Strzał zimna sięgnie Polski. Temperatura spadnie poniżej -10°C. Arktyczny podmuch będzie silny i przyniesie dwucyfrowy mróz

Strzał zimna Polski. Temperatura spadnie poniżej -10°C. Arktyczny podmuch znów sięgnie naszego kraju. Trzecia dekada listopada zapowiada się z dużymi wahaniami temperatury, częstymi opadami, a nawet wiatrem o skali wichury. Sprawdzamy, jak wyglądają najnowsze realizacje modeli numerycznych.

Będą silne ochłodzenia w 3 dekadzie listopada 2023

Druga połowa listopada 2023 r. przyniosła zapowiadany powiew zimy na nizinach i silny atak w górach. Dziś jednak przez Polskę przechodzić ma front okluzji ciepłej, który spowoduje wyparcie chłodniejszej masy powietrza z przeważającego obszaru naszego kraju. Na czele frontu występować będą opady śniegu i deszczu ze śniegiem, powodując zabielenie krajobrazów. Jednak od zachodu wraz z napływem coraz cieplejsze masy powietrza opady zaczną przechodzić w deszcz ze śniegiem i deszcz.

Sytuacja baryczna na 19.11.2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych

Front okluzji ciepłej dziś nad Polską

Mróz częsty w trzeciej dekadzie listopada na obszarze Polski

Coraz więcej wskazuje, że w przyszłym tygodniu czeka nas duża dynamika w pogodzie – nie zabraknie wahań ciśnienia, opadów i silnego wiatru, a nawet i nie można całkowicie wykluczyć pojedynczych burz. Jest szansa, że w trzeciej dekadzie listopada pojawią się okresy, gdy to pojawi się dwucyfrowy mróz i to poza górami. Powinniśmy doświadczyć epizodów ze spływem zimnego powietrza arktycznego, dlatego mróz może występować miejscami przez całą dobę.

Zobacz też: Pogoda długoterminowa na grudzień 2023 r. Ataki zimy nie będą rzadkością w Polsce. 

Duży dynamizm w pogodzie

Nadchodzący tydzień przyniesie spore wahania temperatury i kontrasty termiczne. Nie zabraknie też opadów deszczu, a w chłodniejszych masach powietrza deszczu ze śniegiem, a nawet i mokrego śniegu. Możliwe są też burze nad Polską, szczególnie adwekcyjne, ale nie da się ich całkowicie lokalnie wykluczyć na schodzącym z północy na południe froncie chłodnym.

Adwekcje chłodnych mas powietrza pochodzenia arktycznego odbywać będzie się w tylnych częściach cyklonów o rodowodzie atlantyckim.

Minionej nocy poza górami najzimniej było na północnym – wschodzie naszego kraju. W Suwałkach przy gruncie zmierzono -7°C, analogiczną wartość w poletku meteorologicznym odnotowano w Mławie. Najcieplej było miejscami w woj. lubuskim i w rejonie Pomorza Zachodniego. Przymrozki objęły przeważający obszar naszego kraju.

Temperatura minimalna na wysokości 5 cm nad gruntem w Polsce

mróz w kraju
Mróz przy gruncie. Strzał zimna będzie jednak silny na początku 3 dekady listopada 2023 r. Dane: CMM IMGW

Temperatura minimalna na wysokości 2 metrów w klatkach meteorologicznych w nocy z 18/19 listopada 2023 r. w Polsce

mróz w Polsce
Największy mróz poza górami na stacji synoptycznej w Suwałkach. Źródło: CMM IMGW

Największy mróz odnotowano w Litworowym Kotle, gdzie prowadzony jest projekt badawczy. Temperatura spadła tam w osłonie radiacyjnej do -15.8°C, natomiast na Kasprowym Wierchu było -8.1°C. Na trzecim miejscu znalazła się Hala Gąsienicowa, gdzie zmierzono -7.9°C. Poniżej tabela z minimalnymi wartościami zmierzonymi m.in na stacjach IMGW i EDWIN w Polsce.

silny mróz
Mróz dwucyfrowy w Litworowym Kotle. Silny strzał zimna w górach

Strzał zimna już na początku 3 dekady listopada 2023 r.

Zdecydowanie głębsze ochłodzenie i przysłowiowy „strzał zimna” pojawi się w Polsce już w przyszłym tygodniu. Wówczas to w tylnej części kolejnego cyklonu atlantyckiego, spłynie szerokim strumieniem zimne powietrze pochodzenia arktycznego. Dlatego też w obszarach większych przejaśnień, rozpogodzeń i przejaśnień oraz słabego wiatru, pojawią się dogodne warunki do wypromieniowania ciepła po zachodzie słońca. Niewykluczone, że pierwszy raz w tym sezonie jesiennym na nizinach temperatura spadnie poniżej -10°C na wysokości pomiarowej 2 metrów. W kolejnych dniach będziemy obserwować istotne korekty, jeśli chodzi o skale adwekcji zimnego powietrza z wysokich szerokości geograficznych i prognoz zachmurzenia. Jednak ochłodzenie wydaje się bardzo prawdopodobne, lecz trwałej zimy z tego nie będzie.

Silny spadek temperatury spowodowany głównie czynnikiem adwekcyjnym jest prognozowany w okolicach 21-22 listopada 2023 r., gdy to w tylnej części cyklonu nastąpi spływ zimnego powietrza pochodzenia arktycznego, ale tylko przejściowo. Zatem na początku nowego tygodnia jest szansa, że na wschodzie, północnym – wschodzie pojawi się pierwszy tej jesieni mróz całodobowy.

Prognozowana orientacyjna maksymalnej temperatury powietrza na okres od 18.11.2023 r. do 27.11.2023 r. według modelu ECMWF dla Polski

silny mróz w Polsce
Mróz w Polsce i możliwe strzały zimna w 3 dekadzie listopada 2023 r. Źródło: CMM IMGW-PIB

Prognoza temperatury minimalnej na okres od 18.11.2023 r. do 27.11.2023 r. dla Polski według modelu ECMWF dla Polski

mróz w Polsce i strzał zimna
Mróz w Polsce i możliwe strzały zimna. Źródło: CMM IMGW

Średnia dobowa temperatura powietrza w okresie od 18.11.2023 r. do 27.11.2023 r. według modelu ECMWF dla Polski

mróz w Polsce
Strzał zimna widać w prognozach. Źródło: CMM IMGW

Termiczne przedzimie już w Polsce, a nawet gdzieniegdzie lekka zima.

Od kilku dni w Polsce panuje termiczne przedzimie na przeważającym obszarze naszego kraju. Charakteryzuje się on na ogół średnią dobową temperaturą powietrza pomiędzy 0-5°C z tendencją malejącą. W przyszłym tygodniu czekają nas też częstsze okresy z zimą termiczną na większym obszarze Polski, lecz jeszcze nie trwałą, gdy to średnia dobowa temperatura spada poniżej 0°C. Strzały zimna nie okażą się rzadkością w ostatnich tygodniach mijającego miesiąca.

Warto dodać, że miejscami ubiegłej doby w centrum i na wschodzie oraz północnym – wschodzie zapanowała lekka, lecz nietrwała jeszcze termiczna zima.

zima termiczna
Zima termiczna w Polsce. Dane: CMM IMGW

Prognoza temperatury na wysokości 2 metrów, 22 listopada 2023, 06 UTC według modelu ECMWF dla Polski

strzał zimna w Polsce
Strzał zimna w prognozach i mróz dwucyfrowy w Polsce

Prognoza temperatury dla wysokości 2 metrów, 22 listopada 2023, 06 UTC według modelu ECMWF dla Polski

strzał zimna
Strzał zimna w kraju i dwucyfrowy mróz w prognozach GEM

Trzecia dekada listopada rozczaruje. Będą częste strzały zimna z północy

Często dochodzić ma do ścierania się ciepłych i chłodnych mas powietrza w trzeciej dekadzie listopada. Dlatego nie zabraknie opadów atmosferycznych różnego typu, także o charakterze zimowym, prowadząc nawet do dużego przyrostu pokrywy śnieżnej poza górami. Towarzyszyć mają nam częste i dynamiczne wymiany mas powietrza, które są charakterystyczne dla przejściowych pór roku, gdy to jesień ścierać będzie się z zimą.

Już dziś podamy najnowszą prognozę pogody na 16 dni, w której wskażemy trend w pogodzie na kolejne tygodnie dla Polski.

Fanipogody.pl