Temperatura przekroczyła 25°C, możliwe kolejne burze z gradem. Wkracza niż Dawid, upał szybko nie wystąpi

Temperatura przekroczyła kolejny raz w tym roku próg dnia gorącego. Upał jeszcze nie wystąpił w tym roku, lecz pojawiły się pierwsze dni gorące. Poniedziałek był drugim dniem w tym roku, kiedy to na oficjalnych

Wczoraj jeszcze wyżowa pogoda, ale wysoka temperatura

W poniedziałek na przeważającym obszarze Polski panowało zachmurzenie małe i umiarkowane, miejscami na północny i zachodzie kraju wzrastające do dużego. Jedynie w Sudetach zdarzyć mogły się śladowe opady deszczu. Temperatura maksymalna wyniosła od 21°C miejscami na południowym wschodzie i w dolinach karpackich. Cieplej, bo do 23°C w centrum i do blisko 26°C na zachodzie, chłodniej lokalnie nad morzem około 15°C w zasięgu bryzy morskiej. Wiatr okazał się słaby i umiarkowany, na południu okresami porywisty, z przewagą kierunków wschodnich.

Temperatura maksymalna, 22.05.2023 – 08:00-20:00 czasu urzędowego w Polsce

Wysoka temperatura w Polsce. Dzień gorący miejscami na zachodzie

Wysoka średnia dobowa temperatura powietrza

Średnia dobowa temperatura powietrza była wczoraj charakterystyczna na przeważającym obszarze Polski dla lata termicznego i taka sytuacja utrzymuje się już przez kilka dni z rzędu. Na zachodzie osiągnęła miejscami 20°C. Tylko na północy w zasięgu bryzy morskiej było znacznie chłodniej.

Średnia dobowa temperatura powietrza, 22 maja 2023 w Polsce, zanotowana na stacjach IMGW-PIB

Najwyższa średnia dobowa była w Słubicach

Dziś pogoda w Polsce kształtowana jest przez pole obniżonego ciśnienia i do kraju nasuwa się płytki niż o imieniu Dawid znad Europy Zachodniej. Po przejściu niżu i pofalowanego frontu do całego kraju napłynie znacznie chłodniejsze powietrze polarne z wyższych szerokości geograficznych. Pierwsze burze pojawiły się w godzinach porannych na Dolnym Śląsku.

Prognoza burzowa na 23 maja 2023 r. na obszarze Polski

wysoka temperatura i burze
Burze w kraju, 23 maja 2023 r.

Groźne burze i jeszcze wysokie wartości na termometrach w trzeciej dekady maja

We wtorek zjawiska burzowe mają występować szczególnie na południowym zachodzie Polski. Przewiduje się, że najsilniejsze zjawiska w trakcie burz wystąpią na krańcach południowych Śląska i Małopolski. Podstawowym zagrożeniem w trakcie burz okażą się intensywne opady deszczu do 30-35 mm. Prognozujemy, że porywy wiatru nie powinny przekroczyć w zasięgu konwekcji 60-65 km/h. Gdzieniegdzie możliwy jest opad gradu do około 2 cm średnicy. Mniejsze prawdopodobieństwo rozwoju gwałtownych burz dotyczyć ma obszaru Ziemi Lubuskiej po Beskid Sądecki. W tym regionach w czasie burz nie powinny przekraczać 15 mm. Jednak nie można wykluczyć punktowo występujących nieco silniejszych opadów deszczu do około 20-25 mm. Zjawiska burzowe na południowym zachodzie mogą pojawiać się już od godzin porannych, ale będą na ogół słabe. Niewykluczone, że wyraźna intensyfikacja zjawisk nastąpi w godzinach około południowych i utrzyma się do wieczora.

Prognoza burzowa na noc (IMGW-PIB) dla Polski

burze w Polsce
Wysoka temperatura. Burze z gradem nad Polską jeszcze w pierwszej części nocy

Najbliższej nocy ilość burz będzie systematycznie się zmniejszać. Chmury burzowe mają tworzyć się w zasięgu frontu przemieszczającego się stopniowo z zachodu w kierunku wschodnim. Podstawowym zjawiskiem towarzyszącym burzom mają być lokalne intensywne opady deszczu. Akumulacja opadów burzowych nie powinna przekraczać 10-15 mm. Jednak nie można wykluczyć nieco silniejszych opadów, sięgających do około 20 mm w godzinach wieczornych w Małopolsce oraz na Górnym Śląsku. Potencjał wiatrowy będzie mocniej ograniczony niż w ciągu dnia. Dlatego też porywy wiatru nie będą przekraczać 55 km/h.

Zobacz też: Miażdżący upał do 47-48 stopni Celsjusza na wschodzie. Silna anomalia temperatury w Polsce

Jutro strefa dogodnych warunków do rozwoju burz przesunie się do wschodniej części Polski, ale o tym będziemy informować w kolejnych wpisach.

Prognoza burzowa na 24 maja 2023 r. dla Polski

temperatura wysoka i burze z gradem w Polsce
Wysoka temperatura zacznie stopniowo ustępować po przejściu niżu i frontu. Będą burze z gradem

Śledź na bieżąco bieżąco prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl