Coraz więcej modeli wskazuje, że pierwsza dekada maja przynieść może ujemną anomalię temperatury. Szczególnie chłodno może zrobić się w okolicach 4-5 maja, gdy do Polski dotrzeć może strumień powietrza arktycznego. Na ocieplenie przyjdzie nam poczekać najprawdopodobniej koło 8-11 maja.
Sprzyjać może temu rozkład pola ciśnienia nad Europejskim Obszarem Synoptycznym. Ulokowanie wyżu na zachodzie Starego Kontynentu i niżu na wschodzie Europy. Pomiędzy tymi dwoma układami barycznymi utworzyć może się korytarz do spływu bardzo chłodnego powietrza.
W zimnej masie powietrza modele sugerują możliwość opadów. Lokalnie spaść może deszcz ze śniegiem, bądź krupa śnieżna, punktowo nawet mokry śnieg, który na szczęście długo nie poleży.
W górach natomiast znów może dosypać śniegu, dlatego przybędzie na tamtym obszarze nawet kolejnych kilka lub kilkanaście centymetrów śniegu.
Niektóre modele sugerują, że arktyczne powietrze, jakie w znacznym stopniu się przetransformuje może dotrzeć nawet w rejon Morza Śródziemnego, co oczywiście wiązać będzie się mogło z powstaniem niżów z rodowodem śródziemnomorskim. Do tego okresu pozostało jeszcze całkiem sporo czasu, zatem prognozy mogą jeszcze ulec zmianie.
Niże te w przypadku trajektorii skierowanej do naszej części Europy przynieść mogą ulewy, miejscami deszcz ze śniegiem a w górach śnieg. W przypadku powstania konwekcji wewnątrzmasowej możliwe są nawet burze.
Pierwsza dekada maja zapisze się z dużą ujemną anomalią temperatury. sięgająca nawet 10 stopni. Natomiast odległe i obarczone sporym błędem prognostycznym wyliczenia wskazują na szybkie ocieplenie w okolicach 10 maja w Polsce. Pomimo prognozowanej ujemnej anomalii temperatury na nadchodzący miesiąc, nie oznacza, to że nie jest możliwa temperatura na poziomie 30 stopni. Statystycznie wzrasta także ilość dni z burzami, .
Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie.
Więcej informacji poniżej
https://fanipogody.pl/pogoda-maj-polska-snieg-mroz-burze/
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC