Wichura uderzy w część Polski. Wiatr ponad 90 km/h. Kiedy załamanie pogody?

Wszyscy pamiętamy silne wichury jakie przechodziły przez Polskę w lutym. Zniszczenia były duże a siła wiatru przekraczała 100 km/h. Obecnie pogoda jest stabilna, ale weekend przyniesie zmiany. Do kraju zbliży się nurkujący niż baryczny przynosząc silny wiatr i załamanie pogody w części Polski. We wpisie przeanalizuję gdzie wiatr wiał będzie najmocniej i co przyniesie jeszcze dla pogody w naszym kraju wspomniany niż.

Wichura w regionie. Czym spowodowana

W tej części tekstu sprawdzę czym spowodowana będzie wichura jaka przed nami w części Polski. Przeanalizuję co takiego zmieni się w pogodzie, że pogoda stanie się bardziej dynamiczna. Oczywiście podeprę się tu mapami sytuacji barycznej w naszym regionie.

Głęboki niż w Rosji. Wichura na wschodzie

Oczywiście jak wichura to w regionie musi pojawić się zwiększony gradient baryczny (różnica ciśnienia). Tak będzie już w sobotę 28 marca. Wtedy to nad Rosją obserwować będziemy głęboki, nurkujący ośrodek niskiego ciśnienia. Ciśnienie w jego centrum spadnie poniżej 980 hPa. W tym samym czasie na zachodzie i w centrum kontynentu stacjonują wyże z ciśnieniem dochodzącym do 1035 hPa. To duża różnica ciśnienia na nieznacznym obszarze. Musi skutkować to silnym wiatrem. O samej sile wiatru i regionie jego wystąpienia napiszę w dalszej części tekstu. Teraz spójrzmy na kolejną mapę baryczną, tym razem na poniedziałek po południu.

Wichura w poniedziałek będzie dość silna

Widać tu, że ten niż będzie jeszcze głębszy od poprzedniego. Model GFS widzi go również bliżej Polski względem „sobotniego” ośrodka barycznego. W obu przypadkach wichura wywołana będzie właśnie przez niże baryczne, które nurkując po wschodnich obrzeżach wyżów doprowadzą do znacznego wzrostu różnicy ciśnienia. Teraz przyjrzyjmy się, gdzie wiatr wiał będzie najmocniej.

Wichura. Gdzie wiało będzie najmocniej?

No dobrze, wiemy już czym spowodowana będzie wichura w regionie. Teraz sprawdźmy gdzie wiatr wiał będzie najmocniej. Przyglądamy się gęstości izobar, czyli linii łączących punkty o tym samym ciśnieniu. Tam gdzie izobary ułożone są najgęściej, tam wiatr wiał będzie z największą siłą.

Oczywiście, do samej prędkości wiatru dojdziemy w dalszej części wpisu. Teraz skupiamy się na obszarze, gdzie wiało będzie najmocniej. Widać, że sobotnia wichura dotknie tylko wschodnich krańców Polski. Bardzo mocno, nawet ponad 100 km/h wiało będzie na Białorusi, na Litwie, Łotwie, czy w zachodniej Rosji. Jeszcze mocniej wiało będzie w poniedziałek. Tak jak napisałem powyżej, niż przemieszczał będzie się bliżej naszego kraju. Większy będzie również gradient baryczny na obszarze naszego kraju. Co za tym idzie, mocniejszy będzie również wiatr. Gęsto ułożone izobary widać na mapie barycznej na poniedziałkowe popołudnie (na wstępie wpisu). Teraz zobaczmy, gdzie najmocniej wiało będzie konkretnie w Polsce.

Zobacz również: Atak zimy w Polsce w przyszłym tygodniu?

Jak silny wiatr w Polsce i gdzie zawieje najmocniej?

Wyżej przeanalizowaliśmy sytuację pod kątem bardziej barycznym. Zdaję sobie sprawę, że większość z Was chce po prostu wiedzieć, gdzie, kiedy i jak mocno powieje w kraju. Pamiętajmy jednak, że fascynujemy się pogodą jako całością procesów. Stąd nieco przydługi dla niektórych wstęp. Do rzeczy więc. SOBOTA:

Silniejszy wiatr na wschodzie w sobotę.

W sobotę najmocniej wiało będzie na wschodzie Polski. Nie będzie może to jakaś silna wichura. Jednak porywy wiatru na poziomie 70-80 km/h na nizinach do przyjemnych już z pewnością nie należą. A właśnie takiej siły wiatru spodziewamy się w sobotę w Polsce Wschodniej. Wiało będzie w całym kraju, jednak im dalej na zachód tym porywy wiatru będą słabsze. Powyższa prognoza na sobotę to wyliczenia modelu ECMWF. Modele GFS i ICON widzą silny wiatr w tym samym okresie i w tych samych regionach kraju. Jednak jego siła wg. powyższych dwóch modeli będzie nieznacznie niższa. Przejdźmy zatem do tego co prognozy widzą na poniedziałek 28 marca.

Wichura w sobotę nie tak groźna?

Jeszcze wczoraj wieczorem, gdy zaczynałem przygotowywać ten wpis, wichura w poniedziałek wg. modeli miała być silna. Najbardziej aktualne wyliczenia modeli niejako obniżyły siłę wiatru. Nie oznacza to, że poniedziałek będzie spokojny. Na mapach wciąż widać wiatr, który sięga 90 km/h. w regionie. Jednak tak, jak jeszcze wczoraj ostrzegałbym mieszkańców północnego wschodu przed bardzo silnym, lokalnie może nawet niszczącym wiatrem. Tak dziś ostrzegam tylko przed wiatrem silnym i porywistym w poniedziałek. Obecne wyliczenia modeli wskazują, że najsilniejsza wichura minie Polskę od północnego wschodu. O tym, czy rację miały wczorajsze aktualizacje, czy jednak te dzisiejsze informował będę pewnie w kolejnych prognozach dziennych, zarówno na sobotę, jak i poniedziałek.