Wichury i gwałtowny wzrost temperatury przed nami. Prędkość wiatru przekroczy 130 km/h w Polsce

Wichury i duży wzrost temperatury przed nami. Pogoda szykuje niespodziankę. Sprawdzamy, jak wyglądają najnowsze realizacji modeli numerycznych.

Wiatr fenowy w Polsce

W kolejnych dniach obserwować będziemy duży dynamizm w pogodzie. Prognozy wskazują ponadto, że w kolejnych godzinach obserwować będziemy intensyfikacje wiatru fenowego, który na południu kraju przyniesie wichury. Dlatego szczytowych partiach gór powieje jeszcze powyżej 80 km/h – 130 km/h.

Najbliższe dni zapowiadają się z niżowym wzorem pogody. Dlatego często znajdziemy się pod wpływem frontów atmosferycznych, nie zabraknie również wahań ciśnienia, dużych wahań temperatury. Wieczór i noc ze środy na czwartek oraz czwartkowa doba przyniesie dalej wiatr o skali wichury. Lokalnie możliwe są szkody wiatrowe i przerwy w dostawach prądu. Prognozy wskazują, że w obszarach podgórskich i górskich prędkość wiatru sięgnie w kolejnych godzinach powyżej 100 km/h. Efekt fenowy spowoduje nie tylko wichury, ale także istotny wzrost temperatury. Spowoduje silny wiatr także zawieje i zamiecie śnieżne.

Wichury w Polsce – 17 stycznia 2024 r. i prognoza zasięgu wiatru halnego

wichury w Polsce
Silny wiatr o skali wichur w Polsce na południu

Już w środę popołudniu i wieczorem znajduje się ciepły front atmosferyczny, który jest związany z rozwijającym się ośrodkiem niskiego ciśnienia nad Niemcami. Strefa ciepłego frontu przesuwać ma się na północ, północny – wschód. Oddziela on po obu stronach frontu dwie zróżnicowane fizycznie masy powietrza. Cyklon po swojej południowej stronie powodować będzie zwiększania gradientu barycznego i przyczyni się to m.in do wystąpienia wichury. Szczególnie silnie powieje w najbliższych kilkunastu godzinach w Karkonoszach, Karpatach, obejmując zwłaszcza Tatry i Bieszczady.

Halny nasila się, lokalnie spowoduje szkody

Wiatr w drugiej połowie dzisiejszego dnia i wieczorem wyraźnie się nasila. Na Śnieżce porywy zmierzone przez anemometry dochodzą do 90 km/h, natomiast jeszcze mocniej wieje na Kasprowym Wierchu, gdzie zmierzono ponad 120 km/h. Silny wiatr ma mieć tendencje schodzenia z wyższych partii gór w doliny, powodując lokalne szkody, a nawet miejscowe przerwy w dostawach prądu. Dochodzić będzie również do występowania zawiei i zamieci śnieżnych. Odradzamy więc wyprawy w wyższe partie polskich gór, gdzie we znaki daje się wichura związana z efektem fenowym. Lokalnie silny wiatr przenosić ma śnieg na drogi, prowadząc do poważnych utrudnień komunikacyjnych.

Silny wiatr w Polsce o skali wichur już występuje i jeszcze nieco się nasili

Z prognoz wynika, że silny wiatr, który jeszcze nieco się nasili występować będzie w nocy ze środy na czwartek oraz w pierwszej połowie jutrzejszego dnia. Następnie wyraźnie osłabnie. Wiatr o silne wichury dawać będzie się we znaki głównie w południowych powiatach województwa małopolskiego, ale także miejscami w woj. śląskim i podkarpackim.

Wichury w Polsce, zwłaszcza w nocy z 17/18 stycznia 2024 r.

Silny wiatr w Polsce – Wichury 17 stycznia 2024 r. w Karpatach i Sudetach

silny wiatr w kraju
Silny wiatr w Polsce o skali wichury w górach

Największe szkody wiatr może poczynić w pasie od mniej więcej rejonu Szczyrku, Starego Sącza, Gorlic, Jasła, Ustrzyk Dolnych. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy wystosował stosowne ostrzeżenia dla poszczególnych powiatów położonych na południu Polski.

Prognoza porywów na 17 stycznia 2024, 20:00 UTC według modelu ICON dla Polski

silny halny w kraju
Silny wiatr w Polsce powodować może szkody. Wichury na południu

Prognoza porywów wiatru na 17 stycznia 2024, 23:00 UTC dla Polski według modelu ICON dla Polski

silne wichury
Silny halny w kolejnych godzinach powodować ma wichury w górach i na obszarach podgórskich

Silny wiatr halny o skali wichury

Należy dodać, że w kolejnych godzinach obserwować będziemy występowanie opadów marznącego deszczu powodującego gołoledź na ciepłym froncie atmosferycznym. W ciepłym wycinku niżu napłynie znacznie cieplejszy strumień powietrza z południa Europy w kolejnych godzinach. Noc może być miejscami cieplejsza na południa niż dzisiejszy dzień. Najwyższe temperatury w czasie krótkiego ocieplenia i wichur odczujemy w pasie od południowej części woj. dolnośląskiego, Śląska Opolskiego, woj. śląskiego, małopolski, woj. podkarpackiego i Ziemi Świętokrzyskiej oraz Lubelszczyzny, gdzie jutro w pierwszej połowie dnia będzie nawet 3-10°C. Prognozowany jest duży kontrast temperaturowy pomiędzy północą a południem.

Polecamy: Śnieżyca uderzy w Polskę. Spadnie 15-20 cm śniegu. Przed nami atak zimy

Prognozowana temperatura powietrza na 18 stycznia 2024, 06 UTC według modelu ICON dla Polski

wiatr fenowy w Polsce
Adwekcja przejściowa masy w ciepły sektorze niżu, temperaturę na południu podniesie wyraźnie efekt fenowy

W chłodniejszej masie powietrza prognozowane są opady śniegu, przejściowo deszcz ze śniegiem i deszcz marznący powodujący gołoledź w kontakcie z wychłodzonym podłożem. W pasie dzielnic południowych ma być to głównie deszcz, przejściowy powodujący gołoledź, natomiast w pasie od Ziemi Lubuskiej, przez centrum aż po Podlasie będzie to głównie śnieg. Już jutro w drugiej połowie dnia postąpi ochłodzenie w tylnej części niżu. Śnieżyca przejdzie z zachodu na wschód i wrócą zimowe warunki pogodowe, chwyci również mróz i wystąpi w wielu regionach oblodzenie dróg i chodników. Więcej szczegółów podamy niebawem.

Źródło: Fanipogody.pl