Sezon burzowy 2022 rozkręcił się w Europie. Praktycznie co dzień nad kontynentem dochodzi do rozwoju głębokiej konwekcji. Burze w wielu regionach są naprawdę silne. We wpisie podsumuję ostatnie doby pod kątem zjawisk burzowych w Europie. Sprawdzę również kiedy wyładowania atmosferyczne mogą pojawić się nad naszym krajem.
Silne burze przetoczyły się znów przez Francję i południe Niemiec
Region Francji wyrasta w pierwszej połowie roku 2022 na najciekawszy pod kątem pogody w Europie. Wczoraj przy okazy wpisu o upałach w Europie wspominałem, że maj przyniósł we Francji najwyższą, dodatnią anomalię temperatury w historii. Teraz, po raz kolejny w tym tygodniu wspominam o Francji w kontekście silnych burz i nawałnic.
Wczoraj w okolicach godzin południowych silne burze pojawiły się w centralnych regionach Francji. Superkomórki burzowe niosły gradobicia, nawalne opady deszczu i niszczący wiatr. Siła burz, które przechodziły w sobotę w regionie Paryża, czy Rennes była niszcząca. Doszło do dużych zniszczeń zarówno w rolnictwie, jak i drzewostanie i w urbanizacjach miejskich. Jak silne były wczorajsze burze we Francji obrazuje poniższy film, na którym widać, że Rennes zostało dosłownie zalane w przeciągu kilkunastu minut.
Nawałnice szalały również ostatniej nocy
Jeśli ktoś miał nadzieję, że burze uspokoją się wraz z nadejściem nocy, zawiódł się. System frontów atmosferycznych, niż oraz gorące masy powietrza pozwoliły na utrzymywanie się oraz powstawanie nowych komórek burzowych również w sobotę po zmroku. W godzinach wieczornych nowe ośrodki burzowe szybko wypiętrzyły się tym razem na południu Francji, w ciepłym sektorze systemu frontów atmosferycznych.
Powyżej sytuacja na godzinę 21.30 w sobotni wieczór. Mapa pochodzi z detekcji wyładowań blitzortung.org. Burze dość szybko formowały się w mezoskalowy układ konwekcyjny MCS. W dalszym ciągu pomimo godzin nocnych były bardzo aktywne, zarówno pod kątem wyładowań atmosferycznych jak i nawalnych opadów deszczu. Pomimo godzin nocnych komórki burzowe nadal niosły opady dużego gradu. Warto również dodać, że wyładowania padały ubiegłej nocy również nad obszarem Belgii. Co równie ciekawe ośrodki burzowe są aktywne do chwili obecnej (po 10 rano w niedzielę). Bardzo aktywny klaster burzowy przemieszcza się obecnie na północ od Monachium. Burze te wciąż przybierają na sile z każdą minutą zbliżając się nad terytorium Czech.
Burze możliwe również w Polsce w najbliższych dniach
Rano opublikowałem wpis, w którym pisałem, że lato pojawi się w Polsce na najbliższe kilkadziesiąt godzin. To całkowita prawda. W kraju bardzo ciepło zrobi się już od dzisiejszego dnia. Wysokie temperatury pozostaną z nami do okolic połowy nadchodzącego tygodnia. Jednak już jutro na zachodzie kraju pojawi się front atmosferyczny. Przyniesie on dogodne warunki do wypiętrzania się nad regionem chmur kłębiastych.
Burze w poniedziałek na zachodzie kraju nie powinny być tak groźne jak te z ostatniej doby znad Francji, czy Niemiec. Jednak niosły będą one groźne zjawiska pogodowe jak grad, czy silne opady deszczu. O szczegółach dowiecie się z naszej jutrzejszej, porannej prognozy konwekcyjnej dla Polski. Wydamy ją w godzinach porannych. Jak się okazuje front atmosferyczny pozostanie z nami na dłużej w pierwszej połowie przyszłego tygodnia. We wtorek i środę burze pojawiać się będą odpowiednio w zachodniej, centralnej, a w środę również wschodniej części Polski. Zwłaszcza scenariusz na wtorek i środę zaczyna wyglądać dość groźnie. Czekają nas prawdopodobnie dość aktywne, lokalnie silne zjawiska burzowe. Czyli lato w pełni. W kraju zrobi się bardzo ciepło, ale konsekwencją tego będzie konwekcja, która pojawiać będzie się w Polsce w najbliższych dniach.
Fan pogody praktycznie od zawsze. Pogoda i prognozowanie pogody jest jego pasją. Dodatkowo kocha burze. Gdy burza nadciąga, bierze aparat w dłoń i goni za burzą. Na portalu zajmuje się wpisami w kategoriach groźnych zjawisk pogodowych, dniowych prognoz pogody oraz pisze o pogodzie na Świecie
2 komentarze do “Zabójczo silne burze szaleją nad Europą. Front burzowy coraz bliżej Polski”
Możliwość komentowania została wyłączona.