Wichura z wiatrem 130 km/h w Europie. Czy zagrozi Polsce?

Od wielu dni w pogodzie mamy względny spokój. Niszczycielska wichura, która przechodziła przez kraj w lutym odeszła w zapomnienie. Podobnie jak jakkolwiek silniejszy wiatr. Wszystko to za sprawą silnych antycyklonów, które jeden po drugim rozwijają się w regionie skutecznie blokując niże atlantyckie niosące groźną pogodę. Jak się okazuje silna wichura zbliża się do Europy z zachodu. We wpisie sprawdzę, gdzie wiatr wiał będzie najmocniej oraz czy dynamiczna pogoda dotrze do Polski.

Wichura uderzy na zachodzie Europy

Na ten moment wciąż w pogodzie widać silną blokadę wyżową w naszym regionie. W związku z tym czeka nas w Polsce mróz, który lokalnie nocami może być siarczysty. Jednak w tym wpisie zajmuję się wiatrem. Wichura na zachodzie kontynentu znów może mieć niszczącą siłę.

Wichura o niszczącej sile na zachodzie Europy

Wiatr na Wyspach Brytyjskich osiągać będzie siłę nawet przekraczającą 135 km/h. Najsilniejsza wichura wg. modeli pogodowych uderzyć ma w okolicach niedzieli w Irlandię, Szkocję, czy zachodnie regiony Anglii. Oczywiście, do weekendu przed nami kilka aktualizacji modeli. Jednak wiem, że czyta nas sporo osób z Wysp Brytyjskich, stąd stosowne ostrzeżenia warto wydać już teraz.

Czy wichura może zagrozić Polsce?

Aby zrozumieć, czy sytuacja pogodowa w naszym regionie może być groźna i czy grozi nam silna wichura trzeba przyjrzeć się sytuacji barycznej nad Europą na najbliższy czas.

Na animacji doskonale widać co działo będzie się nad Europą w najbliższych dniach. Na pierwszy plan wysuwa się bardzo silny wyż, którego centrum znajdowało będzie się przez wiele dni w okolicach Polski. Wyż ten, zwany również antycyklonem skutecznie powstrzyma wędrówkę niżów w nasz region. Wichura, o której piszę uderzy w weekend w Wyspy Brytyjskie, lecz niż wraz z dużym gradientem barycznym nie zostaną dopuszczone w nasz region.

Kiedy wichura dotrze do Europy Centralnej?

Jasna, klarowna i dość bezpieczna sytuacja pogodowa trwała będzie w naszym regionie do okolic poniedziałku 14 marca. Wtedy jeszcze na mapie barycznej powyżej (źródło) widać wyż z ciśnieniem ponad 1030 hPa z centrum nad Bałtykiem. W kolejnych dniach sytuacja baryczna zacznie się zmieniać, a pogoda zacznie się robić bardziej dynamiczna również w naszym regionie? Czy grozi nam silna wichura? Sprawdźmy.

Kiedy pogoda w regionie zrobi się bardziej dynamiczna?

Sytuacja pogodowa w przyszłym tygodniu jest dość ciekawa. Silny wyż powoli zacznie odpuszczać odsuwając się na wschód. W drugiej połowie przyszłego tygodnia w naszym regionie dość znacznie zaostrzać zacznie się gradient ciśnienia.

Duzy gradient baryczny w regionie

Bardzo duża różnica ciśnienia prognozowana jest pomiędzy bardzo silny wyżem znad Rosji (ponad 1040 hPa) oraz niżem, który widać na powyższej mapie na Morzu Śródziemnym. Widać tu, że izobary bardzo gęsto ułożone są między innymi nad Polską. Powyższa mapa dotyczy przyszłej soboty 19 marca. To dość odległy termin, jednak wpis traktuje o terminie kiedy w kraju możliwa jest wichura. Na mapach szukam więc takiego właśnie terminu. Jak silny wiatr powieje w kraju jeśli prognozy się sprawdzą?

Silny wiatr w Polsce, ale to nie wichura

Oczywiście biorąc pod uwagę prawie bezwietrzną ostatnio pogodę, to wg. prognoz w kolejny weekend wiać będzie mocno. Jednak nie powinna być to wichura choćby zbliżona siłą do tego co przerabialiśmy w lutym w Polsce. Wiatr wiać może z prędkością dochodzącą w okolice 80 km/h. To jest już wiatr silny, jednak wichura o tej sile nie powinna czynić szkód. Oczywiście wciąż mamy na względzie, że piszemy o dość odległym terminie. Powyższe informacje mają na ten moment na celu bardziej analizę możliwego scenariusza niż faktyczną prognozę siły wiatru na konkretne dni.