Dzisiaj pogodę w Polsce kształtuje wieloośrodkowy niż o imieniu „THEKLA” z centrami ulokowanymi nad Morzem Norweskim i środkową Skandynawią. Do kraju napływa jeszcze upalne powietrze zwrotnikowe z południowego-zachodu. W drugiej części dnia od zachodu nasunie się front chłodny poprzedzony liniami zbieżności wiatru. Spodziewany jest rozwój burz, które miejscami będą gwałtowne. Za frontem napłynie o kilkanaście stopni chłodniejsze powietrze polarno-morskie.
Sytuacja synoptyczna w dniu 24.08.2018 r. godzina 12 UTC
Modele numeryczne prognozują, że w piątek szczególnie silne zjawiska burzowe przejdą w pasie od Śląska, Opolszczyzny i Małopolski przez Mazowsze po Mazury i Podlasie. W ostatnich 3 województwach burze mogą być szczególnie groźne, możliwy system linowy. Podstawowym zagrożeniem ze strony piątkowych burz będą silne porywy wiatru do 90 km/h oraz ulewne opady deszczu od 30 mm do 40 mm.
Prognozy wskazują na wystąpienie dużej niestabilności w ciągu dnia, która w szczytowej fazie osiągnie od 1300 J/kg do 2500 J/kg. Zawartość wody opadowej w pionowej kolumnie atmosfery od 32 mm do 45 mm. Konwekcja zostanie zainicjowana na strefach zbieżności wiatru. Zarówno lokalnych wewnątrz masy, jak i też na głównych przedfrontowych.
Rozwój chmur burzowych następuje już lokalnie od godzin porannych, ale szczytowa aktywność burzowa przypadnie na godziny popołudniowe. Pomiędzy dolną a środkową troposferą wystąpi duży pionowy gradient temperatury około 7°C/km. W takich warunkach cumulusy dość szybko przekształcać powinny się w chmury burzowe Cb.
Spodziewany jest rozwój zarówno pojedynczych chmur burzowych, które następnie powinny łączyć się w większe struktury multikomórkowe. Szczególnie na obszarach silniejszego pionowego ścinania wiatru, zwłaszcza na obszarze Mazowsza i Warmii oraz Mazur spodziewane są najlepsze warunki kinematyczne pokrywające się z wyraźnie podwyższoną niestabilnością powietrza.
Nasilony skręt wiatru w dolnych trzech kilometrach troposfery przyczynić może się do powstania kilku burz superkomórkowych. Wzmożone środowisko kinematyczne, zwłaszcza w województwie mazowieckim, podlaskim oraz na Warmii może spowodować uformowanie się większego systemu burzowego, nawet z segmentami liniowymi. Niewykluczone jest powstanie rozległej strefy burz na obszarze Polski, wzdłuż głównych stref konwergencji wiatru, miejscami może dojść do większej akumulacji opadów do 30 mm – 40 mm.
Ruch ośrodków burzowych odbywać ma się na ogół z południowego-zachodu na północny-wschód, zgodnie z przepływem sterującym w środkowej troposferze. Nieco inaczej mogą przemieszczać się superkomórki burzowe z powodu obecności mezocyklonu.
Groźny może okazać się dzisiaj wiatr, prędkość wiatru osiągnie od 70 km/h do 100 km/h, miejscami prowadząc do szkód, na ogół punktowych. Prawdopodobne są również opady gradu o średnicy od 2 cm do 4 cm, graniczna wartość może zostać osiągnięta przy silnej burzy superkomórkowej. Burze utrzymają się zwłaszcza we wschodniej połowie kraju po zachodzie słońca.
Prognoza burzowa IMGW-PIB na dzień 24.08.2018 r. do godziny 20, najgroźniej będzie w obszarze 2
Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska wydali drugi stopień zagrożenia dla woj. mazowieckiego, podlaskiego i Warmii oraz Mazur oraz wschodniej części Kujaw.
BIEŻĄCE POŁOŻENIE BURZ TUTAJ
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC