Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Załamanie pogody w Polsce w sobotę 26 marca. Możliwe burze

Załamanie pogody 26 marca w Polsce

Przyzwyczailiśmy się już do pięknej i słonecznej aury. Nic co dobre nie trwa jednak wiecznie. Sobota przyniesie załamanie pogody. Może nie jakieś bardzo silne. Jednak pojawią się w kraju opady, silniejszy wiatr, a lokalnie możliwe nawet burze. Sprawdźmy więc co czeka nas w sobotę 26 marca w pogodzie dla Polski.

Załamanie pogody. Front chłodny nad Polską

Zacznijmy od sytuacji barycznej w naszym regionie. Na pierwszy rzut oka widać tu bardzo duże zmiany. Oprócz dominującego na większość kontynentu wyżu, na mapie pojawił się również głęboki niż. Jego centrum znajdzie się w sobotę nad zachodnią Rosją. Z niżem związana jest rozległa strefa frontów atmosferycznych. I właśnie chłodny wycinek frontu przyniesie w Polsce sobotnie załamanie pogody.

Załamanie pogody. Front chłodny nad Polską

Taka sytuacja pogodowa nie była widziana w naszym kraju od kilkunastu dni. Wraca dynamika w pogodzie. W godzinach porannych front atmosferyczny będzie oddziaływał na pogodę na północy Polski. W regionach nadmorskich oraz na Warmii i Mazurach pogoda od rana będzie zła. Na niebie zalegały będą niskie chmury, a na północnym wschodzie od rana możliwe są opady deszczu. W kolejnych godzinach front szybko wędrował będzie na południe kraju.

Załamanie pogody. Opady deszczu, a nawet burze przejdą przez Polskę

Powyżej mapa z prognozą opadów w sobotę w godzinach wczesnopopołudniowych. Obrazowane są tu wyliczenia modelu UMPL (źródło mapy). Widać, że już koło południa na froncie atmosferycznym przemieszczała będzie się całkiem sensowna strefa opadów. Lokalnie deszcz padać może intensywnie. Nie możemy wykluczyć, że w sobotę nad Polską pojawią się burze. Jednak nawet jeśli burze wystąpią, nie będą zjawiskami groźnymi. Raczej ograniczą się do kilku wyładowań, silniejszych porywów wiatru i mocniejszych opadów deszczu. Strefa opadowa (związana z frontem) przemieszczała będzie w godzinach rannych na północy kraju, około południa w pasie centralny. Po południu najwięcej opadów na południowym wschodzie. Najmniejsze szanse na opady deszczu na zachodzie kraju. Tu załamanie pogody najmniej da się we znaki. Jednak i na zachodzie niebo w sobotę zachmurzy się.

Silny wiatr w sobotę nad Polską. Załamanie pogody

Sobotnie załamanie pogody to nie tylko opady deszczu, czy lokalne burze. Niż, który przechodził będzie nad Rosją przyniesie mocno zwiększony gradient baryczny. Oznacza to silniejszy wiatr we wschodniej połówce Polski. Wiatr na wschodzie wiać może w sobotę do 80 km/h. To już silne porywy wiatru. Może wiatr o takiej sile nie będzie wyrządzał szkód, jednak warto zachować ostrożność we wschodniej połowie kraju.

Temperatura spadnie

Sobotnie załamanie pogody dodatkowo przyniesie ochłodzenie w Polsce. Z północy na południe, za frontem atmosferycznym spływać zacznie chłodniejsze powietrze z północy kontynentu. Skutkowało będzie to spadkiem temperatury nawet o 8-10 stopni Celsjusza względem końcówki tygodnia.

Jeszcze w sobotę w godzinach okołopołudniowych na południu Polski termometry pokażą nawet 16-18 stopni Celsjusza. Podczas gdy na południu będzie jeszcze wiosennie, załamanie pogody na północy i w centrum przyniesie spadek temperatury do zaledwie 6-8 stopni. Ochłodzenie postępowało będzie za frontem chłodnym i wieczorem dotrze również w regiony południowe kraju. Ciśnienie atmosferyczne w sobotę będzie spadać. Jednak nie będzie to wielki spadek. W południe w Warszawie barometry wskazywały będą lekko poniżej 1020 hPa.

Autor wpisu:

autor_mike
Michał Kołodziejczyk

Pogodą i burzami interesuję się od bardzo dawna. Od kilku lat współtworzę dla Was treści na serwisie Fani Pogody. Prywatnie łowca burz