We wtorek na obszarze województwa lubelskiego burze. W kolejnych dniach coraz cieplej, wystąpią gwałtowne burze

We wtorek wschodnia połowa kraju znajdzie się pod wpływem płytkiej zatoki niskiego ciśnienia związanej z niżem znad Morza Czarnego, zalegać ma cieplejsze i bardziej wilgotne powietrze. Masa ta charakteryzować ma się słabą, lokalnie umiarkowaną chwiejnością termodynamiczną, co w połączeniu ze strefami zbieżności wiatru prowadzić ma do rozwoju burz.

Modele numeryczne sugerują, że we wtorek na obszarze województwa lubelskiego rozwiną się zjawiska burzowe. Największe ryzyko burz o znacznym natężeniu będzie w takich powiatach jak; tomaszowski, zamojski, ale także hrubieszowski, jak i także chełmski oraz włodawski. Zjawisk konwekcyjnych o umiarkowanym natężeniu spodziewamy się m.in w powiecie krasnostawskim, jak o też biłgorajskim i janowskim.

Pojedynczych przypadków burz pulsacyjnym nie można wykluczyć również poza wymienianymi powiatami. Najniższe szanse na wyładowania będą w zachodniej części regionu.

Rozwój burz spodziewany jest już na godziny południowe, ale to właśnie na godziny popołudniowe przypadnie szczytowa aktywność konwekcyjna. Zwłaszcza w wymienianych wcześniej rejonach.

Warunki panujące w troposferze sprzyjać mają na ogół powstawaniu pojedynczych komórek burzowych, które miejscami układać mogą się z północy na południe, tworząc słabo zorganizowane, południkowo ułożone strefy konwekcyjne. W takiej sytuacji prawdopodobna jest większa, lokalna akumulacja opadów, mając na uwadze wysoką wodność atmosfery i dość niewielkà prędkość przemieszczania chmur burzowych.

Wysokość opadow podczas wtorkowych burz może sięgnąć od 15 mm do 40 mm, prowadząc do lokalnych podtopień. Istnieje ryzyko opadów drobnego gradu o średnicy do 1 cm i silniejszy wiatr do 70 km/h.

Konwekcja zacznie stopniowo tracić na intensywności pod wieczór, ale przy granicy z Ukrainą burze mogą utrzymać się nawet do środowego ranka. Głównie będą to pojedyncze komórki, przynoszące nieco silniejsze opady deszczu i generujące małą liczbę wyładowań atmosferycznych.

Termometry we wtorek pokażą od 25°C do 29°C. W kolejnych dniach będzie coraz cieplej. Niewykluczone, ze temperatura przekroczy 30°C. Najprawdopodniej wysokie temperatury szybko nie odpuszczą i utrzymają się nawet do 5 sierpnia. Należy mieć jednak na uwadze, że nie zabraknie burz, lokalnie gwałtownych z ulewnymi opadami deszczu prowadzącymi do podtopień, opadów gradu i silniejszego wiatru.

Znajdować będziemy się w słabogradientowym obszarze obniżonego ciśnienia, natomiast ze wschodu kontynentu, a dokładniej m.in z okolic Morza Czarnego napływać będzie coraz cieplejsze i niestabilne powietrze, w którym tworzyć będą się burze wewnątrzmasowe. Powstawać będą zarówno za dnia, lokalnie formować mają się także w nocy na lokalnych strefach konwergencji wiatru.

Zdecydowanie więcej burz na dużo większym obszarze województwa lubelskiego pojawi się w środę, ale bardziej szczegółowe informacje w najbliższym czasie.

BIEŻĄCE POŁOŻENIE BURZ I OPADÓW POD ADRESEM PONIŻEJ

Radar burz i opadów. Gdzie jest burza nad Polską. Mapa burzowa