W piątek na obszarze Polski pojawią się burze. Lokalnie wystąpią ulewy, silniej powieje i spadnie grad

Dzisiaj przeważający obszar Polski znajdzie się w obszarze niskiego ciśnienia. Jedynie nad południowe, południowo-wschodnie i częściowo wschodnie dzielnice docierać będzie masa powietrza zwrotnikowego. Na pozostałym obszarze będzie to powietrze polarno-morskie. W drugiej połowie dnia nad zachodnią część Polski zacznie nasuwać się słaby klin wyżowy. Ponownie tak jak wczoraj spodziewany jest rozwój burz, na ogół w formie izolowanych i krótkotrwałych zjawisk burzowych.

Rozwój konwekcji możliwy jest już w pierwszej części dnia, ale to właśnie po godzinie 14 spodziewana jest intensyfikacja zjawisk konwekcyjnych. Przepływ mas powietrza będzie niewielki, zatem pionowe ścinanie wiatru przyjmie niskie wartości. Warunki panujące w troposferze faworyzować będą powstawanie komórek burzowych o charakterze pulsacyjnym. Średni okres życia komórki burzowej wyniesie od 20 do 60 minut.

Ośrodki konwekcyjne przemieszczać będą się powoli z północy na południe kraju. Wodność atmosfery w pionowym słupie powietrza wyniesie od 30 mm do 35 mm. Możliwe są wysokości opadu od 15 mm do 25 mm deszczu. Porywy wiatru do 70 km/h, maksymalna  średnica gradu przy silnej burzy do 2 cm.

Konwekcja formować ma się zwłaszcza na obszarach stref zbieżności wiatru. Szczególnie dużo ośrodków burzowych może uformować się w polskich górach. Burz jednak nie można wykluczyć w pasie południowej, południowo-wschodniej i wschodniej części kraju. Zaczną zanikać pod wieczór, a ustaną najprawdopodobniej do pierwszej części nocy.

Prognoza burzowa IMGW-PIB na piątek