Tornado uderzyło na południowym wschodzie Polski. Burza superkomórkowa spowodowała szkody, pozrywała dachy i łamała drzewa

Tornado uderzyło wczoraj na Podkarpaciu i było spowodowane przechodzeniem mini superkomórki burzowej. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy pokazał zobrazowania radarowe, które jasno pokazują, że na produktach radarowych pojawiła się minisuperkomórka z rotującym prądem wstępującym. Zatem mieliśmy do czynienia z krótkotrwałą trąbą mezocykloniczną.

Tornado mezocykloniczne pojawiło się na Podkarpaciu

Spore zainteresowanie w mediach wzbudziła wczorajsza trąba powietrzna, która przeszła przez okolice Leżajska na Podkarpaciu. Mimo iż jej siła nie była zbyt duża, silny wiatr wyrządził szkody we wsi Wierzawice.
Pomimo niebyt dużych wartości energii CAPE oraz względnie słabego uskoku kierunkowego wiatru, decydujący wpływ na rozwój tornada miały: bardzo duże nagromadzenie wilgoci w dolnej warstwie troposfery oraz niski poziom kondensacji.
Typowa dla takich warunków niewielka superkomórka burzowa (w literaturze często nazywana minisuperkomórką) charakteryzowała się niskim wypiętrzeniem oraz dynamiczną rotacją bardzo nisko nad powierzchnią ziemi. Na danych dopplerowskich z nowego radaru w Rzeszowie dobrze uwidoczniła się struktura hook echo wraz z sygnaturami towarzyszącymi: BWER (obszar słabego echa związany z dynamicznym prądem wstępującym) oraz Overhang (obszar silnego echa utrzymywanego przez prąd wstępujący w górze). To właśnie dzięki uwidocznieniu takich struktur możemy tę trąbę powietrzną odróżnić od trąb typu landspout (niezwiązanych z mezocyklonem), które czasem są widoczne na danych radialnych, jednak nie towarzyszy im cyrkulacja mezocyklonalna w obrębie całej burzy – poinformował
Hubert Łuszczewski, Wydział Teledetekcji Naziemnej – Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy.

Tornado wystąpiło z minisuperkomórki burzowej na Podkarpaciu

We wtorek, 25 lipca 2023 r. przez Wierzawice, w województwie podkarpackim, powiat leżajski, przeszła krótkotrwała trąba powietrzna związana z mezocyklonem mini-superkomórki burzowej. Zjawisko zostało zaobserwowane około godziny 19:00 czasu urzędowego. Niestety przechodząca krótkotrwała trąba powietrzna przez tę część Podkarpacia spowodowała lokalne szkody. Silny wiatr zrywał dachy, uszkadzał budynki, łamał drzewa, konary i gałęzie. Na szczęście nikt nie został ranny, natomiast siła zjawiska została określona w Skali Fujity na F1. Wspominaliśmy wczoraj w prognozie, że jest ryzyko uformowania się lokalnej trąby powietrznej na południowym wschodzie.

Burze i tornado spowodowało interwencje strażaków z jednostek państwowej i ochotniczej straży pożarnej

Podkarpaccy strażacy blisko 70 razy interweniowali w związku z konsekwencjami przejścia przez region frontu burzowego – poinformował dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Rzeszowie. Około 800 odbiorców pozostawało bez prądu w rejonie Sanoka i Mielca. Interwencje strażaków dotyczyły usuwania szkód po opadach burzowych, które poczyniły lokalne szkody.

Trąba powietrzna na północy Podkarpacia

Z powodu przejścia burzy z silnym wiatrem i tornadem, jaka wczoraj, przed godziną 19.00, pojawiła nad powiatem leżajskim. Jednostki okoliczne PSP i OSP wyjeżdzały 18 razy. Jednak to nie były jedyne interwencje jednostek straży pożarnej.

Zobacz też: Mamy nowy rekord średnicy gradu w Europie

Dodatkowo 12 interwencji dotyczyło uszkodzonych dachów budynków mieszkalnych. Uszkodzone zostały również budynki gospodarcze, 3 interwencje dotyczyły połamanych konarach drzew, działania przy zalanej piwnicy i uszkodzonej latarni.

Tornado w okolicach Leżajska, 25 lipca 2023 r., zwizualizowane przez ESWD na mapie Open Street Map, licencja OBDL

silny wiatr i trąba powietrzna
Tornado odnotowane w miejscowości Wierzawice woj. podkarpackie, 25 lipca 2023 r.

Najtrudniejsza sytuacja była w Wierzawicach, gdzie silny wiatr miał znamiona trąby powietrznej. W tej miejscowości strażacy interweniowali 14 razy, w tym: 5 przy uszkodzonych dachach budynków mieszkalnych, 7 przy uszkodzonych dachach budynków gospodarczych, po 1 interwencji przy połamanych konarach drzew oraz zalanej piwnicy.

Skutki przejścia krótkotrwałego tornada o sile F1 w północnej części woj. podkarpackiego. Fot. KP PSP Leżajsk

tornado na Podkarpaciu
Tornado uderzyło na Podkarpaciu. Na szczęście było krótkotrwałe, lecz i tak spowodowało lokalne szkody
Skutki tornada w woj. podkarpackim
Tornado w woj. podkarpackim. Fot. KP PSP Leżajsk

Tornado na obszarze północnej części woj. podkarpackiego, 25 lipca 2023 r.

Tornado woj. podkarpackie
Skutki tornada w woj. podkarpackim. Fot. KP PSP Leżajsk

W działaniach, które zakończyły się po godzinie 2.00 uczestniczyło łącznie 18 zastępów straży pożarnych z KP PSP w Leżajsku oraz OSP z terenu gminy Leżajsk i Nowa Sarzyna, w sile: 83 strażaków.

Jednak działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzeń, zabezpieczeniu plandekami i dachówkami uszkodzonych dachów, pompowaniu wody z piwnic oraz usuwaniu połamanych konarów drzew – poinformowało KP PSP Leżajsk.

Tornado na obszarze woj. podkarpackiego, 25 lipca 2023 r.

Śledźcie na bieżąco najnowsze prognozy pogody dla Polski, aby nic istotnego w pogodzie Was nie zaskoczyło.

Fanipogody.pl

(fot. tytułowe KP PSP Leżajsk)