Załamanie pogody uderzy w Polskę. Mróz dwucyfrowy i śnieżyce z przyrostem pokrywy śnieżnej o ponad 20 cm

Załamanie pogody pojawi się w Polsce. Będą okresy z dwucyfrowym mrozem. Możliwe są silne śnieżyce i ponad 20 cm białego puchu na skutek opadów o charakterze wielkoskalowym.

Zima umacnia się w kraju. W prognozach widać silne opady śniegu i duży mróz

Zapowiadaliśmy, że na przełomie listopada i grudnia obserwować będziemy umacniania się zimy termicznej na przeważającym obszarze Polski. Ubiegłej nocy nad pokrywą śnieżną temperatura spadła do -20°C w Jeleniej Górze. Już na początku grudnia prognozowane jest silne załamanie pogody w części kraju i obfite opady śniegu.

Temperatura minimalna na wysokości 5 cm w nocy 28.11.2023 r. / 29.11.2023 r. w Polsce na stacjach PSHM

mróz dwucyfrowy
Mróz -20 stopni w Jeleniej Górze nad pokrywą śnieżną ubiegłej nocy

Temperatura minimalna w nocy z 28.11.2023 / 29.11.2023 r. na stacjach synoptycznych IMGW w Polsce

mroźna pogoda w Polsce
Mróz dwucyfrowy w kraju. Dane: CMM IMGW

Grubość pokrywy śnieżnej, 29 listopada 2023, 07:00 czasu urzędowego w Polsce

sporo śniegu w Polsce
Sporo śniegu pod koniec listopada na nizinach i wyżynach. Dane: IMGW-PIB

Anomalia średniej temperatury powietrza, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r. dla Polski

załamanie pogody w kraju
Przełom w pogodzie nieprędko w Polsce. Dane: CMM IMGW

Prognoza średniej temperatury powietrza na następne tygodnie według modelu ECMWF EPS dla Polski

Pierwsza dekada grudnia zimna i śnieżna. Dane: CMM IMGW-PIB

Grubość pokrywy śnieżnej w Sudetach, 29 listopada 2023 r. o godzinie 7:00 czasu lokalnego w Polsce

sporo śniegu w polskich górach
Sporo śniegu w Karkonoszach, ale mniej niż w Karpatach. Dane: IMGW-PIB

Wysokość pokrywy śnieżnej na obszarze Tatr i Podhala, 29 listopada 2023 r. o godzinie 7:00 czasu urzędowego w Polsce

dużo śniegu w Polsce
Ponad 1 m śniegu w Tatrach. Dane: CMM IMGW

Pierwsza dekada grudnia rozczaruje pod względem temperatury. Umocni się zima termiczna

Z prognoz wynika, że w najbliższych tygodniach obserwować będziemy przewagę chłodnych mas powietrza pochodzenia arktycznego. Dlatego możliwe są też załamania pogody w postaci silnych ataków zimy. Co więcej w obszarach większych przejaśnień i rozpogodzeń zdarzy się duży dwucyfrowy mróz. Obserwowany będzie coraz większy zasięg i przyrost pokrywy śnieżnej. Spodziewane są też okresowe utrudnienia w ruchu drogowym, co ma mieć związek z obfitymi opadami śniegu. Pod koniec listopada najwięcej śniegu zalega w Karpatach, ze szczególnym uwzględnieniem wyższych partii Tatr, gdzie przekracza 1 m. Warunki do uprawiania turystyki górskiej są skrajnie trudne i bez raków, czekanów, lawinowego ABC lepiej nie wybierać się w wyższe partie gór.

Hala Gąsienicowa – widok na Granaty – Stacja Badań Śniegu i Lawin IMGW-PIB
śnieg w polskich górach
Piękne widoki w polskich górach
Dolina Pięciu Stawów Polskich – widok na Granaty
zimowa pogoda
Zimowa aura nie tylko w górach. Fot: TOPR
Hala Gąsienicowa – widok na Kasprowy Wierch
śnieżne w górach
Śnieżnie w Tatrach. Fot: TOPR
Dolina Chochołowska – widok na Kominiarski Wierch
załamanie pogody ustąpiło
Zimowa i słoneczna aura w Tatrach. Fot: TOPR

Komunikaty TOPR

Pokrywa śnieżna jest na ogół związana dobrze, ale na niektórych stromych stokach jest związana umiarkowanie. Wyzwolenie lawiny jest możliwe przeważnie przy dużym obciążeniu dodatkowym, szczególnie na stromych stokach wskazanych w komunikacie lawinowym. Samoistne zejście bardzo dużych lawin jest mało prawdopodobne.
Częściowo niekorzystne warunki. Poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego, odpowiedniego wyboru trasy oraz zachowania elementarnych środków bezpieczeństwa na wszystkich stromych stokach, a szczególnie na wskazanych w komunikacie lawinowym, jako niekorzystnych pod względem wystawy lub wysokości – czytamy na stronie TOPR.PL.

Wzrost temperatury spowodował , ze śnieg poniżej 1600 m stal się cięższy i pogorszył warunki a powyżej 1600 m n.p.m mocno przewiany . Brak podkładu i warunki wczesno- zimowe stwarzają dodatkowe niebezpieczeństwo . Należy uważać na duże depozyty śniegu na wystawach wschodnich i poludniowo-wschodnich – poinformował TOPR.

Ubiegłej doby na południu, wschodzie, południowym – wschodzie zaznaczała się śnieżyca, za którą odpowiedzialny był niż o imieniu Olivier z frontem zokludowanym. Jednak z biegiem nocy z 28/29 listopada 2023 r. opady śniegu słabły i oddalały się w kierunku wschodnim, ustępując bliżej godzin porannych z krańców Polski. Na przełomie listopada i grudnia nasz kraj pozostanie w zasięgu rozległego pola obniżonego ciśnienia, dlatego możliwe są kolejne akcenty zimowe, a nawet silne załamanie pogody. W rejon Polski mogą nasunąć się kolejne ośrodki niżowe z układami frontalnymi, co spowoduje umacnianie się zimy termicznej.

https://youtu.be/npRzJcF9bN0?si=gH4JuEWvqAChWGNv
Załamanie pogody i kolejne śnieżyce w prognozach

Silne opady w prognozach. Załamanie pogody blisko Polski

Już dziś od zachodu nasuwa się niż baryczny o imieniu Quintius. Ciepły front atmosferyczny związany z omawianym cyklonem zaznaczy się nad częścią naszego kraju, potem wkroczy chłodny front, jaki znów spowoduje opady śniegu. Zaznaczą się one zwłaszcza na zachodzie, południowym – zachodzie, ale także miejscami na północnym – zachodzie. Wysokość opadów nie powinna przekroczyć 2-5 cm. Najsilniejsze będą w drugiej części dnia i wieczorem.

W ostatni dzień listopada słabe opady śniegu są prognozowane na południowym – wschodzie. Opady zimowe są spodziewane także w pasie dzielnic północnych, zaznaczając się szczególnie na wybrzeżu oraz Warmii. Już pierwszego grudnia wkroczy do kraju od południa kolejna śnieżyca, jaka następnie w nocy z 1/2 grudnia 2023 r. zacznie zaznaczać się w pasie dzielnic centralnych i wschodnich. Najsilniejsze opady zimowe są prognozowane na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie. Po przejściu istotnego załamania pogody, napłynie jeszcze zimniejsza masa pochodzenia arktycznego. Dlatego powszechny stanie się nocami w rejonach przejaśnień i rozpogodzeń dwucyfrowy mróz.

Zobacz też: Wichury uderzą w grudniu. Wiatr 150-170 km/h w prognozach

Już 1 grudnia 2023 r. rozpocznie się meteorologiczna zima, natomiast ta kalendarzowa nadejdzie trzy tygodnie później. Początek ostatniego miesiąca 2023 roku charakteryzować ma się temperaturami charakterystycznymi dla zimy termicznej. Pierwsza dekada będzie zimna i mroźna. Najwięcej śniegu zalegać ma w pierwszym tygodniu grudnia na południu, północy południowym – wschodzie i wschodzie, nieco mniej w centrum. Zdarzą się też opady marznące. Przeważnie pokrywa śnieżna sięgnie 5-35 cm, a w górach może przekroczyć 120-140 cm.

Prognoza grubości pokrywy śnieżnej do 3 grudnia 2023, 06 UTC według modelu ARPEGE dla Polski

sporo śniegu w Polsce
Załamanie pogody prognozowane na początku grudnia przyniesie silne opady śniegu i duży przyrost pokrywy śnieżnej

Prognoza grubości pokrywy śnieżnej do 3 grudnia 2023 r. według modelu ECMWF dla Polski

silne śnieżyce pojawią się w Polsce. Załamanie pogody w kraju
Zima w Polsce będzie się umacniać. Silne załamanie pogody w prognozach

Fanipogody.pl