Uwaga! Arktyczny chłód może napłynąć nad Polskę, będzie nawet -10°C na 850 hPa, przymrozki i prawdopodobny śnieg oraz burze

Coraz więcej modeli wskazuje, że pierwsza dekada maja przynieść może ujemną anomalię temperatury. Szczególnie chłodno może zrobić się w okolicach 4-5 maja, gdy do Polski dotrzeć może strumień powietrza arktycznego. Na ocieplenie przyjdzie nam poczekać najprawdopodobniej koło 8-11 maja.

Sprzyjać może temu rozkład pola ciśnienia nad Europejskim Obszarem Synoptycznym. Ulokowanie wyżu na zachodzie Starego Kontynentu i niżu na wschodzie Europy. Pomiędzy tymi dwoma układami barycznymi utworzyć może się korytarz do spływu bardzo chłodnego powietrza.

W zimnej masie powietrza modele sugerują możliwość opadów. Lokalnie spaść może deszcz ze śniegiem, bądź krupa śnieżna, punktowo nawet mokry śnieg, który na szczęście długo nie poleży.

W górach natomiast znów może dosypać śniegu, dlatego przybędzie na tamtym obszarze nawet kolejnych kilka lub kilkanaście centymetrów śniegu.

Niektóre modele sugerują, że arktyczne powietrze, jakie w znacznym stopniu się przetransformuje może dotrzeć nawet w rejon Morza Śródziemnego, co oczywiście wiązać będzie się mogło z powstaniem niżów z rodowodem śródziemnomorskim. Do tego okresu pozostało jeszcze całkiem sporo czasu, zatem prognozy mogą jeszcze ulec zmianie.

Niże te w przypadku trajektorii skierowanej do naszej części Europy przynieść mogą ulewy, miejscami deszcz ze śniegiem a w górach śnieg. W przypadku powstania konwekcji wewnątrzmasowej możliwe są nawet burze.

Pierwsza dekada maja zapisze się z dużą ujemną anomalią temperatury. sięgająca nawet 10 stopni. Natomiast odległe i obarczone sporym błędem prognostycznym wyliczenia wskazują na szybkie ocieplenie w okolicach 10 maja w Polsce. Pomimo prognozowanej ujemnej anomalii temperatury na nadchodzący miesiąc, nie oznacza, to że nie jest możliwa temperatura na poziomie 30 stopni. Statystycznie wzrasta także ilość dni z burzami, .

Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie.

Więcej informacji poniżej

https://fanipogody.pl/pogoda-maj-polska-snieg-mroz-burze/