Wichura >120 km/h uderzy w Europę i w Polskę. Gdzie i kiedy najsilniejszy wiatr?

Mam dobre wieści dla tych z Was, którym znudziła się stabilna, nudna, jesienna pogoda. W naszej części Świata w końcu sytuacja baryczna zacznie się zmieniać. Więcej do powiedzenia w pogodzie zaczną mieć niże. Do Europy zawita całkiem solidna wichura. Prognozowane są również opady śniegu i znaczne spadki temperatury. Jednak w dzisiejszym wpisie skupimy się na wietrze. Wichura w niektórych regionach będzie naprawdę silna. Sprawdzę również jak mocno i kiedy wiało będzie w Polsce. Zapraszam do wpisu.

Wyż odpuści. Wichura uderzy z północnego zachodu

Aby dobrze zrozumieć skąd wezmą się nadchodzące zmiany w pogodzie należy przyjrzeć się zmianom w sytuacji barycznej nad naszym kontynentem. Poniżej zestawienie dwóch prognoz. Po lewej sytuacja prognozowana na wtorek 16 listopada. Po prawej stronie grafika obrazująca sytuację z jaką będziemy mieli do czynienia w piątek 19 listopada.

Jeszcze dziś widać jak na wschód od Polski i na południu Europy dominują rozległe silne antycyklony. Powodują one blokadę cyrkulacji strefowej, a co za tym idzie nie dopuszczają w nasz region dynamicznych, głębokich niżów znad Atlantyku. Sytuacja ta zmieni się już pod koniec obecnego tygodnia. Widać, że wyż ze wschodu odpuścił. Wyż na zachodzie Europy jeszcze wzmocni się, co spowoduje, że niże Atlantyckie docierając do Skandynawii wędrować zaczną na południowy wschód znacznie zbliżając się do naszego regionu. Dodatkowo blisko Polski powstanie niż wtórny, który przyniesie wichury i dynamiczną pogodę w regionie. O tym później. Teraz spójrzmy na animację. Widać tu doskonale procesy baryczne, które opisałem powyżej.

Bacznie przyglądając się animacji widać również, że w ostatniej dekadzie listopada w regionie widać opady śniegu. Czy czeka nas atak zimy w Polsce? Odsyłam do wczorajszego wpisu w tym temacie. Na powyższej animacji widać również bardzo gęsto ułożone izobary, czyli linie łączące punkty o tej samej wartości ciśnienia atmosferycznego. Im izobary są ułożone gęściej, tym większy gradient baryczny, czyli różnica ciśnienia. A jak wszyscy wiemy to wiatr jest niczym innym jak ruchami powietrza pomiędzy obszarami o różnym ciśnieniu.

Silna wichura coraz bliżej Europy

Niż, który jest niejako bohaterem dzisiejszego wpisu jest naprawdę głęboki. Ciśnienie atmosferyczne w jego centrum to obecnie zaledwie około 968 hPa. W porównaniu z ciśnieniem na poziomie 1035 hPa w regionie Polski jeszcze w poniedziałek, różnica jest naprawdę olbrzymia. W związku z tym wichura jest naprawdę silna.

Silna wichura na zachód od Europy

Powyżej prognoza wiatru na wtorek 16 listopada (źródło), godziny południowe. Widać tu, że największy gradient baryczny, a co za tym idzie najsilniejszy wiatr występuje obecnie na południowych krańcach niżu. Wiatr pomiędzy Wyspami Brytyjskimi, a Islandią wieje z prędkością ponad 160 km/h. To potężna wichura. Szczęśliwie wraz ze zbliżeniem się do lądu wiatr trochę uspokoi się. Jednak nadal mówili będziemy o silnym i bardzo silnym zjawisku. Czwartek i piątek przyniosą wiatr powyżej 100 km/h w pasie od Wysp Brytyjskich po Skandynawię. Mocno wiało będzie już również w krajach Beneluksy, czy w Niemczech. Wichura zbliżać zacznie się do Polski.

Silny wiatr w Polsce. Kiedy i gdzie powieje najmocniej

Tak jak wspomniałem w poprzednich akapitach. Strefa silnego wiatru i wichura zbliżą się do Polski pod koniec obecnego tygodnia. Mamy tu co prawda lekkie rozbieżności pomiędzy wyliczeniami modeli co do dokładnego obszaru nad którym przejdzie strefa najsilniejszego wiatru. Jednak modele GFS, ECMWF, jak i ICON ą zgodne. W okolicach piątku – soboty 19-20 listopada, przez Polskę przetoczy się strefa silnego wiatru.

Wichura nad Polską

Ciekawie ten okres w pogodzie widzi model ICON-EU. Wg. jego wyliczeń na Bałtyku w nocy z piątku na sobotę szaleć ma solidny sztorm z wiatrem o prędkości przekraczającej 130 km/h. Na lądzie wg. modelu wiać może również ponad 100 km/h. Najmocniej wiało będzie oczywiście na północy Polski i w górach. Podobnie widzą to również pozostałe modele numeryczne. Różnicą jest jedynie to, jak głęboko na południe kraju obejmie zasięgiem strefa najsilniejszego wiatru (z pominięciem gór). Będziemy to dla Was śledzić. Dam znać bliżej terminu spodziewanej wichury nad krajem.