We wtorek burze nad Polską nie odpuszczą. Niewykluczony większy klaster burzowy

We wtorek zachodnia Polska znajduje się pod wpływem ośrodka niskiego ciśnienia znad Niemiec. Wraz z nim związana będzie strefa frontu ciepłego. Obejmie on głównie zachodnie dzielnice kraju. Reszta znajdzie się w słabogradientowym polu obniżonego ciśnienia. Z południowego-wschodu napływać ma ciepłe i niestabilne powietrze polarno-morskie.

Modele numeryczne sugerują pojawienie się umiarkowanej niestabilności powietrza do 1500 J/kg. Konwekcja formować ma się w środowisku niewielkich pionowych uskoków wiatru w warstwie 0-6 km. W zachodniej połowie kraju w związku z większą dynamiką w troposferze do 15 m/s. Dlatego tam nie można wykluczyć większych i lepiej zorganizowanych struktur multikomórkowych, nawet w formie klastra burzowego. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że struktury konwekcyjne wbudowane będą w system zachmurzenia warstwowego. Duża zawartość wody w pionowym słupie powietrza faworyzować ma intensywne opady deszczu. Wystąpią również opady gradu do 2 cm, jak i też wiatr do 80 km/h.

Prognoza IMGW-PIB na wtorek

Pierwsze chmury burzowe mogą powstać już w pierwszej części dnia, ale to właśnie popołudniu oczekiwana jest największa intensyfikacja procesów o charakterze konwekcyjnym. Stopniwo zaczną zanikać w pierwszej części nocy.

 

Bieżące położenie burz pod adresem poniżej.

Radar burz i opadów. Gdzie jest burza nad Polską. Mapa burzowa