strefowej atmosfery

Odbudowa cyrkulacji strefowej zaczyna być obserwowana nad Atlantykiem i obszarami przyległymi. Pojawia się nad północnymi rejonami wyżej wymienionego akwenu coraz więcej cyklonów. Ich trajektoria w kolejnych dniach będzie skierowana na wschód, północny – wschód. Spowoduje to, że w ciepłych wycinkach niżów barycznych zaczną napływać znacznie cieplejsze masy pochodzenia polarnomorskiego z zachodu, okresowo również z południowego – zachodu. Nie tylko wzrośnie temperatura powietrza, ale także wzrastająca prędkość wiatru spowoduje istotną poprawę jakości powietrza. Początek odwilży przypadnie na drugi weekend grudnia. W okresie od 10-11 grudnia 2023 r. przez naszą część Starego Kontynentu będzie przechodził ciepły front atmosferyczny. Na czele frontu możliwe są groźne opady marznące powodujące gołoledź w kontakcie z wychłodzonym podłożem i występującą ujemną temperaturą przy ziemi, gdzieniegdzie zdarzą się też opady śniegu, które od zachodu zaczną przechodzić w deszcz ze śniegiem i deszcz.

Zobacz tez: Pogoda w Polsce zaszokuje

Prognoza średniej anomalii temperatury na okres od 14.12.2023 r. do 21.12.2023 r. według modelu klimatycznego CFS

dodatnia temperatura
Dodatnia anomalia temperatury w Polsce

Odwilż rozszerzy szybko swój zasięg

Od niedzieli, tj. 11 grudnia 2023 r. odwilż pojawi się pojawi się na przeważającym obszarze Polski. Najsilniejsza będzie na zachodzie, południowym – zachodzie, natomiast najsłabsza na wschodzie. Na coraz większym obszarze w kolejnych dniach temperatura będzie dodatnia nie tylko w ciągu dnia, ale również nocami oraz w godzinach porannych. Początkowo jednak w części kraju może dochodzić do oblodzenia dróg i chodników po dziennych roztopach i wystąpieniu ujemnej temperatury po zachodzie słońca.

Prognoza orientacyjna maksymalnej temperatury powietrza na okres od 8.12.2023 r. do 17.12.2023 r. według modelu ECMWF dla Polski

ocieplenie w kraju
Ocieplenie w Polsce. Dane: CMM IMGW

Pokrywa śnieżna najszybciej zaniknie w pasie dzielnic zachodnich i w kolejnych dniach zleżały śnieg zacznie topić się stopniowo w centrum, wschodzie, południu i południowym – wschodzie. Powrócą szaro-bure krajobrazy i średnia dobowa temperatura powietrza powróci do termicznego przedzimia.

Prognoza średniej dobowej temperatury powietrza na okres od 8.12.2023 r. do 17.12.2023 r. według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

strzał ciepła w Polsce
Strzał ciepła spowoduje powrót termicznego przedzimia. Źródło: CMM IMGW

Od kilku dni prognozy wiązkowe i operacyjne pokazują, że silna odwilż przyniesie wzrost temperatury do około 2-11°C w najcieplejszym momencie dnia. Całodobowy mróz wycofa się za naszą wschodnią granice państwową. Pojawi się okres z dodatnim odchyleniem temperatury od normy wieloletniej.

Strzał ciepła spowoduje odwilż. Wstępna prognoza temperatury minimalnej do 17 grudnia 2023 r. według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

ocieplenie w Polsce i strzał
Odwilż sięgnie przeważającego obszaru Polski. Noce jednak mogą być z lekkim mrozem. Źródło: CMM IMGW

Topnienie śniegu przyspieszy nie tylko wzrost temperatury, ale też opady deszczu

Proces topnienia pokrywy śnieżnej na przeważającym obszarze Polski przyspieszy nie tylko zapowiadana adwekcja cieplejszych mas powietrza, ale także występujące opady deszczu. Najdłużej śnieg poza górami powinien utrzymać się na wschodzie, południowym – wschodzie. Najniższe temperatury w czasie odwilży zanotujemy we wschodnich dzielnicach naszego kraju.

Prognoza orientacyjna rodzaju opadu atmosferycznego od 8.12.2023 r. do 17.12.2023 r. według modelu ECMWF dla Polski

odwilż w Polsce i strzał ciepła
Ocieplenie w Polsce. Będą opady deszczu w Polsce. Dane: CMM IMGW-PIB

W okolicach 15 grudnia 2023 r. resztki śniegu będą zalegać jeszcze na wschodzie, południowym – wschodzie i północnym – wschodzie Polski. Najwięcej śniegu pozostaje w wyższych partiach polskich gór, ale i tu okresami odwilż się zaznaczy, lecz śnieg w tych rejonach nie zniknie całkowicie do wiosny. Powróci do kraju aura charakterystyczna dla przedzimia z możliwością występowania ujemnej temperatury głównie nocami, lecz za dnia będzie przeważnie dodatnia. Przynajmniej do 15-18 grudnia 2023 r. temperatury w wielu regionach pozostaną w ciągu dnia na dodatnim poziomie. Chłodniej może zrobić się w okresie świątecznym, ale skala i długość potencjalnego ochłodzenia z uwagi na odległy termin nie jest znana.

Fanipogody.pl