UWAGA! Niszczące burze zmierzają znad Niemiec do Polski

Niestety to nie koniec problemów pogodowych na zachodzie Polski. Znad Niemiec nasuwa się zbieżność wiatru dolnego. Wieczorem oraz w nocy pojawią się tam gwałtowne burze.

Dynamiczna pogoda daje się we znaki od kilku dni w Polsce. Potężne ulewy prowadzące do podtopień, niszczący wiatr i opady dużego, miejscami bardzo dużego gradu. Wczoraj jedna z superkomórek burzowych wygenerowała rekordowej wielkości grad, średnica jego osiągnęła aż 12 cm. Niebezpieczna aura panowała szczególnie na Ziemi Lubuskiej oraz Pomorzu Zachodnim.

Warunki termodynamiczne będą sprzyjały szybkiej organizacji burz w liniowe struktury wielokomórkowe, niewykluczone są superkomórki. Na omawianym obszarze modele numeryczne na godziny wieczorne, prognozują bardzo wysokie parametry niestabilności atmosfery: energia dostępna drogą konwekcyjną od 3000 J/kg do 4000 J/kg, Lifted Index do -10°C i stromy pionowy gradient temperatury w warstwie 850 hPa – 500 hPa, sięgający aż 8°C. 

Tak duża chwiejność termodynamiczna w połączeniu z podwyższonym przepływem mas powietrza przełożą się na rozwój silnych, miejscami ekstremalnie silnych burz. 

Przed frontem chłodnym występować ma bardzo duży stosunek zmieszania pary wodnej z suchym powietrzem, który wyniesie aż 14 g/kg do 16 g/kg. Oprócz tego masa pochodzenia zwrotnikowego charakteryzować ma się bardzo dużą zawartością wody opadowej w pionowej kolumnie atmosfery. PW od 35 mm do 45. Dlatego zagrożeniem mają być ulewne opady deszczu w wysokości od 40 mm do 60 mm, prowadząc do rozległych podtopień. 

Modele uwzględniają największe wartości pionowych uskoków wiatru w warstwie 0-6 km osiągające od 14 m/s do 20 m/s, prognozowane są za linią zbieżności, na obszarze frontu atmosferycznego, ale w rejonie linii zbieżności podwyższone ścinanie do 15 m/s również może sprzyjać szybkiej organizację burz w klastry wielokomórkowe i formowanie się superkomórek, które mogą następnie utworzyć system burzowy z linią szkwału i porywami wiatru do 100 km/h, ale także grad od 4 cm do 8 cm i więcej. Mając na uwadze bardzo niski poziom i zbliżony do niego poziom swobodnej konwekcji (LCL) i (LFC) istnieje ryzyko powstania 1-2 przypadków trąb powietrznych związanych z mezocyklonami w burzach superkomórkowych.

Prognoza na noc (IMGW-PIB, szczególnie groźnie, ale lokalnie ma być w pomarańczowych obszarach.

Widoczna strefa burz znad znad Niemiec zbliżająca się do Polski na polskich radarach meteorologicznych IMGW-PIb, produkt CMAX

Nasuwająca się strefa burz znad Niemiec

Położenie opadów i burz poniżej