W środę możliwe niemal w całej Polsce burze. Będzie jednak szczególnie zagrożony obszar

W środę cała Polska znajdzie się w obszarze obniżonego ciśnienia. Nad zachodnią częścią kraju ulokuje się płytki niż. Z zachodu na wschód wędrować ma front chłodny powodujący wymianę masy powietrza. Dlatego nie można wykluczyć burz zarówno w strefie frontowej, jak i tez z dała od niej.

 

Modele numeryczne sugerują, ze w środę nad Polską zalegać ma powietrze polarno-morskie charakteryzujące się umiarkowaną niestabilnością. W porównaniu do ostatnich wystąpią silniejsze pionowe uskoki wiatru w warstwie 0-6 km od 15 m/s do 25 m/s. Dotyczy to południowo-zachodniej części kraju, jak i też strefy frontowej. W takich warunkach uformować mogą się większe multikomórki burzowe, nawet w formie klastra burzowego. Prawdopodobne są superkomórki burzowe.

Podczas burz możliwe intensywne opady deszczu od 15 mm do 30 mm. Możliwe porywy wiatru do 80 km/h, jak i tez grad od 1 cm do 3 cm.

Burze jutro mogą występować niemal w całym kraju. Najbardziej prawdopodobne będą w pasie od północnego zachodu przez centrum po południe kraju. Zaczną rozwijać się już w pierwszej części dnia, ale to właśnie popołudniu oczekiwana jest intensyfikacja procesów konwekcyjnych. Burze mogą utrzymać się także w nocy ze środy na czwartek.

Prognoza burzowa na środę według IMG-PIB

BIEŻĄCE POŁOŻENIE BURZ POD ADRESEM PONIŻEJ

Radar burz i opadów. Gdzie jest burza nad Polską. Mapa burzowa