Tęgi mróz w Polsce. Temperatura spadła do blisko -27°C. Kiedy ocieplenie i zmiana pogody?

Tęgi mróz pojawił się zgodnie z prognozami w pierwszej dekadzie grudnia. Temperatura w Litworowym Kotle (woj. małopolskie) spadła do blisko -27°C. To najniższa temperatura tej jesieni w Polsce. Warto wiedzieć, że 1 grudnia 2023 r. rozpoczęła się meteorologiczna zima, natomiast kalendarzowa nadejdzie 22 grudnia 2023 r.

Siarczysty mróz w Polsce

Tuż po odsunięciu się śnieżycy dostaliśmy się w zasięg mroźnego powietrza arktycznego. Rozbudował się w zimnym i ciężkim powietrzu klin wyżu znad Rumuni o imieniu Dunja. W obszarach większych przejaśnień i rozpogodzeń oraz w zasięgu pokrywy śnieżnej, pojawiły się silne spadki temperatury. Temperatura na stacjach IMGW przy gruncie spadła do około-22/-15°C, niewiele cieplej było na standardowej wysokości pomiarowej, czyli 2 metrów w klatkach meteorologicznych.

Grubość pokrywy śnieżnej na stacjach IMGW-PIB – 4 grudnia 2023 o godzinie 7:00 czasu lokalnego w Polsce

siarczysty mróz
Spora pokrywa śnieżna na południu, wschodzie i północnym – wschodzie: Dane: CMM IMGW-PIB

Zmiana grubości pokrywy śnieżnej od 3.12.2023 r. do 4.12.2023 r. w Polsce na stacjach IMGW-PIB

sporo śniegu w Polsce
Sporo śniegu w Polsce. Dane: CMM IMGW

Zgodnie z naszymi zapowiedziami najniższe temperatury zostały zmierzone w pasie dzielnic południowych. Synoptycy IMGW wydali alerty pierwszego stopnia przed silnym mrozem dla części południowej i południowo – zachodniej Polski.

Tęgi mróz na południu

Największy mróz odnotowano w rejonach, gdzie doszło do większych przejaśnień i rozpogodzeń po zachodzie słońca. Panowały ubiegłej nocy dogodne warunki do silnego wypromieniowania ciepła, co wynikało z adwekcji powietrza arktycznego i utrzymywania się klina układu wyżowego znad Rumunii. Pewnym utrudnieniem okazało się zachmurzenie warstwowe, które blokowało nocną radiacje nad pokaźną pokrywą śnieżną utrzymującą się w pasie dzielnic południowych i wschodnich. Gdyby skala rozpogodzeń okazała się większa, to mróz byłby jeszcze większy na stacjach IMGW i objąłby więcej regionów.

Temperatura minimalna 3.12.2023 / 4.12.2023 r. od 19:00-07:00 czasu urzędowego w Polsce

silny mróz w Polsce
Silny mróz w obszarach rozpogodzeń i przejaśnień. Dane: CMM IMGW-PIB

Najniższą temperaturę zmierzono w pasie od Ziemi Lubuskiej, Dolnego Śląska, Opolszczyzny aż po Małopolskę.

Temperatura minimalna przy gruncie 3.12.2023 / 4.12.2023 r. w Polsce od 19:00-07:00 czasu urzędowego na stacjach IMGW-PIB

Temperatura spadła do -22 w Jeleniej Górze nad pokrywą śnieżną. Pomiar z Przemyśla jest błędny. Dane: CMM IMGW-PIB

Minimalna temperatura powietrza na wysokości 2 m, zmierzona w klatkach meteorologicznych stacjach synoptycznych IMGW-PIB w Polsce

silny mróz
Duży mróz na wielu stacjach IMGW

Silny mróz w Litworowym Kotle. W kotlinach i dolinach zimniej niż na Kasprowym Wierchu za sprawą dużej inwersji temperatury

