W czwartek burze nie opuszczą Polski. Lokalnie powodować będą zalania, możliwe lejki kondensacyjne

Dzisiaj nad Polską znajduje się centrum odciętego układu niskiego ciśnienia, który dobrze widoczny jest w wyższych partiach troposfery i wyrażony jest jako charakterystyczna kropla chłodu. Na mapach topografii barycznej obserwowany jest również niż dolny ulokowany nad Pomorzem. Z zachodu na wschód przemieszcza się front zokludowany, za którym następuje wymiana masy powietrza na chłodniejszą i bardziej stabilną.

Prognozowana jest przez modele numeryczne umiarkowana niestabilność powietrza, która w szczytowej części dnia może osiągnąć 1500 J/kg. Najprawdopodobniej burze rozwiną się po przejściu zachmurzenia warstwowego, które obecnie jest widoczne na zobrazowaniach satelitarnych.

Tuż po przejściu chmur warstwowych może dojść do szybkiego rozwoju chmur burzowych Cumulonimbus. W porównaniu do ostatnich dni wystąpi istotnie nasilony przepływ mas powietrza, co przełoży się na silniejsze środowisko pionowych uskoków wiatru (DLS 0-6 km na poziomie 15 m/s do 20 m/s. W takich warunkach formować mogą się większe struktury wielokomórkowe, prawdopodobne burze superkomórkowe.

Podczas burz mogą wystąpić intensywne opady deszczu od 10 mm do 35 mm, lokalnie więcej w przypadku pojawienia się systemu „training storms”. Możliwe są z tego powodu zalania rozległych obszarów. Możliwe opady gradu o średnicy od 1 cm do 3,5 cm.

Duża] wilgotność w dolnej troposferze, sprzyjać może formowaniu się licznych lejków kondensacyjnych, nie wyklucza się nawet przypadków w pełni wykształconych trąb powietrznych. W przypadku zwykłych burz typu lądowego, natomiast superkomórkowego mezocyklonicznego.

Szczególnie gwałtowne burze mogą powstać w północnej części kraju (m.in Warmia i Mazury, województwo pomorskie, ale także kujawsko-pomorskie.Rozwój burz może zacząć się już w pierwszej części dnia, a intensyfikacja procesów konwekcyjnych powinna nastąpić popołudniu. Zjawiska burzowe mogą trwać nawet do godzin nocnych.

Obszar zagrożony niebezpieczną pogodą według Artura Surowieckiego ze stowarzyszenia Skywarn – Polska – Polscy Łowcy Burz

 

 

 

 

 

 

 

Prognoza konwekcyjna IMGW-PIB na czwartkowy dzień

 

BIEŻĄCE POŁOŻENIE BURZ I OPADÓW TUTAJ