Tornado uderzyło niespodziewanie. Zrywało dachy, uszkadzało budynki i niszczyło samochody. Burza okazała się niebezpieczna

W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie niecodziennego tornada, które spowodowało poważne szkody w wiosce Leitrim w niedzielne popołudnie. Tornado pojawiło się niespodziewanie podczas grudniowej burzy na obszarze Irlandii.

Tornado pojawiło się 10 grudnia 2023 r. na obszarze Irlandii

W związku z niżem Fergus, który nadciągnął nad kraj, wczoraj około godziny 12:30 w rejonie Carrick-on-Shannon doszło do niecodziennych grzmotów i błyskawic. Następnie pojawiły się doniesienia o tornadzie, które przeszło przez wioskę Leitrim około godziny 12:40, powodując uszkodzenia nieruchomości, powalając drzewa i ściany, a także uszkadzając samochody. „Dziwaczne” tornado spowodowało znaczne szkody w wiosce w Republice Irlandii. Siłę tornada oceniono na IF2. Prędkość wiatru w wirze mogła sięgać od około 193 km/h do 217 km/h. Dlatego na tym terenie odnotowano tak duże szkody.

tornado pojawiło się na obszarze Irlandii.
Tornado uderzyło ubiegłej doby w Irlandii, są poważne zniszczenia. Źródło: ESSL, mapa Openstreetmap, licencja OBDL

Wiatr przewracał nawet łodzie

Budynki i samochody zostały uszkodzone, a łodzie przewróciły się w Leitrim, nad rzeką Shannon. Nie było doniesień o poważnych obrażeniach.

Pisząc na X, dawniej Twitterze, Barry Whyte opublikował następujące wideo:

Inny film z wydarzenia, przesłany przez Carlow Weather z materiału opublikowanego na snapshot, uchwycił incydent z mostu w Leitrim na obszarze Irlandii.

Naoczny świadek powiedział, że słyszał ryk i widział drzewa powalone na tyłach posesji w pobliżu mostu. Straż pożarna Leitrim, Gardai i ESB były w Leitrim Village i zajmowała się miejscem zdarzenia.

W związku ze szkodami wyrządzonymi przez tornado w porze lunchu, Gardai pragnął poinformować, że droga przez Leitrim Village była obecnie zamknięta ze względów bezpieczeństwa. Objazdy obowiązywały w Battlebridge, na skrzyżowaniu Fingerboard, a także nad jeziorem Drumgorman.

Służby ratunkowe pracowały wiele godzin na miejscu zdarzenia w wiosce, aby poradzić sobie z następstwami tornada, które spowodowało znaczne szkody. Na szczęście nie odnotowano żadnych obrażeń ani ofiar śmiertelnych.

W oświadczeniu opublikowanym na X, wcześniej zwanym jako Twitter, Rada Hrabstwa Leitrim poinformowała, że wioska pozostała zamknięta przez noc „ze względów bezpieczeństwa”. W oświadczeniu Rada Hrabstwa Leitrim określiła tornado jako „dziwny incydent pogodowy”.

„Pracownicy straży pożarnej, wydziału dróg i obrony cywilnej Rady Hrabstwa Leitrim uczestniczyli w tym incydencie wraz z członkami An Garda Siochana i pogotowia ratunkowego” – czytamy w oświadczeniu.

Duże zniszczenia po tornadzie. Na szczęście nikt nie została ranny ani też nie zginął podczas nagłego załamania pogody

W wiosce trwała operacja sprzątania w celu usunięcia „znacznej ilości gruzu”, który w rezultacie został wyrzucony na chodniki.

„Główna droga R280 przebiegająca przez wioskę została zamknięta aż do czasu przejścia cyklonu Fergus i przeprowadzenia dalszej oceny uszkodzeń strukturalnych w wiosce. Świadek możliwego tornada powiedział, że jego Jeep został obrzucony gruzem, gdy przejeżdżał przez burzę. Radny Paddy Farrell powiedział, że przejeżdżając przez wioskę Leitrim został niemal złapany w sam środek „tornada”.

„Właściwie to sam przejeżdżałem przez wioskę. Gdybym był wolniejszy o sekundę, znalazłbym się w samym środku żywiołu” – powiedział radny.

„Jechałem moim Jeepem. Brzmiało to tak, jakby tłum rzucał kamieniami w mojego Jeepa, gdy przejeżdżałem, z całym gruzem, który latał dookoła. To stało się nagle”. Pan Farrell, który mieszka w pobliżu wioski, powiedział, że wiatr zerwał dach z budynku.

Wyładowania atmosferyczne zanotowane na obszarze Wysp Brytyjskich

burze na obszarze Wysp Brytyjskich
Burze na obszarze Wysp Brytyjskich minionej doby

Żywioł powodował ogromne szkody

„Dach został zerwany z budynku, a kilka budynków zostało uszkodzonych. Nawet w całkiem nowych mieszkaniach doszło do uszkodzeń, myślę, że w jednym z nich wyleciało okno” – powiedział rozmówca w czasie konwersacji z lokalnym portalem informacyjnym.

„Uszkodzonych jest wiele samochodów, może być ich od 10 do 20”. Powiedział, że wezwano służby ratunkowe, a firmy w pobliżu miejsca zdarzenia zostały zamknięte.

Met Éireann wydał szereg ostrzeżeń pogodowych, w tym pomarańczowe ostrzeżenie przed wiatrem dla Clare, Galway i Mayo. Meteorolog Met Éireann Aoife Kealy twierdzi, że zdarzenie pogodowe prawdopodobnie było tornadem, ponieważ komórka burzowa przemieszczała się przez ten obszar w czasie, gdy zostało zarejestrowane. „To, co się wtedy dzieje, to przede wszystkim wirujące wiatry, które rozciągają się w dół od burz i mogą być dość szkodliwe” – powiedziała Irish Examiner.

Tornado w Irlandii

Niecodzienne tornado na obszarze Irlandii

Pani Kealy twierdzi, że te wirujące wiatry mogą mieć „poważny wpływ” na okoliczne obszary. Jak wyjaśniła, tornada nie są częstym zjawiskiem w Irlandii – każdego roku odnotowuje się ich około 10. Różnica między tornadami a zwykłymi silnymi wiatrami polega na występującym ruchu obrotowym. „Wiatry są w pewnym sensie skręcone i jest to charakterystyczna cecha tornad” – powiedziała.

Te chmury charakteryzujące się wiatrem „skręcającym się prawie jak stożek” mogą powodować poważne szkody materialne i życiowe. Pan O’Reilly dodał, że te zjawiska pogodowe występują w Irlandii co roku, ale często są „bardzo małe i krótkotrwałe”. „Większość uderza w otwarty teren i nie powoduje szkód, jednak ten uderzył w wioskę i spowodował wiele szkód” – dodał. „W tym czasie w okolicy występowały burze z piorunami związane z cyklonem atlantyckim o imieniu Fergus” – powiedział.

Zobacz też: Pogoda na 5 dni dla Polski

Czerwony alert został wydany dla hrabstwa Galway; irlandzka służba meteorologiczna Met Éireann ostrzegała przed średnią prędkością wiatru o sile nawet 85 km/h, zanim począwszy od godzin wieczornych zaczął wczoraj słabnąć.

Pomarańczowe ostrzeżenie zostało wydane dla hrabstw Clare i Mayo. Wraz z Leitrim, żółte ostrzeżenie przed wiatrem obowiązywały w 17 hrabstwach.

⚠️Status Orange – Wind warning for Clare, Galway, Mayo⚠️

Very strong onshore winds due to Storm Fergus, coupled with high waves and high tides.
Winds locally reaching 80 to 85 km/hr in western fringes of Galway for a time.

Valid until 20:00 Sunday 10/12 pic.twitter.com/mOwvee6Fz4

— Met Éireann (@MetEireann) December 10, 2023

Cyklon, który ubiegłej doby przyniósł tornado dziś znajdzie się w pobliżu Polski, ulegając wypełnieniu

W poniedziałek pogoda w kraju jest kształtowana przez bruzdę niskiego ciśnienia rozciągająca się znad Atlantyku po środkowe obszary kontynentu europejskiego. Jesteśmy w wilgotnym i ocieplającym się powietrzu polarno-morskim związanym z odbudową cyrkulacji atlantyckiej atmosfery. Dlatego będzie przeważać pochmurna aura z niskim zachmurzeniem, co więcej w wielu regionach Polski należy się liczyć z występowaniem opadów – na ogół deszczu, gdzieniegdzie również deszczu ze śniegiem o zmiennym stopniu intensywności.

Prognoza sytuacji barycznej na 11.12.2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych

Cyklon Walter wpływa dziś na pogodę. Wczoraj przyczynił się do powstania tornada na obszarze Irlandii

Na powyższej mapie synoptycznej widzimy, że znad Cieśnin Duńskich nasuwać będzie się cyklon o imieniu Walter, ale jego drugie imię, które zostało nadane na zachodzie to Fergus. Powinien on znaleźć się w drugiej połowie dnia nad wodami Morza Bałtyckiego. Front okluzji ciepłej będzie przemieszczał się z zachodu na wschód, powodując wystąpienie opadów atmosferycznych i jeszcze większe ocieplenie.

Na termometrach dziś od około 1°C na wschodzie i w dolinach karpackich, cieplej, bo do około 4°C w centrum do 7-8°C natomiast na zachodzie. Z uwagi na wzrost gradient baryczny wiatr będzie słaby i umiarkowany, jednak okresami porywisty, z kierunków południowych. Jednak w obszarach podgórskich Karpat porywy wiatru do 70 km/h, na Przedgórzu Sudeckim do 60 km/h. Ponadto wysoko w górach początkowo do 110 km/h pod wieczór słabnący. 

Z prognoz numerycznych wynika, że w kolejnych dniach będzie kontynuowana odwilż na przeważającym obszarze Polski. Dominować ma przeważnie napływ wilgotnych i umiarkowanie ciepłych oraz ciepłych mas powietrza pochodzenia polarnomorskiego. Druga dekada grudnia powinna charakteryzować się temperatura wyższymi od średniej wieloletniej.

Prognoza średniej anomalii temperatury na okres od 10.12.2023 r. do 17.12.2023 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

druga dekada grudnia wskazuje na ocieplenie
Druga dekada grudnia z temperaturą wyższą od średniej klimatologicznej za sprawą odbudową cyrkulacji strefowej

Prognoza średniej anomalii temperatury na okres od 17.12.2023 r. do 24.12.2023 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

tornado w Irlandii ocieplenie w Polsce
Trzecia dekada grudnia również może zaskoczyć pod względem temperatury. Potencjalne ochłodzenia okażą się najprawdopodobniej krótkotrwałe

W Polsce bez tak ekstremalnych zjawisk jak w Irlandii. Czeka nas dłuższy okres z dodatnią anomalią temperatury

Do 10 grudnia 2023 r. średnia anomalia temperatury wyszła w okolicach -3.6°C z lat 1991-2020 r. Na zachodzie Polski są regiony, gdzie ujemne odchylenie od normy sięga aż -4.2°C. Z prognoz modelu ICON oraz ECMWF wynika, że postępująca odwilż w nowym tygodniu spowoduje szybką redukcje ujemnego odchylenia od normy wieloletniej. Do 17 grudnia 2023 r. zredukowana zostanie do -1.7°C, uwzględniając okres ref. 1991-2020 r. Natomiast do 19 grudnia 2023 r. w okolice -0.45°C.

Jeszcze dziś podamy szczegółowe prognozy pogody na kolejne dni i tygodnie w oparcie o zaktualizowane modele numeryczne z Europy i Ameryki Północnej.

Fanipogody.pl

(fot. ilustracyjne. Fanipogody.pl)