Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Upał i noc tropikalna. Pogoda nie daje wytchnienia. Występują niszczące burze superkomórkowe z opadami graduUpał i noce tropikalne w kraju. Pogoda nie daje wytchnienia w naszej części Europy, gdyż tworzą się silne burze, jakie skutkują lokalnymi szkoda.

W środę nad krajem przesuwa się układ frontów atmosferycznych wraz z niżem barycznym i linią zbieżności wiatru, która przynosi umiarkowane i intensywne opady deszczu oraz silne, punktowo powodujące poważne szkody burze. Dociera do nas z południa wilgotna, chwiejna i gorąca masa pochodzenia zwrotnikowego.

SIGNIFICANT IMGW-PIB, 21.06.2023, 18 UTC dla Polski

burze w Polsce okażą się groźne
Linia zbieżności wewnątrz wycinka ciepłego i nacierający chłodny front z tendencją do falowania według IMGW

W czwartek aura w kraju kształtowana ma być przez skraj ośrodka niżowego znad Skandynawii, wraz ze strefą pofalowanego, chłodnego frontu atmosferycznego na wschodzie Polski. W dalszym ciągu z południowego zachodu postępować będzie adwekcja ciepłej masy powietrza pochodzenia zwrotnikowego o równowadze chwiejnej. Jednak z uwagi na dużą lokalność zjawisk burzowych, zalecamy śledzić dane radarowe i detektory wyładowań.

Wystąpił upał i silne burze

Dziś w drugiej części dnia jedynie krańcach wschodnich zachmurzenie małe i umiarkowane, przejściowo duże i lokalnie przelotny niewielki deszcz. Natomiast na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie umiarkowane i duże. Na sporym obszarze przelotne opady deszczu i burze, miejscami z gradem. Głównie na zachodzie, południu i centrum. Szacuje się, że czasie burz opady mogły sięgać od 25 mm do 40 mm, punktowo możliwe opady do 50-60 mm, prowadząc do podtopień i zalań. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia było maksymalnie od 24°C do 32°C, lokalnie na zachodzie wybrzeża i w dolinach karpackich od 22°C do 26°C. Wiatr okazał się słaby i umiarkowany, z kierunków południowych i zachodnich. W czasie burz wiatr w porywach sięgał do 90-100 km/h.

Burze dziś nad Polską, 21 czerwca 2023 według Blitzortung

burze i dynamiczna pogoda oraz upał
burze i upał w kraju, 21 czerwca 2023 r.

Superkomórki burzowe i wysoka temperatura w kraju. Jednak to nie koniec groźnych zjawisk atmosferycznych

W minionych godzinach koło Kalisza utworzyła się superkomórka burzowa. Towarzyszyć mogły jej opady gradu o średnicy do około 5 cm, deszczu o natężeniu 10-15 mm/10 min oraz poryw wiatru sięgające punktowo 90-100 km/h. Burza przemieszczała się w kierunku południowo-wschodnim i w jej zasięgu mogły występować ekstremalnie niebezpieczne zjawiska towarzyszące.

Zobacz też: Groźne superkomórki niosły grad do 4cm i wiatr do 100 km/h. Przed nami groźny okres w pogodzie i koniec upału

Oprócz tego zdecydowanie słabsze burze występowały na Śląsku oraz Kujawach i Kaszubach. Tutaj natężenie opadów do około 10 mm/ 10 min, porywy wiatru do 70 km/h i możliwy mały grad.

Około godziny 21:00 w środę zjawiska burzowe występują w okolicach Bielsko-Białej oraz Cieszyna. Z ośrodkami burzami związane są ulewne opady od 15 do 25 mm/10 minut, opady gradu do 2-3 cm oraz porywy wiatru do 70-80 km/h. Przewiduje się, że ciągu najbliższych kilku godzin burzą przemieszczać się dalej na południowy-wschód i wschód.

Gwałtowne burze w kraju na animacji z detektorów

Upał w kraju. Temperatura maksymalna na stacjach, 21.06.2023 – 08:00-20:00 czasu urzędowego w Polsce według IMGW-PIB

upalna pogoda w wielu regionach
Upał w wielu regionach Polski

Noc tropikalna ubiegłej nocy w Polsce na stacjach IMGW-PIB

noce tropikalne i upał w Polsce
Noc tropikalna za nami w niektórych regionach

Prognozuje się, że w nocy zachmurzenie będzie umiarkowane i duże na sporym obszarze Polski. Występować mają opady deszczu i burze, głównie w pierwszej połowie nocy. Oczekiwana akumulacja opadu podczas burz do 25 mm, gdzieniegdzie we wschodniej połowie kraju do 35 mm. W najchłodniejszej części nocy temperatura minimalna od 15°C do 19°C, niższe wartości w kotlinach górskich, od 10°C do 15°C. Wiatr okaże się słaby, zmienny. Jednak czasie burz wiatr silniejszy, w porywach do 70 km/h, lokalnie możliwe porywy do 90 km/h.

Śledźcie na bieżąco prognozy pogody dla Polski, gdyż pogoda w kolejnych dniach będzie dynamiczna.

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz