Ostatnie dni przyniosły bardzo wysokie temperatury również w Polsce. Upał nie wystąpił, lecz pojawiły się dni gorące z temperaturą powyżej 25 stopni Celsjusza. W tym czasie w Afryce upał był rekordowy. Padły rekordy temperatury maksymalnej za październik. Niestety gorące powietrze wycofuje się z Europy i Polski. Przed nami chłodniejszy okres w pogodzie. O tym również w dzisiejszym wpisie.
Potężny upał w Afryce. Padają rekordy temperatury
Zacznijmy od temperatury w Afryce Północnej, bo tutaj upał jest naprawdę ekstremalny. Z nowym doniesieniem na pomoc przychodzi niezawodny hobbysta pogody i meteorologii Scott Duncan. Poniższa grafika pochodzi z jego serwisu na FB.
Pierwszego dnia października w Agadir, w Maroko termometry wskazały dokładnie 43.5 stopnia Celsjusza. Jest to nowy rekord kraju jeśli chodzi o temperatury maksymalne w październiku. Zresztą w całej Afryce Północnej zrobiło się ekstremalnie ciepło. Upał w wielu regionach kontynentu przekracza 40 stopni Celsjusza. Sytuacja taka trwała będzie jeszcze przez wiele dni. Oczywiście, nie mówię, że sytuacja jest rzadka, upał w Afryce jest rzeczą całkowicie normalną, zwłaszcza w strefie zwrotnikowej. Jednak jako portal pogodowy czujemy się w obowiązku informować Was o takich ciekawostkach. Zwłaszcza, gdy przed nami w kraju coraz bliżej zimy i przymrozków. Łza się w oku kręci na wspomnienia o silnym upale również w naszym kraju. Nie wiem jak Wy, ja patrzę na takie doniesienia z nostalgią.
Upał wycofał się z Europy
Oglądając powyższą animacją spostrzec można również prognozę temperatury dla części Europy. Już po animacji widać, że upał w najbliższym czasie opuszcza Europę. Mało tego, przykładowy poranek w piątek 8 października będzie w wielu regionach wręcz bardzo chłodny. W pasie od Rosji, przez Polskę po Francję nie można wykluczyć tu porannych przymrozków.
Upał został wypchnięty z Europy. W najbliższym czasie temperatury powyżej 30 stopni Celsjusza możliwe są praktycznie wyłącznie na południu Hiszpanii i Turcji. W pozostałych regionach kontynentu wpływ na temperaturę zaczną mieć chłodniejsze masy powietrza z północy. Kolejny tydzień 11-17 października przyniesie wręcz coraz większy obszar z przymrozkami w Europie. Na wschodzie, północy i w Alpach mróz może zacząć być siarczysty, dwucyfrowy. Zima coraz mocniej przypomina o sobie. Ciekaw jestem czy w tym sezonie upał jeszcze wystąpi na większą skalę na naszym kontynencie.
Ochłodzenie w Polsce. Kiedy powróci ciepło?
Niestety, cały wpis o upale i wysokich temperaturach nie bardzo od kilkunastu godzin dotyczy już Polski. Jeszcze we wtorek temperatury w kraju sięgały 25 stopni. Środa przyniosła już front atmosferyczny, a w raz z nim chłodniejsze masy powietrza i mniej słońca w naszym kraju. Skutkuje to ochłodzeniem jakie dotknęło Polskę. Upał w tym roku nie wystąpi w kraju już na pewno, ale akurat to wiadome było już wcześniej. Nie wymagajmy upałów w drugiej połowie września, czy z początkiem października (choć ostatnio do upału nie było wcale tak daleko). W najbliższych dniach nastawić jednak musimy się na bardziej takie oto temperatury powietrza w Polsce.
Czekają nas bardzo chłodne poranki w kraju. Pisaliśmy już o tym we wpisie o przymrozkach w Polsce. Temperatury w dzień nie będą w najbliższych dniach przekraczały 15-16 stopni Celsjusza. I piszemy tu o temperaturach praktycznie tylko na zachodzie kraju. Na wschodzie temperatury będą niższe. Spójrzmy na animację prognozy temperatury na najbliższy okres dla Polski (wg. GFS)
Widać tutaj, że przed nami chłodny weekend. Temperatury nocami i o porankach spadały będą blisko zera. Mróz może nie wystąpi na nizinach, jednak przymrozki są bardzo prawdopodobne. Przyszły tydzień przyniesie nam temperatury poniżej 10 stopni również w dzień. O tym jednak pisali będziemy w kolejnych pogodowych wpisach na stronie. Niestety w prognozach nie widać powrotu ciepła do Polski. Wysokich temperatur na wyliczeniach modeli szukamy całym sercem. Niestety na ten moment nie widać nad Polską temperatur w okolicach 20 stopni Celsjusza.
Fan pogody praktycznie od zawsze. Pogoda i prognozowanie pogody jest jego pasją. Dodatkowo kocha burze. Gdy burza nadciąga, bierze aparat w dłoń i goni za burzą. Na portalu zajmuje się wpisami w kategoriach groźnych zjawisk pogodowych, dniowych prognoz pogody oraz pisze o pogodzie na Świecie