Temperatury runęły w dół o ponad 10 stopni. Szok termiczny w Polsce. Gwałtowne burze dały się we znaki. Wiemy, kiedy wrócą dni gorące

Temperatury spadły z dnia na dzień. Szok termiczny w Polsce. Ubiegłej doby oraz w nocy z 13/14 września 2023 r. gwałtowne burze zaznaczyły się w kraju. Pojawiły się klastry wielokomórkowe i superkomórki burzowe. Strefa burz na wschodzie, ale znacznie mniej intensywna niż w ciągu dnia zaznaczyła się w nocy.

Temperatury gwałtownie spadły, napłynęło przejściowo chłodniejsze i wilgotniejsze powietrze polarne

Wczorajszy dzień przyniósł definitywny koniec upału w tym tygodniu. Z danych opublikowanych przez IMGW-PIB wynika, że najcieplej było na stacji synoptycznej w Opolu, gdzie odnotowano 31.3°C. Najchłodniej było w tym czasie w Świnoujściu, gdzie zmierzono 20°C.

Temperatura maksymalna, 13 września 2023 od godziny 8:00 czasu urzędowego do 20:00 czasu lokalnego

duży kontrast termiczny nad Polską
Duży kontrast temperatury ubiegłej doby nad Polską. Front chłodny wyparł gorącą i niestabilną masę powietrza. Mapa: CMM IMGW

Spore ochłodzenie w Polsce. Temperatury spadły o kilkanaście stopni z dnia na dzień

Największa koncentracja wyładowań atmosferycznych została odnotowana w centralnej części Polski, zwłaszcza na pograniczu Mazowsza i Ziemi Łódzkiej. Wcześniej burze powodowały lokalne szkody głównie na Opolszczyźnie, Wielkopolsce, Śląsku i gdzieniegdzie na Kujawach. Padał również grad o średnicy do 1-3 cm, natomiast opady burzowe przekraczały gdzieniegdzie 30-70 mm. Najwięcej deszczu spadło na południu kraju 75 mm.

Liczba wyładowań CG+IC – suma 24 h według systemu detekcji i lokalizacji PERUN

gwałtowne burze w Polsce
Gwałtowne burze ubiegłej doby nad Polską powodowały szkody, najgroźniejsze obserwowano na linii zbieżności wiatru przed frontem. Mapa: CMM IMGW

Groźna pogoda ubiegłej doby w Polsce. Odnotowano szkody po burzach

Minionej doby przez Polskę przechodził chłodny front atmosferyczny, który poprzedzony był linią zbieżności wiatru, na której obserwowana była główna aktywność burzowa. Zjawiska burzowe pojawiły się również w drugiej połowie nocy i nad ranem na linii chłodnego frontu.

Warto również podkreślić, że wczoraj w całej Polsce, średnia dobowa temperatura powietrza była typowa dla lata termicznego, czyli przekraczała 15°C. Ubiegłej doby temperatura była 7-8°C powyżej normy z lat 1991-2020 r. Średnia obszarowa anomalia wyszła ponad 6°C, uwzględniając okres klimatologiczny 1991-2020 r.

Zobacz też: Silny upał jeszcze powróci we wrześniu. Głównie, zaznaczając się na Bałkanach

Średnia dobowa temperatura powietrza policzona na podstawie danych ze stacji synoptycznych IMGW-PIB w Polsce

średnia dobowa typowa dla lata termicznego
Groźna pogoda w Polsce i średnia dobowa temperatura typowa dla lata termicznego. Dane: CMM IMGW

Przejście chłodnego frontu atmosferycznego, za którym napłynęło znacznie chłodniejsze powietrze polarnomorskie przedstawiają wartości temperatury minimalnej (chłodna noc na zachodzie oraz cieplejsza na wchodzie).

Temperatura minimalna w nocy z 13/14 września 2023 – 20:00-08:00 czasu urzędowego w Polsce

duże ochłodzenie w Polsce
Zimna noc na zachodzie, cieplejsza na wschodzie. Dane: IMGW-PIB

Liczba wyładowań doziemnych CG – suma 24 godziny według systemu PERUN

gwałtowne burze nad Polską
Duża koncentracja wyładowań atmosferycznych typu chmura-ziemia. Dane: CMM IMGW

Opady całkowity – suma 24 godziny według systemu RainGRS

temperaturowy zjazd w dół
Groźne burze w kraju i duże opady burzowe na południu powyżej 70 mm, powodując podtopienia

W czwartek ochłodziło się w całym kraju. Najchłodniej o poranku było na Ziemi Lubuskiej i południowo-zachodnim krańcu Dolnego Śląska, natomiast najcieplej w centrum, gdzie temperatura wzrosła do 20°C.

Temperatura powietrza, 14 września 2023, 10:00 czasu urzędowe

temperatury gwałtownie spadły
Temperatury spadły o kilkanaście stopni w krótkim czasie. Mapa: CMM IMGW

Ochłodzenie, ale w weekend czeka nas powrót gorącego lata

Dziś na południu i południowym wschodzie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, przelotne opady deszczu i lokalne burze, możliwy grad. Prognozowana skumulowana wysokość opadów w czasie burz lokalnie do 25 mm, natomiast na krańcach południowo-wschodnich do około 40 mm, lokalnie powodując podtopienia. Jednak w pozostałej części kraju zachmurzenie małe i umiarkowane, okresami duże i gdzieniegdzie słabe opady deszczu. W najcieplejszym momencie dnia od 19°C do 23°C, w rejonach podgórskich Karpat i nad morzem od 16°C do 19°C. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, północno-zachodni i północny. W czasie burz porywy wiatru do 65 km/h.

Z prognoz numerycznych wynika, że ochłodzenie jest chwilowe i już od weekendu powrócą dni gorące w Polsce, ale prawdopodobnie bez szans na upał.

Maksymalna temperatura powietrza na okres od 14.09.2023 r. do 17.09.2023 r. według modelu WRF-ICON dla Polski

temperatury runęły w dół
Będzie ocieplenie na koniec tygodnia i początek przyszłego. Źródło: CMM IMGW

Fanipogody.pl