Przymrozki nadchodzą do Polski. Temperatura spaść może przy gruncie poniżej 0°C. Pogoda zaskoczy i przyniesie potem ocieplenie do 28°C

Przymrozki pojawią się w Polsce. Temperatura może spaść poza obszarami górskimi i podgórskimi poniżej 0°C, ale na szczęście będzie to tylko krótki epizod z niskimi temperaturami, gdyż w prognozach znów widać temperatury typowe dla dni gorących.

Przymrozki w kraju możliwe

Wskazywaliśmy, że od czwartku czeka nas silne ochłodzenie, które jest spowodowane adwekcją powietrza polarnomorskiego za frontem polarnym. Temperatury spadły na przeważającym obszarze Polski o około 10°C, zatem przeżywamy szok termiczny. Najchłodniejsze noce przypadną na 14/15 września 2023 i 15/16 września 2023. Potem czeka nas istotne ocieplenie, jakie przyniosą znacznie cieplejsze masy powietrza. Na termometrach przy gruncie w obszarach pogodnego nieba będzie przeważnie 1-5°C, ale gdzieniegdzie w obniżeniach terenu i mrozowiskach możliwa jest temperatura w okolicach 0°C, a nawet około -1°C. Duże spadki temperatury, szczególnie na wysokości pomiarowej 5 cm będziemy zawdzięczać spływowi chłodnej masy powietrza, niewielkiej prędkości wiatru, a nawet i ciszy oraz pogodnej aurze, dzięki czemu w czasie coraz dłuższych wrześniowych nocy, możliwe będą istotne spadki temperatury. Największe poza aglomeracjami miejskimi.

Rozbudowuje się po przejściu frontu klin wyżowy, który jest związany z wyżem o imieniu Quiteria II, którego centrum w piątek przesunie się znad Bałtyku w kierunku państw bałtyckich. Powietrze w wyżu ma tendencje do osiadania, dlatego też przy bezchmurnej aurze, bądź zachmurzeniu małym, prognozowane są korzystne warunki do nocnej radiacji ciepła do wyższych warstw. Największe spadki temperatury już w nocy z 14/15 września 2023 r. są możliwe na północy i północnym wschodzie, gdzie występować ma więcej pogodnego nieba.

W czwartek cała Polska oddycha znacznie chłodniejszą masą powietrza polarnego z północnego zachodu. W dolnej troposferze (850 hPa) powietrze zaznacza się u nas powietrze, które jeszcze kilka dni temu zalegało nad Atlantykiem i Grenlandią, Islandią. Jednak w najniższej warstwie 950 hPa dostrzegamy analogiczny obszar źródłowy. Powietrze po drodze uległo nieco transformacji, uległo także lekkiemu ogrzaniu.

przymrozki w Polsce
Przymrozki w Polsce spowodowane adwekcją i radiacją po zachodzie słońca w czasie bezchmurnych nocy

Mgły radiacyjne jako oznaka nadchodzącej jesieni kalendarzowej

Najbliższej nocy, czyli z 14/15 września 2023 r., utworzą się lokalnie. Szczególnie na zachodzie i południu kraju mgły radiacyjne, ograniczające widzialność do 200 m. Coraz częstsze jesienne mgły są oznaką, że już niedługo rozpocznie się kalendarzowa jesień i noce okażą się dłuższe niż dni. Nie przewiduje się, aby przymrozki pojawiły się na stacjach IMGW-PIB na nizinach i wyżynach w czasie nadchodzącej nocy. Aczkolwiek miejscami na północy i północnym-wschodzie możliwe jest 3-4°C przy gruncie.

Zobacz też: Wiemy kiedy lato wycofa się z Polski

Prognozowana temperatura przy gruncie o poranku według modelu SWISS-HD, 15 września 2023 r.

ujemne temperatury na obszarze Polski
Przymrozki tej nocy mało prawdopodobne, ale przy gruncie będzie miejscami zimno, a nawet chłodniej niż widzi to SWISS-HD

Ostatnia tak chłodna noc z piątku na sobotę, możliwe przygruntowe przymrozki

Jeszcze chłodniejsza zapowiada się noc z 15/16 września 2023 r. Szczególnie na północnym-wschodzie, częściowo północy i wschodzie. Jednak także miejscami na Ziemi Świętokrzyskiej i w Bieszczadach możliwe są znaczne spadki temperatury. Niewykluczone, że poza aglomeracjami miejskimi, a zwłaszcza w obniżeniach terenu zobaczymy od 0°C do 5°C, a punktowo w mrozowiskach temperatura może spaść do około -1°C. Na wysokości 2 metrów, czyli w klatkach meteorologicznych i osłonach radiacyjnych będzie przeważnie na obszarze największych spadków przy gruncie około 2-5°C, znacznie więc niżej niż przeważnie o tej porze roku. Gdzieniegdzie uformują się mgły z wypromieniowania, które mogą ograniczyć silniejszą radiacje.

Prognozowana temperatura na wysokości 2 metrów, 16 września 2023, 04 UTC według modelu ICON dla Polski

przymrozki tylko przy gruncie
Przymrozki nie powinny wystąpić na nizinach i wyżynach na wysokości 2 metrów w kolejnych dniach. Inaczej sytuacja może wyglądać miejscami przy gruncie

Prognozowana temperatura przy gruncie na wysokości 5 cm, 16 września 2023 r. o poranku. Lokalnie w obniżeniach terenu wartości mogą być znacznie niższe, niż prognozuje to model szwajcarski

przymrozki w kraju
Przymrozki głównie na torfowiskach, obniżeniach terenu

Przymrozki możliwe na południu. Prognozowana temperatura przy gruncie o poranku w sobotę na południu Polski

przymrozki możliwe
Przymrozki możliwe na południu w drugiej części nocy i o poranku

Czeka nas jednak szybkie ocieplenie

Na szczęście już w sobotę zrobi się dużo cieplej i weekend zapowiada się ze sporymi wzrostami temperatury. Noce i poranki również będą już dużo cieplejsze. Dojdzie do istotnej wymiany masy powietrza z chłodnej polarnomorskiej na znacznie cieplejszą. Dlatego też odczujemy ponownie późny oddech lata z możliwością dni gorących w wielu regionach przez kilka dni z rzędu. Wrzesień 2023 r. ma duże szanse zapisać się jako najcieplejszy od początku prowadzenia pomiarów meteorologicznych na ziemiach polskich.

Fanipogody.pl