Uderzy silny chłód. Kolejne ochłodzenie. Bomba chłodu z północy. Przymrozki. Poniżej 5 stopni będzie normą

Od pewnego czasu do naszej części Europy nadeszło ochłodzenie. Nie jest może ono bardzo silne. Jednak jak na końcówkę sierpnia to zrobiło się chłodno. Nie piszę już nawet o chłodnych nocach, gdyż te są na koniec sierpnia już normą. Jednak przymrozek w Polsce w sierpniu lub temperatury w okolicach 10 stopni w dzień, to nie powinno być normą. Już teraz wiemy, że sierpień 2021 będzie najzimniejszy od 23 lat. W porównaniu z poprzednimi latami ten miesiąc przynosi nam ochłodzenie o półtora stopnia Celsjusza względem normy wieloletniej. Niestety w najbliższych dniach, nie zmieni się zbyt wiele. Jednak jest światełko w tunelu, jeśli chodzi o temperatury w Polsce. O tym napiszę pod koniec wpisu.

Silne ochłodzenie w Europie

Końcówka tego lata jest wyjątkowo zimna. Do Europy Północnej, Centralnej i częściowo zachodniej spłynęły chłodne masy powietrza. Ochłodzenie bardzo odczuwalne jest w Skandynawii, gdzie ostatnie dni przynoszą spadki temperatury nawet do poziomu -6 stopni. To już solidny mróz, zwłaszcza gdy występuje w sierpniu (brzmi to nieprawdopodobnie). Chłodno będzie w Europie choćby dziś. Doskonale widać to na mapie anomalii temperatury na sobotę 28 sierpnia.

Ochłodzenie w Europie

Obszar oddziaływania chłodnego powietrza rozciąga się Francji, Niemiec, Polski i Białorusi na południe. Ochłodzenie dotyka również Czechy, Słowację, Węgry. Jednak anomalia temperatury najbardziej ujemna jest na północy Włoch oraz na Bałkanach. Tutaj miejscami jest 12 stopni chłodniej niż norma wieloletnia. Podczas ostatniej nocy w górach w Bośni i Hercegowinie, czy Czarnogórze temperatura spadła do zera. Pojawiły się przymrozki. Niestety, najbliższe dni to kontynuacja chłodniejszego okresu w pogodzie.

Chłód również w pierwszym tygodniu września

Obserwując poniższą animację widać doskonale, gdzie w najbliższym czasie ochłodzenie nie odpuści (a wręcz się nasili). Najbliższe dni nie przyniosą większych zmian jeśli chodzi o temperatury w regionie. Za dnia słupki rtęci lokalnie pokazywały będą ponad 15 stopni (dwudziestki będą naprawdę rzadkie). W nocy temperatury spadać mogą poniżej 10 stopni. Na obszarach podgórskich i w górach możliwe przymrozki. Zanim jednak opiszę co widzą modele na kolejne dni, przyjrzyjmy się animacji (źródło map użytych do animacji).

Widać tu niepokojącą rzecz. Wraz z nadejściem września w nasz region spływać będzie bardzo chłodne powietrze z północy. Widać tu niejako dwie bomby chłodu. Pierwsza uderzy w Polskę (i na wschód od Polski) już pierwszego września, kolejne, silniejsze ochłodzenie na mapach widać w okolicach 3-5 września. Wtedy to w naszym regionie ma zrobić się naprawdę chłodno. Ochłodzenie przyniesie temperatury na wschód od naszego kraju nawet w okolicach 0 stopni nocami.

Jak mocno ochłodzenie wpłynie na temperaturę w Polsce?

Ok. Wiemy już, że ochłodzenie nadejdzie z początkiem września do Europy Wschodniej i Centralnej. Jak jednak wpłynie to na temperatury w Polsce. Sprawdźmy konkretnie co modele widzą na temat ochłodzenia w naszym kraju. Tak jak pisałem powyżej, do końca sierpnia w pogodzie zmieni się niewiele. Wciąż w dzień będzie kilkanaście stopni (ale bez częstego przekraczania dwudziestek). Nocami w w wielu regionach temperatura spadała będzie poniżej 10 stopni Celsjusza. Sprawdźmy więc co przyniesie nam początek września i wspomniana „bomba chłodu” z północy. Już noce z 1 na 2 września i kolejne noce będą w Polsce chłodne. Na północnym wschodzie temperatury spadać będą nawet do 5 stopni Celsjusza. Na pozostałym obszarze również poniżej 10 stopni. Od 4 do 6 września noce będą naprawdę zimne. Ochłodzenie prawdopodobnie przyniesie nam przymrozki w Polsce.

Ochłodzenie przyniesie przymrozki w Polce

Praktycznie co noc w Polsce będą regiony, gdzie poniżej 5 stopni będzie normą. Oczywiście, tak zimno nie zrobi się jeszcze w całym kraju. Nie zapominajmy, że to dopiero początek września. W poprzednich latach w kraju o tej porze pojawiały się upały. Obecnie dwadzieścia stopni przez okres godziny, dwóch za dnia przyjmujemy z ulgą ciesząc się ciepłem. Niech ktoś mi powie, że to nie jest silne ochłodzenie.

We wrześniu zrobi się jeszcze cieplej?

Dobre wiadomości napływają do nas z wpisu o pogodzie długoterminowej na cały wrzesień. Okazuje się, że modele długoterminowe (jak CFS) widzą wyższe temperatury na przełomie pierwszej i drugiej dekady września. Oczywiście nikt nie pisze, że nagle po porannych przymrozkach w Polsce ujrzymy upał. Jednak temperatury powyżej 20 stopni prawdopodobnie znów zaczną pojawiać się na dłużej nad krajem. Byłoby wspaniale, gdyż obecnie panujące nad Polską i regionem ochłodzenie nie wpływa dobrze na samopoczucie większości z nas. Tym bardziej, że wraz chłodem pogoda przynosi nam jesienną szarugę, opady deszczu i często wietrzną pogodę. Takiej aurze chciałbym już podziękować. Jednak zdaję sobie sprawę, że ochłodzenie znosić musimy jeszcze około 10 dni.