Superkomórki burzowe możliwe w Polsce. Grad o średnicy ponad 3 cm. Groźna pogoda i silne burze oraz upał

Superkomórki burzowe prawdopodobne są dziś na obszarze Polski. Grad o średnicy nawet 3-4 cm, Niebezpieczna pogoda we wtorek w woj. lubelskim, wystąpi dzień upalny na zachodzie.

Superkomórki burzowe mogą powstać w zwrotnikowej masie powietrza nad Polską, lecz przyjmą charakter dyskretnego trybu konwekcji

Już wczoraj nad południowo zachodnie i zachodnie dzielnice Polski zaczęło napływać gorąca oraz nabierająca chwiejności masa pochodzenia zwrotnikowego. Trajektorie wsteczne wskazuję, że obszarem źródłowym są obszary Afryki Północnej, ale także Morza Śródziemnego. Od południowego zachodu na północ naszego kraju przesuwa się front ciepły, jaki przynosi wzrost zachmurzenia. Tuż za frontem napływać zaczyna jeszcze cieplejsza masa z południa Europy. Nasz region pozostaje w masie polarnomorskiej ciepłej. Na południu i wschodzie pogodę kształtuje klin wyżowy, na pozostałym zatoka znad Europy Zachodniej i Atlantyku. Dlatego konfiguracja pola ciśnienia i geopotencjału prowadzi do napływu najcieplejszych mas powietrza od początku tego roku.

Zobacz też: Najsilniejsze burze od początku roku wystąpią w Polsce

Dynamiczna pogoda, chłodniej nad morzem oraz w rejonach górskich. Jednak upał obejmie wiele regionow

We wtorek prognozowane jest przeważnie zachmurzenie małe i umiarkowane, w drugiej połowie dnia miejscami wzrastające do dużego. Gdzieniegdzie w zachodniej połowie kraju oraz na wschodzie przelotne opady deszczu oraz burze, lokalnie z gradem. Spodziewana wysokość opadu w burzach do 20 mm, na zachodzie lokalnie do 30-40 mm. Niewykluczone, że dziś południu burze możliwe utworzą się w Tatrach, tam wysokość opadu do 10 mm. Ważną rolę na tym obszarze może odegrać orografia terenu, wspomagając rozwój burz orograficznych. Temperatura maksymalna od 26°C na wschodzie i w dolinach karpackich, około 30°C w centrum do 32°C na południowym zachodzie. Chłodniej nad morzem od 20°C do 24°C. Wiatr przeważnie słaby, zmienny, tylko nad morzem umiarkowany, północno-wschodni, przynosząc napływ chłodnego powietrza znad Morza Bałtyckiego nad ląd. Jednak w czasie burz wiatr w porywach do 65 km/h.

Prognoza burzowa na najbliższe 24 godziny dla Europy i obszarów przyległych

groźne burze dziś nad Polską
Groźne burze dziś, niewykluczone superkomórki burzowe. Jednak zalecamy śledzić dane radarowe i detektory wyładowań, aby nic nam nie umknęło w pogodzie.

Dziś burze mogą okazać się najaktywniejsze w drugiej części dnia na zachodzie naszego kraju, ale lokalnie zagrzmi na krańcach wschodnich, północno wschodnich. Warunki mogą być dogodne do utworzenia się superkomórek burzowych. Faworyzowany jest dyskretny tryb konwekcji, który może spowodować powstanie burz z rotującymi prądami wstępującymi. Wysokość opadów w burzach sięgać może 30-40 mm podczas najsilniej rozbudowanych w pionie chmur Cb. Prawdopodobne są opady gradu o średnicy do 2-4 cm i gwałtownymi porywami wiatru.

Superkomórki burzowe w masie zwrotnikowej nad Polską

Prognoza burzowa na 20 czerwca 2023 (IMGW-PIB) dla Polski

superkomórki dynamiczna i groźna pogoda 20 czerwca 2023 r.
Superkomórki burzowe możliwe dziś nad Polską. Prognoza burzowa od IMGW, jednak z uwagi na lokalność zjawisk burzowych zalecamy śledzić dane

Bliżej godzin wieczornych możliwe jest kilka superkomórek burzowych, a nawet struktury wielokomórkowe i klastry wielokomórkowe.

Śledź na bieżąco prognozy pogody dla Polski

Fanipogody.pl