Wichura pojawi się w czwartek nad krajem. Wiatr do 130 km/h na szczytach Sudetów i Karpat. Na nizinach i wyżynach powieje maksymalnie do 60-75 km/h. Dodatkowo w tylnej części niżu o imieniu Henk (druga nazwa obowiązująca to Annelie) zostanie zaciągnięte znacznie chłodniejsze powietrze arktyczne, pojawi się oblodzenie dróg oraz chodników i mróz w rejonach przejaśnień oraz rozpogodzeń do około -15°C.
Wichura nad Polską i układ frontów z niżem w czwartek
W czwartek pogoda w kraju kształtowana jest przez ośrodek niżowy o imieniu Annelie z centrum nad Polską, z systemem frontów atmosferycznych. Początkowo napływać będzie umiarkowanie ciepłe powietrze z zachodniej Europy, natomiast w drugiej części nocy chłodne powietrze pochodzenia arktycznego znad Skandynawii w tylnej części cyklonu. Rozpocznie się głębsze i dłuższe ochłodzenie.
Sytuacja baryczna na 4.01.2024 r. 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD
Niżowa pogoda w czwartek i ochłodzenie postępujące z północy
Czwartek przyniesie w północno-wschodniej połowie kraju oraz na Pomorzu Gdańskim zachmurzenie całkowite i opady śniegu, na tym obszarze spodziewany jest przyrost pokrywy śnieżnej od 5 cm do 10 cm. Natomiast na pozostałym obszarze zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i opady deszczu, na obszarach podgórskich i miejscami na pojezierzach pomorskich oraz w centrum również mieszane, natomiast w górach samego śniegu. Co więcej w górach prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o 5 cm do 10 cm. Natomiast w północno-wschodniej połowie kraju miejscami opady marznącego deszczu powodujące gołoledź. Dlatego tutaj drogi mogą być oblodzone i śliskie. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia na północnym wschodzie oraz w rejonie Zatoki Gdańskiej od -8°C do -2°C, natomiast pozostałym obszarze od 1°C miejscami na Mazowszu, około 3°C na Kujawach i Podhalu do 7°C na Ziemi Lubuskiej i w Małopolsce do 9°C na Dolnym Śląsku.
Na północnym wschodzie Polski cały czas występują marznące opady deszczu i mżawki powodujące gołoledź, lokalnie deszcz ma umiarkowane natężenie. Marznące opady nadal będą występować do godzin popołudniowych i wieczornych.
⚠️Uwaga! Na drogach i chodnikach bardzo ślisko!#IMGW pic.twitter.com/uU9zNJBl87
— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) January 4, 2024
Minionej nocy różnica między najwyższą i najniższą temperaturą minimalną wyniosła ponad 16°C.
W Suwałkach zanotowano -8,9°C, a we Wrocławiu 7,5°C.#IMGW pic.twitter.com/vCGOVzA5z2
— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) January 4, 2024
⚠️UWAGA⚠️
‼️ NOWE OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE #IMGW ‼️
?️SILNY WIATR 1°
Na obszarze obowiązywania ostrzeżenia prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o w porywach do 70 km/h, z zachodu i północnego zachodu.
Informacje:
➡️https://t.co/R6gZOAwtKk pic.twitter.com/L2dZYtq3XK— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) January 4, 2024
Prognozowana temperatura powietrza na 4 stycznia 2024 r. 12 UTC według modelu ICON dla Polski
Silny wiatr w kraju o skali wichury
Utrzymywać będzie się w dalszym ciągu duży kontrast temperaturowy. Z uwagi na zwiększający się gradient baryczny wiatr będzie początkowo słaby i umiarkowany, jednak okresami porywisty, natomiast nad morzem w porywach do 65 km/h, natomiast na południu i zachodzie w porywach do 70-75 km/h, na północnym wschodzie wschodni i północno-wschodni, na pozostałym obszarze południowo-zachodni i zachodni. Głównie wysoko w Tatrach porywy wiatru do 100 km/h, natomiast w wysokich partiach Sudetów do 130 km/h. Jedynie wysoko w górach oraz na Pomorzu Gdańskim miejscami zawieje i zamiecie śnieżne.
Polecamy: Zima uderzy z impetem. Mróz -25 stopni w Polsce w styczniu.
Prognozowane porywy wiatru na 4 stycznia 2024 r. 15 UTC według modelu GFS dla Polski
Prognozowane centrum niżu nad Polską i silny wiatr po jego południowej stronie – 4 stycznia 2024 r. 18 UTC według modelu amerykańskiego GFS
Wichura w Polsce i postępujące ochłodzenie. Uwaga na oblodzenie dróg i chodników
W nocy zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami, a na zachodzie też z rozpogodzeniami. Na północnym wschodzie i na wybrzeżu opady śniegu. Natomiast na pozostałym obszarze deszczu przechodzącego w deszcz ze śniegiem, a nad ranem w śnieg. Jednak na Pomorzu Gdańskim, północnym wschodzie oraz w Tatrach prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o około 5 cm. Na północnym wschodzie początkowo miejscami opady marznącego deszczu powodujące gołoledź. Miejscami, głównie na północy, w centrum oraz zachodzie, wschodzie, południu nawierzchnie dróg i chodników mogą być śliskie i oblodzone.
Temperatura minimalna na północnym wschodzie i na Kaszubach od -15°C do -9°C, na pozostałym obszarze od -6°C, -4°C w centrum do -1°C, 0°C na południu. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, okresami w porywach w centrum i na południu do 65 km/h zachodni i północno-zachodni, tylko na północy północny. Wysoko w Tatrach porywy wiatru do 100 km/h, w Sudetach do 120 km/h. Wysoko w górach oraz na Pomorzu Gdańskim miejscami zawieje i zamiecie śnieżne.
Prognoza porywów wiatru na 4 stycznia 2024 r. 18 UTC wskazuje na silny wiatr w górach powyżej 100 km/h
Prognoza porywów wiatru na 4 stycznia 2024 r. 21 UTC według modelu ICON dla Polski
Źródło: Fanipogody.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC