Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Wichura przejdzie nad Polską. Wiatr do 130 km/h, opady marznące i oblodzenie dróg i chodników oraz mróz do -15°CWichura pojawi się w czwartek nad krajem. Wiatr do 130 km/h na szczytach Sudetów i Karpat. Na nizinach i wyżynach powieje maksymalnie do 60-75 km/h. Dodatkowo w tylnej części niżu o imieniu Henk (druga nazwa obowiązująca to Annelie) zostanie zaciągnięte znacznie chłodniejsze powietrze arktyczne, pojawi się oblodzenie dróg oraz chodników i mróz w rejonach przejaśnień oraz rozpogodzeń do około -15°C.

Wichura nad Polską i układ frontów z niżem w czwartek

W czwartek pogoda w kraju kształtowana jest przez ośrodek niżowy o imieniu Annelie z centrum nad Polską, z systemem frontów atmosferycznych. Początkowo napływać będzie umiarkowanie ciepłe powietrze z zachodniej Europy, natomiast w drugiej części nocy chłodne powietrze pochodzenia arktycznego znad Skandynawii w tylnej części cyklonu. Rozpocznie się głębsze i dłuższe ochłodzenie.

Sytuacja baryczna na 4.01.2024 r. 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

silny wiatr  w Polsce
Wichura w Polsce i opady oraz ochłodzenie

Niżowa pogoda w czwartek i ochłodzenie postępujące z północy

Czwartek przyniesie w północno-wschodniej połowie kraju oraz na Pomorzu Gdańskim zachmurzenie całkowite i opady śniegu, na tym obszarze spodziewany jest przyrost pokrywy śnieżnej od 5 cm do 10 cm. Natomiast na pozostałym obszarze zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i opady deszczu, na obszarach podgórskich i miejscami na pojezierzach pomorskich oraz w centrum również mieszane, natomiast w górach samego śniegu. Co więcej w górach prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o 5 cm do 10 cm. Natomiast w północno-wschodniej połowie kraju miejscami opady marznącego deszczu powodujące gołoledź. Dlatego tutaj drogi mogą być oblodzone i śliskie. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia na północnym wschodzie oraz w rejonie Zatoki Gdańskiej od -8°C do -2°C, natomiast pozostałym obszarze od 1°C miejscami na Mazowszu, około 3°C na Kujawach i Podhalu do 7°C na Ziemi Lubuskiej i w Małopolsce do 9°C na Dolnym Śląsku.

Prognozowana temperatura powietrza na 4 stycznia 2024 r. 12 UTC według modelu ICON dla Polski

wichura i duży kontrst
Duży kontrast termiczny i opady marznące na północnym – wschodzie i północy

Silny wiatr w kraju o skali wichury

Utrzymywać będzie się w dalszym ciągu duży kontrast temperaturowy. Z uwagi na zwiększający się gradient baryczny wiatr będzie początkowo słaby i umiarkowany, jednak okresami porywisty, natomiast nad morzem w porywach do 65 km/h, natomiast na południu i zachodzie w porywach do 70-75 km/h, na północnym wschodzie wschodni i północno-wschodni, na pozostałym obszarze południowo-zachodni i zachodni. Głównie wysoko w Tatrach porywy wiatru do 100 km/h, natomiast w wysokich partiach Sudetów do 130 km/h. Jedynie wysoko w górach oraz na Pomorzu Gdańskim miejscami zawieje i zamiecie śnieżne.

Polecamy: Zima uderzy z impetem. Mróz -25 stopni w Polsce w styczniu. 

Prognozowane porywy wiatru na 4 stycznia 2024 r. 15 UTC według modelu GFS dla Polski

wichura nad Polską
Silny wiatr o skali wichury w Polsce

Prognozowane centrum niżu nad Polską i silny wiatr po jego południowej stronie – 4 stycznia 2024 r. 18 UTC według modelu amerykańskiego GFS

wichura w kraju
Wichura nad Polską – 4 stycznia 2024 r. według GFS

Wichura w Polsce i postępujące ochłodzenie. Uwaga na oblodzenie dróg i chodników

W nocy zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami, a na zachodzie też z rozpogodzeniami. Na północnym wschodzie i na wybrzeżu opady śniegu. Natomiast na pozostałym obszarze deszczu przechodzącego w deszcz ze śniegiem, a nad ranem w śnieg. Jednak na Pomorzu Gdańskim, północnym wschodzie oraz w Tatrach prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o około 5 cm. Na północnym wschodzie początkowo miejscami opady marznącego deszczu powodujące gołoledź. Miejscami, głównie na północy, w centrum oraz zachodzie, wschodzie, południu nawierzchnie dróg i chodników mogą być śliskie i oblodzone.

Wichura w kraju. Najmocniej powieje w górach

Temperatura minimalna na północnym wschodzie i na Kaszubach od -15°C do -9°C, na pozostałym obszarze od -6°C, -4°C w centrum do -1°C, 0°C na południu. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, okresami w porywach w centrum i na południu do 65 km/h zachodni i północno-zachodni, tylko na północy północny. Wysoko w Tatrach porywy wiatru do 100 km/h, w Sudetach do 120 km/h. Wysoko w górach oraz na Pomorzu Gdańskim miejscami zawieje i zamiecie śnieżne.

Prognoza porywów wiatru na 4 stycznia 2024 r. 18 UTC wskazuje na silny wiatr w górach powyżej 100 km/h

groźny wiatr w kraju
Silny wiatr w Polsce o skali wichury

Prognoza porywów wiatru na 4 stycznia 2024 r. 21 UTC według modelu ICON dla Polski

silny wiatr o skali wichury
Wichura pojawi się w Polsce. W Sudetach i Karpatach porywy do 120-130 km/h. Na nizinach do 60-75 km/h

Źródło: Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz