Wichura do 160 km/h uderzyła w Polsce. Niżowa pogoda. Ulewy i opady deszczu ze śniegiem oraz mokrego śniegu

Wichura rozpędziła się do prawie 160 km/h w Sudetach. To efekt obecności prądu strumieniowego nad Polską.

Silny wiatr w Polsce. Wichura w górach

Minionej nocy do Polski wkroczył układ frontów atmosferycznych, który przeszedł przez cały nasz kraj. Dodatkowo w naszej części Starego Kontynentu zaznaczył się wpływ prądu strumieniowego, który w górach i na obszarach podgórskich powodował wichurę. Dolno-troposferyczny prąd strumieniowy przyniósł huraganowe porywy wiatru na Śnieżce, które dochodziły do około 160 km/ i blisko 120 km/h na Kasprowym Wierchu. Na północy kraju ponadto obserwowano opady mieszane.

SIGNIFICANT IMGW-PIB, 14.11.2023, 06 UTC dla Polski

Wskazywaliśmy we wczorajszej prognozie, że w Tatrach i Sudetach wiatr osiągnie skale wichury w nocy z wtorku na środę. Prognozy sprawdziły się bardzo dobrze. Silny wiatr związany był nie tylko z dużym poziomym gradientem ciśnienia, ale także obecnością dolno-troposferycznego prądu strumieniowego, który napędzał na tym obszarze przepływ powietrza.

Maksymalne porywy wiatru na stacjach synoptycznych w minionych 24 godzinach na obszarze Polski

wichura w Polsce
Wichura na południu Polski. Dane: ogimet.com

Niżowa pogoda i wichura

Silny wiatr przyniósł przemieszczający się cyklon Jasper i obecność prądu strumieniowego. W pierwszej części nocy nad zachodnią część naszego kraju wkroczył okludujący się układ frontów atmosferycznych. Wpłynął on na aurę w całej Polski, przynosząc opady deszczu o natężeniu słabym i umiarkowanym. Według systemu RainGRS największe sumy opadowe odnotowano na zachodzie, południu i częściowo centrum kraju. Na ogół było to poniżej progu ostrzeżenia meteorologicznego.

Opad całkowity – suma opadu w 24 godziny na obszarze Polski według RainGRS

opady w Polsce i wichura
Opady w Polsce. Dane: CMM IMGW

Suma opadu na stacjach synoptycznych IMGW-PIB, 13/14 listopada 2023 r. w Polsce

ulewy w Polsce.
Ulewy w Polsce. Dane: CMM IMGW

Ośrodek niskiego ciśnienia nie okazał się głębokim niżem barycznym. Dlatego nad Polską poza górami wiało przeważnie poniżej progu wichury. W istotny sposób nad krajem przepływ zwiększył prąd strumieniowy.

Prognoza położenia i prędkości prądu strumieniowego w węzłach nad Polską dla wysokości izobarycznej 300 hPa, 14 listopada 2023, 06Z według modelu ECMWF

silny wiatr w kraju
Silny wiatr spowodowany dużym gradientem barycznym i obecnością prądu strumieniowego nad Polską

Synoptycy IMGW wydali alerty pierwszego stopnia przed wichurą dla południowych powiatów woj. dolnośląskiego, śląskiego, małopolskiego oraz podkarpackiego.

Groźna pogoda w górach

Silny halny zaznaczył się w szczytowych partiach Sudetów i Karpat. Jednak i w niższych partiach gór oraz na obszarach podgórskich porywy wiatru z kierunków południowych sięgały 60-80 km/h. Dziś w ciągu dnia najsilniej powieje na otwartych wodach Bałtyku, gdzie obserwowany ma być sztorm. Ponadto silniejsze podmuchy wiatru są prognozowane na północy, zachodzie, centrum i południu naszego kraju. Przy czym model ECMWF zakłada największy wiatr na nizinach w zachodniej części Polski.

Zobacz też: Potężny mróz na północy. Poniżej -25 stopni. Ekstremalnie silne ochłodzenie zbliża się do Polski

Prognoza porywów wiatru na 14 listopada 2023, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

silny wiatr w kraju
Silny wiatr w Polsce o skali wichury.

Kolejne dni przyniosą dominacje cyrkulacji strefowej atmosfery, dlatego pogoda ulegać ma szybkim zmianom. Nie zabraknie opadów atmosferycznych, wahań ciśnienia i silnego wiatru. Ponadto w zasięgu chłodnego powietrza możliwe są opady mieszane i mokrego śniegu. Istnieje szansa, że w drugiej połowie listopada niektóre rejony Polski doświadczą pierwszych w tym sezonie opadów śniegu i deszczu ze śniegiem. Krajobrazy mogą ulec krótkotrwałemu zabieleniu. W kolejnych dniach będziemy wskazywać, gdzie spadnie pierwszy śnieg w listopadzie poza górami. Warto napomknąć, że 20 października 2023 r. śnieg spadła na Warmii i Mazurach oraz Podlasiu, ale szybko stopniał. Poza wymienionymi województwami i górami oraz obszarami podgórskimi akcentów zimowych jeszcze nie było, lecz to zmieni się w kolejnych dniach.

Fanipogody.pl