Szczególnie interesująco wygląda zmierzona temperatura w osłonie radiacyjnej w Litworowym Kotle, gdzie odnotowano temperaturę minimalną sięgającą -26.8°C. To najniższa temperatura w tym sezonie jesienno/zimowym w Polsce. Dostrzegamy również, że wystąpiła silna inwersja temperatury, gdyż w dolinach i kotlinach było znacznie chłodniej niż w szczytowych partiach gór. Dla przykładu na Kasprowym Wierchu zmierzono -16°C w klatce meteorologicznej. Zimne i ciężkie powietrze swobodnie spływało w obniżenia terenu, natomiast ciepło wypromieniowało do wyższych warstw. Wykształciła się silna inwersja termiczna.

siarczysty mróz w litworowym kotle
Siarczysty mróz w Litworowym Kotle. Dane: mrozowiska.pl

Temperatura minimalna zmierzona nad ranem na stacjach synoptycznych, automatycznych oraz EDWIN i mrozowiskach

Dwucyfrowy mróz w Polsce

Przed nami jeszcze dwie mroźne noce w 1 dekadzie grudnia 2023 r.

Pozostajemy w masie pochodzenia arktycznego oraz w zasięgu wyżu Dunja, który odsuwa się na wschód, jaki w kolejnych godzinach ma ustępować miejsca atlantyckiemu niżowi o imieniu Sani I z centrum nad Krajami Beneluksu i Niemcami we wtorek. Jego front okluzji ciepłej nasunie się nad dzielnice zachodnie, przynosząc słabe opady śniegu w ciągu najbliższych kilkunastu godzin.

Zobacz też: Pogoda na 5 dni dla Polski

Dziś w ciągu dnia termometry pokażą poza obszarami górskimi od -6°C/-1°C. Przed nami jeszcze dwie tak mroźne noce w pierwszej dekadzie grudnia, które przypadną na okres od 4.12.2023 r. do 6.12.2023 r. Szczególnie zimno będzie na południu i południowym – wschodzie i wschodzie, częściowo centrum i północy naszego kraju, gdzie w obszarach rozpogodzeń i przejaśnień możliwe są spadki temperatury poniżej -20°C/-15°C, wliczając w to pomiary nad pokrywą śnieżną. Najchłodniej będzie w kotlinach i obniżeniach terenu, gdzie osiadać ma ciężkie i zimne powietrze arktyczne. Skala spadków temperatury będzie zależna od grubości zachmurzenia warstwowego, lokalnych uwarunkowań terenowych, prędkości wiatru i wysokości pokrywy śnieżnej.

Prognoza orientacyjna temperatury na wysokości 2 metrów, 4 grudnia 2023, 21 UTC według modelu GEM dla Polski

silny mróz w kraju
Silny mróz w wielu regionach Polski

Prognozowana temperatura powietrza na 6 grudnia 2023, 03 UTC według modelu GEM dla Polski

silny mróz w Polsce
Silny mróz w obszarach przejaśnień i rozpogodzeń

Duża ujemna anomalia temperatury

Odchylenie temperatury od normy wieloletniej jest bardzo duże w czasie trwającego ochłodzenia w pierwszej dekadzie grudnia i sięga 7-12°C od normy wieloletniej dla tego konkretnego okresu podczas nocy i poranków w wielu regionach Polski.

Prognoza anomalii temperatury na wysokości 2 metrów, uwzględniając okres bazowy 1979-2010 r. według modelu ECMWF HRES 0.1

silny mróz w Polsce
Silny mróz jeszcze przez dwie noce w Polsce

Mróz utrzyma się na przeważającym obszarze Polski nocami przynajmniej do 9-10 grudnia 2023 r. Potem wraz z początkiem drugiej dekady miesiąca czekają nas radykalne zmiany pogody. Około 10-11 grudnia 2023 r. nadejdzie większa odwilż do Polski, co związane ma być z odbudową cyrkulacji atlantyckiej atmosfery i transportem cieplejszych, lecz wilgotnych mas polarnomorskich z zachodu, południowego – zachodu. Ocieplenie postępować ma z zachodu na wschód i powinno objąć cały nasz kraj. Rozpocznie się stopniowy proces topnienia pokrywy śnieżnej. Więcej szczegółów o zapowiadanym ociepleniu opiszemy w kolejnych artykułach dziś.

Fanipogody.pl