Wichura. Nad Europą i obszarami przyległymi dochodzi do zmian w polu ciśnienia i geopotencjału. Stabilny wyż zaczyna ustępować miejsca atlantyckim niżom, które sprowadzą do naszych szerokości geograficznych dynamiczną aurę. Masa arktyczna odsunęła się z naszej części Europy, napłynęło już cieplejsze powietrze polarno morskie. Dziś nad dzielnice północne nasunie się już front chłodny, ale pozostały obszar naszego kraju znajdzie się w cieplejszej masie powietrza.
Sytuacja synoptyczna 23.09.2021, 12 UTC
Wichura będzie także na wschodzie Polski
Wichura w naszej części Europy ma być spowodowana przechodzeniem przez Morze Bałtyckie głębokiego niżu wtórnego o imieniu „TIM II”. Nasza część Europy będzie po jego południowej stronie. W strefie sporego gradientu barycznego i przemieszczających się od północnego-zachodu na południowy-wschód systemu frontów atmosferycznych. Rożnica ciśnienia sięgnie nawet 15-20 hPa pomiędzy północnym-wschodem a południowym-zachodem naszego kraju, co spowoduje wyraźny wzrostu prędkości wiatru. Najpierw silne porywy wiatru dadzą się we znaki na północy Polski. Natomiast na wschodzie w nocy z czwartku na piątek oraz w piątek.
Ponadto w związku z pogłębianiem się niżu, który znad Skandynawii przesunie się nad Bałtyk. Ciśnienie atmosferycznego od czwartkowego poranka do pierwszej części dnia jutrzejszego dnia spadnie z poziomu 1020 hPa do 1000 hPa, dlatego może to niekorzystnie wpłynąć to na nasze samopoczucie.
Najbliższej nocy z powodu przechodzenia frontów atmosferycznych, wystąpią opady atmosferyczne o natężeniu słabym i umiarkowanym. Szczególnie w drugiej części najbliższej nocy i nad ranem w piątek. Opadom ma towarzyszyć silny wiatr.
Sytuacja synoptyczna, 24.09.2021, 00 UTC
Prognozy numeryczne wskazują, że wiatr zacznie nasilać się już w pierwszej części nocy. Kulminacja fala silnego przypadnie na godziny poranne jutro oraz na prawie cały piątkowy dzień. Najpierw wiać ma z południowego-zachodu. Średnia prędkość wyniesie 36 km/h, w porywach do 75 km/h, zatem spełnione będą kryteria dla wichury.
Wietrzny i nieprzyjemny oraz okresami z opadami atmosferycznymi zwłaszcza w pierwszej części dnia będzie również piątek. Wtedy to wiatr zmieni kierunek na zachodni, w porywach powieje do 75 km/h. Zacznie on dopiero słabnąć dopiero pod koniec dnia jutro.
Sytuacja synoptyczna, 24.09.2021, 12 UTC
Miejscami może wyrządzić szkody. Zatem unikajmy przebywania pod drzewami oraz obiektami, jakie może uszkodzić wiatr. Dlatego nie parkujmy samochodów w takich miejscach. Pierwszy dzień weekendu również zapowiada się wietrzna, ale powieje maksymalnie do 50 km/h z zachodu.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC