Załamanie pogody postępuje nad Polską. Miejscami umiarkowane i silne opady, jak i też porywisty wiatr

Załamanie pogody zaczęło dziś postępować wyraźnie od dzielnic północnych. Jest związane z przechodzeniem z północnego – zachodu na południowy – wschód frontu atmosferycznego o charakterze chłodnym. Przejście frontu objawia się wzrostem zachmurzenia, opadami deszczu i silniejszym wiatrem oraz zmianą jego kierunku. Dziś najcieplej było w dzielnicach w południowych, natomiast najchłodniej na północy. Najzimniejszą stacją telemetryczną okazał się Elbląg, gdzie w klatce meteorologicznej zmierzono na 2 metrach zaledwie 14,5°C. Natomiast najcieplejszą stacją okazał się Tarnów, gdzie zanotowano aż 23°C. Było dziś bardzo ciepło jak na drugą połowę października. To efekt napływu bardzo ciepłego powietrza z południowego – zachodu. Poniższa mapa dobrze pokazuje zasięg chłodniejszego z północy o cechach arktycznych, od cieplejszego leżącego na południu pod koniec 2 dekady października.

Zmiana pogody w Polsce

Strefa frontowa jest dziś związana z niżem ulokowanym nad Rosją. Wyraźne załamanie pogody przyniesie przez kilka najbliższych dni typowo jesienne warunki pogodowe. Nocami w warunkach bezchmurnego nieba i spływu z północy, wystąpią korzystne warunki do silnego wypromieniowania ciepła w przestrzeń kosmiczną. Adwekcja chłodu będzie jednak krótkotrwały, gdy tylko mobilny wyż odsunie się znad Polski nad Morze Czarne, zmieni się kierunek napływu mas powietrza. Dodatkowo w pobliżu Europy Zachodni, pojawi się niż atlantycki. Powrócimy dość szybko do umiarkowanych wartości na termometrach pod koniec bieżącego tygodnia i na początku przyszłego. Jednak dużego i długotrwałego ochłodzenia nie widać do końca miesiąca.

Załamanie pogody od północy. Zanotowana maksymalna temperatura powietrza na 18 października 2022, 08:00-20:00 na stacjach pomiarowych PSHM w Polsce

Załamanie pogody postępuje nad Polską. Miejscami umiarkowane i silne opady, jak i też porywisty wiatr
załamanie pogody pojawiło się początkowo na północy i postępuje dalej na południe

Noc z wtorku na środę przynosi zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, na zachodzie miejscami z rozpogodzeniami. Dlatego, że schodzi na południe front chłodny. Przelotne opady deszczu, wysoko w Tatrach przelotne opady śniegu z deszczem. Lokalnie na wybrzeżu wschodnim oraz na Mazurach niewykluczone słabe burze. Zwłaszcza w drugiej części nocy. Prognozowana wysokość opadów na południowym wschodzie do około 10 mm. Temperatura minimalna od 6°C do 10°C. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem dość silny, porywisty, zachodni i północno-zachodni. Nad morzem i w Tatrach porywy wiatru do 60 km/h, w Sudetach do 65 km/h. Podczas burz wiatr porywisty. Położenie opadów i potencjalnych burz można śledzić online.

Załamanie pogody w Polsce. Prognozowana minimalna temperatura powietrza nad ranem, 19 października 2022, 03Z według modelu ICON

Fanipogody.pl