Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Trąba lądowa koło Gniezna i groźne burze w Polsce. Liczne zalążki trąb powietrznych w naszej części EuropyTrąba lądowa pojawiła się w okolicach Gniezna. Dziś występowały intensywne burze w pobliżu ośrodka górnego niżu, który lokował się nad północną połową naszego kraju. Do końca tygodnia będą pojawiać się następne burze w różnych regionach Polski.

Niż górny nad Polską i kolejne zalążki trąb lądowych

Sytuacja synoptyczna od kilku dni nie ulega dużym zmianom. Pogodę kształtuje ośrodek odciętego górnego niżu, jakiego centrum znajduje się nad Polską. W środkowej troposferze wir niżowy jest wyrażony jako środkowo-troposferyczna kropla chłodu i wspomaga rozwój konwekcji. Chmury burzowe rozwijają się głównie za dnia, ale całkiem spora aktywność elektryczna była obserwowana ubiegłej nocy we wschodniej części kraju.

Dziś zasadniczo w polu przyziemnym sięgała nas zatoka niżowa znad południowo wschodniej Europy. Tylko krańce zachodnie są poza jej zasięgiem. Na górnych poziomach dominuje odcięty niż. Najaktywniejsze burze pojawiły się w północnej połowie Polski. Nie obserwowano burz głównie w dzielnicach południowych i województwach wschodnich. Najwyższa aktywność burzowa została zaobserwowana na zachodzie i północy, gdzie wspomaganie konwekcji na skale synoptyczną zapewnił ośrodek górnego niżu.

Wyładowania atmosferyczne odnotowane, 15 czerwca 2023 r. przez sieć detektorów wyładowań atmosferycznych Blitzortung

trąba lądowa wystąpiła w Polsce
Trąba lądowa pojawiła się w okolicach Gniezna. Duża aktywność elektryczna w czwartek, jednak na południu burz nie było

Dynamiczna pogoda w czwartek nad Polską

Najaktywniejsze burze przechodzą obecnie na północnym-wschodzie Polski, w pasie od Olsztynka (woj. warmińsko-mazurskie) przez Chorzele (woj. mazowieckie), Ostrołękę po Ostrów Mazowiecką. Najsilniejszym ośrodkom towarzyszą miejscami ulewne opady deszczu (do 25-30 mm/30 min) oraz opady gradu do 2 cm średnicy. Lokalnie możliwe są również silne porywy wiatru.
Rozproszone, niemal stacjonarne komórki burzowe i opadowe przechodzą również w centralnej części Polski oraz punktowo na południowym-zachodzie kraju. Tutaj oprócz silnych opadów deszczu podczas burz, mogą wystąpić opady drobnego gradu. Zaobserwowano też rozwój pierwszych lejów kondensacyjnych – poinformowała kilka godzin temu strona Burza-Alert IMGW-PIB.

Groźna pogoda dziś na obszarze Polski. Pojawiła się krótkotrwała trąba lądowa

W czwartek nad Polską zaobserwowano jeszcze więcej zalążków trąb lądowych, bo aż cztery w różnych regionach. Z przekazów medialnych wynika, że jeden z nich w okolicach Gniezna mógł mieć krótkotrwały kontakt z gruntem i mógł się stać krótkotrwałą trąbą niezwiązaną z mezocyklonem o sile F0/T1. Jednak oprócz woj. wielkopolskiego zalążki trąb lądowych widziane były w woj. kujawsko-pomorskim, i łódzkim.

Raport w bazie ESWD wskazujący na wystąpienie krótkotrwałej niezwiązanej z działalnością mezocyklonu trąby powietrznej w okolicach Gniezna

Raport w bazie ESWD wraz z miejscem wystąpienia zjawiska w miejscowości Goranin, woj. wielkopolskie

Trąba lądowa w okolicach Gniezna. Raport w bazie ESWD, źródło podkładu mapowego OpenStreetMap

Było blisko dnia gorącego dziś w Polsce

W czwartek zbliżyliśmy się do pogranicza dnia gorącego. Najcieplej było na stacji synoptycznej IMGW-PIB w Białymstoku, gdzie w klatce meteorologicznej na wysokości 2 m zmierzono aż 24.4°C. Dlatego, że masa nad Polską jest umiarkowanie ciepła nie notujemy dni upalnych.

Przeczytaj też: Grad był ogromny. Groźne burze w Europie

Temperatura maksymalna na standardowej wysokości pomiarowej 2 metrów, 15.06.2023, 08:00-20:00 czasu urzędowego na stacjach PSHM w Polsce

Wysoka temperatura miejscami w Polsce i zalążki trąb lądowych, a nawet w pełni wykształcona trąba lądowa w okolicach Gniezna

Noc z czwartku na piątek przyniesie zachmurzenie małe i umiarkowane, gdzieniegdzie duże. Przelotne opady deszczu, a początkowo, szczególnie na północy Polski, możliwe też burze. W czasie burz możliwa akumulacja opadów do około 10-15 mm. Nie przewiduje się występowania opadów na południowym wschodzie. Z uwagi na niewielką prędkość wiatru i wysoką wilgotność powietrza, utworzą się mgły ograniczające widzialność do 300 metrów. W najchłodniejszej części nocy termometry wskażą od 9°C na południu i lokalnie na Mazowszu do 14°C na zachodnim wybrzeżu. Jednak niższe wartości w rejonach podgórskich od 5°C do 8°C. Wiatr słaby, zmienny. W czasie burz wiatr porywisty.

Śledź na bieżąco prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz