Groźne prognozy na początek jesieni: Niebezpieczna wichura może uderzyć w Polskę, towarzyszyć mogą jej burze

Coraz mniej czasu pozostało do możliwego uderzenia silnej wichury, o której informujemy od kilku dni na łamach naszego portalu. Wyliczenia modeli numerycznych ulegają zmianom z powodu dość odległego okresu prognostycznego. Ryzyko wichury na ten moment ocenia się na 90%.

Od kilku dni nasza uwaga skupiona jest na pierwszych dniach astronomicznej jesieni, gdy nad Polskę nasunąć może się wyjątkowo głęboki niż baryczny wraz z systemem frontów atmosferycznych. To może być wyjątkowo groźny okres w pogodzie.

Wiązki ensemble, model GFS, źródło, meteomodel.pl z dnia 21 września 18 UTC

Jak widać wszystkie wskazują na możliwość pojawienia się układu niskiego ciśnienia nad Polską. Niektóre warianty są groźne np. P3, P.4, P.10, ale także P.15 i operacyjna, poszczególne realizacje są wyraźnie słabsze. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na szybko nasuwający się klin silnego wyżu znad Wysp Brytyjskich, co przyczyni się do wystąpienia dużego poziomego gradientu ciśnienia na stosunkowo niewielkim obszarze, wzmocnić może to potencjał wiatrowy.

Kiedy zacznie mocno wiać

Nasza część Europy zacznie dostawać się pod wpływ pogłębiającego się układu niskiego ciśnienia późnym popołudniem w niedzielę. Zaznaczać zaczną się chmury i opady na froncie ciepłym. Stopniowo wzrastać ma prędkość wiatru pod wieczór w południowo-zachodniej i południowej części Polski w kolejnych godzinach wietrzna aura rozprzestrzeniać ma się na kolejne obszary naszego kraju.

Prognozowane maksymalne porywy wiatru w okresie od niedzielnego wieczora do wtorkowego poranka, model GFS, realizacja 00 UTC z samego gradientu ciśnienia

Prognozowany zasięg, natężenie oraz prawdopodobne ulokowanie pogłębiającego się układu niskiego ciśnienia w okresie od niedzieli do poniedziałku według modelu GFS

Gdzie będzie najgroźniej

Szczególnie niebezpiecznie może zrobić się w nocy z niedzieli na poniedziałek na obszarach podgórskich i górskich, gdzie uwidocznić może się wpływ silnego wiatru halnego, przekraczającego nawet 150 – 170 km/h w szczytowych partiach polskich gór. Następnie porywy wiatru z gradientu ciśnienia osiągnąć mogą poza górami powyżej 70 km/h. Punktowo prawdopodobne są porywy wiatru do 95 km/h, miejscami więcej zwłaszcza w przypadku pojawienia się konwekcji z burzami. Silny wiatr może być groźny zwłaszcza w pasie Polski południowej, jak i też centralnej oraz wschodniej. Oczywiście należy mieć na uwadze, że przy tak dynamicznym układzie niżowym prognozy z możliwymi porywami wiatru z gradientu ulegać mogą dalszym, kluczowym zmianom.

Możliwa groźna noc z niedzieli na poniedziałek

Ciepły wycinek niżu w omawianym terminie dość szybko będzie się zwężać. Zamykać będzie go od zachodu front chłodny, to właśnie w obrębie nasuwającego się odcinka chłodnego frontu spodziewany jest rozwój konwekcji. Modele numeryczne sugerują wystąpienie silnego quasi-geostroficznego wznoszenia powietrza na 700 hPa.

W warunkach dynamicznego wymuszania, silnej kinematyki prawdopodobny jest rozwój burz pomimo niewielkiej chwiejności termodynamicznej. Konwekcja przybrać może formę liniową, całkiem prawdopodobne jest uformowanie się rozległej linii szkwału.

Proces zwężania się ciepłego wycinka niżu doskonale obrazują poniższe grafiki na okres nocy z niedzieli na poniedziałek do godziny 18 UTC

Zbliżony wariant modelu ECMWF. Europejski model jeszcze kilka aktualizacji temu wskazywał, że przeważający obszar Polski zagrożony jest porywami wiatru powyżej 100 km/h. Obecnie jego aktualizacja jest podobna, chociaż nie identyczna jak amerykańskiego GFS’a.

Podsumowanie

Coraz więcej wskazuje, że głęboki niż baryczny pojawi się nad Polską. Prognozy te ulegają jeszcze zmianom, ale wystąpienie silnej wichury jest bardzo prawdopodobne. Zagrożenie wiatrowe ze strony tego głębokiego układu niskiego ciśnienia będzie znacznie. Na obszarze naszego kraju, zwłaszcza w nocy z niedzieli na poniedziałek, jak i też w poniedziałek w centrum i na wschodzie kraju. Oczywiście przy tak dynamicznej sytuacji obszary zagrożone mogą ulegać zmianom. Najsilniejszy wiatr wystąpi po południowo-zachodniej stronie niżu, gdy narastać ma wyraźnie różnica ciśnienia pomiędzy nasuwającym się klinem wyżu z rejonu Wysp Brytyjskich a oddalającym się dalej i pogłębiającym według obecnych prognoz omawianym układem niżowym.

Sytuacja może być również groźna, gdy zainicjowana zostanie konwekcja w momencie nasuwania frontu chłodnego, w tak dynamicznym środowisku mogą powstać burze z niszczącym wiatrem. Wkrótce opublikujemy kolejne informacje o spodziewanej wichurze na łamach naszego portalu.

BIEŻĄCE PROGNOZY DLA MIAST TUTAJ