Upał nadejdzie do Polski. Wrześniowy upał da się we znaki. Temperatura przekroczy 31°C, potem opady i burze

Upał nadejdzie do Polski. Wrześniowy upał zaznaczy się w naszej części Europy. Temperatura w cieniu na wysokości 2 metrów ma szanse przekroczyć 31°C, potem pojawią się opady i burze.

Upał nadejdzie do Polski we wrześniu 2023 r.

Blokada wyżowa zaczęła rozwijać się już pod koniec ubiegłego tygodnia. Umocniła się wyraźnie w pierwszych dniach mijającego tygodnia, powodując zanik opadów i wysokie ciśnienie atmosferyczne jak na początek meteorologicznej jesieni. Jednak w drugiej połowie tygodnia wyż o imieniu Olenka, ustępuje miejsca antycyklonowi Patrycja, który nasuwa się już znad Skandynawii nad państwa bałtyckie.

Druga część mijającego tygodnia przyniesie i stabilne warunki pogodowe. Przeważać ma pogodna aura, bądź niewielkie zachmurzenie podinwersyjne chmurami cumulus, jak i też możliwe jest występowanie chmur piętra średniego i wysokiego. Aczkolwiek istotnych opadów deszczu i burz nie widać do okolic 13-15 września 2023 r. Będą jednak formować się miejscami mgły radiacyjne, szczególnie poza aglomeracjami miejskimi, które szybko rozpraszać mają się po wschodzie słońca.

Prognozy numeryczne wskazują, że kolejne dni przynosić będą coraz wyższe wartości na termometrach, co ma mieć związek z adwekcją coraz cieplejszych mas powietrza do naszych szerokości geograficznych. Niewykluczone, że jeszcze na przełomie 1 i 2 dekady września, odnotowany zostanie upał na niektórych stacjach IMGW. Termometry mogą pokazać w klatkach meteorologicznych na wysokości 2 m i osłonach radiacyjnych do 30°C/32°C. Będzie więc to późny okres z temperaturami, które charakteryzujemy w naszym klimacie jako upał.

Prognoza średniej anomalii temperatury na okres od 6.09.2023 r. do 13.09.2023 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

Stabilne warunki pogodowe zachęcają do realizowania wędrówek górskich, przebywania nad Bałtykiem i wykonania prac porządkowych w ogrodach oraz na polach. Kolejne dni będą przynosić zbliżone warunki atmosferyczne, które nazywane są również „kompleksem pogody dnia ubiegłego” i nie przewiduje się groźnych zjawisk atmosferycznych.

Gorące dni już w Polsce, 6 września 2023 r. otarliśmy się o upał miejscami

Już wczoraj na stacjach IMGW położonych na zachodzie, centrum, północy, notowano dzień gorący, ale z prognoz numerycznych wynika, że kolejne dni będą przynosić temperatury w zakresie od 25°C do 29°C na coraz większym obszarze Polski. Minionej doby najwyższą temperaturę odnotowano w Świnoujściu, gdzie zmierzono w klatce IMGW 27.8°C.

Temperatura maksymalna, 5 września 2023 r. 08:00 – 20:00 czasu urzędowego w Polsce na stacjach IMGW-PIB

wysoka temperatura w kraju
Wysoka temperatura w kraju i dzień gorący ubiegłej doby. Dane: IMGW-PIB

Prognoza maksymalnej temperatury powietrza na okres 08:00-20:00 czasu urzędowego, 6 września 2023 r.

blisko upału w Polsce
Wysoka temperatura w kraju, najchłodniej nad morzem. Blisko upału. Dane: IMGW-PIB

Upał w kolejnych dniach możliwy w Polsce

Dni upalne jeszcze pojawią się w pierwszej połowie września 2023 r. Prawdopodobnie będą to ostatnie dni w tym roku, kiedy to temperatura przekroczy 30°C. Nie przewiduje się, aby upał był tak długi i uciążliwy jak w sierpniu, gdy występował dodatkowo przy wysokiej wilgotności powietrza, potęgując parność. Już pomiędzy 7-9 września 2023 r. na zachodzie Polski temperatura może sięgnąć, a nawet przekroczyć 30°C.

Zobacz też: Prognoza pogody na 5 dni. Wybuch gorącego lata w Polsce

Z prognoz pochodzących od modeli europejskich i amerykańskich wynika, że kolejne dni przyniosą na przeważającym obszarze Europy wartości powyżej normy klimatycznej. Upalnie będzie nie tylko w Polsce, ale także w zachodniej części Starego Kontynentu. Głównie termometry na obszarze Francji pokażą nawet 35°C/38°C. Z prognoz modelu ECMWF wynika, że do 15 września 2023 r., średnia obszarowa anomalia temperatury wyniesie około 3.4°C, plasując zgodnie z naszymi przewidywaniami pierwszą połowę miesiąca jako bardzo ciepłą.

Prognoza średniej anomalii temperatury na 2 metrach od 6.09.2023 r. do 11.09.2023 r. według modelu GEFS dla Europy i obszarów przyległych

upał w Polsce
Anomalia temperatury powyżej normy. Będzie jeszcze późny upał

Reasumując, w kolejnych dniach wkroczymy w okres z bardzo ciepłą, a w wielu regionach upalną pogodą. Zawdzięczać będziemy to obecności silnego układu Omega w środkowej i górnej troposferze. Na większe zmiany w pogodzie i spadek temperatury oraz częstsze opady i burze oraz silniejszy wiatr, poczekamy do około 13-15 września 2023 r. Druga połowa miesiąca nie będzie już tak często gorąca i upalna. Jednak i tak wrzesień 2023 r. powinien zapisać się zgodnie z naszymi przewidywaniami jako miesiąc bardzo ciepły.

Prognoza maksymalnej temperatury powietrza na okres od 6.09.2023 r. do 15.09.2023 r. według modelu GFS 0.25 dla Polski

upał w Polsce i wysoka temperatura
Upał w Polsce, ale potem spadek temperatury koło 14-15 września 2023 r.

Fanipogody.pl