Załamanie pogody zmierza do Polski. Silne ulewy spowodują podtopienia. Cyklon Xanthos nadchodzi. Nawet 40 mm deszczu

Załamanie pogody zmierza do naszego kraju. Silne ulewy spowodują lokalne podtopienia. Wiemy, jak wyglądają najnowsze prognozy numeryczne dla Polski.

Załamanie pogody coraz bliżej naszego kraju

Przeważający obszar Starego Kontynentu znajduje się w zasięgu układów niżowych i stref frontów atmosferycznych, które przynoszą na ogół wilgotną aurę. W kolejnych dniach na obszarze Polski zalegać ma przeważnie wilgotna masa powietrza pochodzenia polarnomorskiego, dlatego z pewnością nie zabraknie opadów atmosferycznych, które miejscami znów mogą spowodować podtopienia.

Na szczególną uwagę zasługuje niż ulokowany w rejonie północno – wschodniej części Atlantyku, jakiego zatoka niżowa rozbudowuje się w kierunku wschodniej części europejskiego obszaru synoptycznego. Ilość opadów pod koniec października będzie powyżej normy wieloletniej w wielu krajach na Starym Kontynencie, ale także w Polsce.

Prognoza anomalii opadów w okresie od 23.10.2023 r. do 30.10.2023 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

silne ulewy i załamanie pogody
Załamanie pogody i silne ulewy w kolejnych dniach m.in na obszarze Polski

W kolejnych dniach na obszarze Polski czeka nas przewaga pochmurnej, deszczowej i wilgotnej aury, która będzie zależna od przechodzenia kolejnych ośrodków niżowych. Wilgotna aura będzie spowodowana na ogół adwekcją mas z zachodu, południowego – zachodu. Prognozowane są na przeważającym terytorium opady słabe, umiarkowane i okresowo silne w kolejnych dniach. Dodatkowo będą znów warunki do tworzenia się miejscowych mgieł ograniczających widzialność poziomą do 200-500 metrów. Już najbliższy wieczór i noc noc przyniesie wkraczającą nad dzielnice zachodnie, południowo – zachodnie, południowe, a potem do środowego poranka obejmie regiony środkowe, wschodnie oraz północne.

Cyklon Xanthos już blisko Polski

Załamanie pogody przyniesie u nas niż o imieniu Xanthos, który najbliższej doby przyniesie ulewy, których akumulacja wyniesie 10-30 mm, punktowo do 40 mm. Z powodu dużego natężenia opadów lokalnie może dojść do wystąpienia podtopień. Już wieczorem i w nocy z wtorku na środę strefa opadów wielkoskalowych przemieszczać ma się w głąb naszego kraju.

Najwięcej deszczu spadnie na południu, południowym – wschodzie, ale także na Warmii i Mazurach oraz Podlasiu w czasie tego załamania pogody. Intensywne ulewy nie ominą również Mazowsza, jak i też woj. świętokrzyskiego i podkarpackiego oraz lubelskiego, woj. małopolskiego i Górnego Śląska. Duże sumy opadowe są możliwe też na Pomorzu Zachodnim i woj. pomorskim.

Na początku załamania pogody opady wystąpią na zachodzie, południowym – zachodzie, południu naszego kraju. Następnie z biegiem godzin strefa jednostajnych opadów przemieszczać ma się w głąb naszego Polski.

Załamanie pogody sięgnie Polski w kolejnych godzinach

Numeryczne prognozy zakładają, że centrum płytkiego niżu już w nocy z wtorku na środę przemieści się nad Polskę i ulokuje się nad południową częścią kraju. Następnie ma wędrować w kierunku północnym i północno – wschodnim, natomiast na pograniczu Białorusi i Ukrainy ulokuje się w drugiej połowie jutrzejszego dnia. W kolejnych dniach cyklon przesunie się w kierunku Federacji Rosyjskiej, gdzie zacznie się wypełniać chłodniejszym powietrzem nad wychłodzonym lądem. Może on przynieść opady zimowe na terenie państw bałtyckich w drugiej części tygodnia.

Prognoza sytuacji barycznej na 25.10.2023 r. 12 UTC według DWD dla Europy i obszarów przyległych

załamanie pogody w Polsce
Silne ulewy i dynamiczna pogoda w Polsce. Niż z układem frontów atmosferycznych

Śnieg może spaść blisko Polski

Ponadto na północnym wschodzie kraju, szczególnie przy granicy z Litwą prawdopodobne są opady mieszane i krupy śnieżnej. Jednak nie powinna utworzyć się pokrywa śnieżna na tym obszarze w kolejnych dniach.

Zobacz też: Śnieżyce w kolejnych dniach.

Szczególnie północ, północny – wschód i wschód naszego kraju będą w jego zasięgu 26 października 2023, gdzie spodziewane są opady o charakterze jednostajnym i konwekcyjnym w tylnej części niżu. Załamanie pogody na tym obszarze utrzyma się więc najdłużej. Silna ulewa przyniesie w krótkim czasie duże sumy opadowe, powodując miejscami podtopienia.

Północny zachód oraz południowy wschód z mniejszą ilością opadu atmosferycznego względem normy z lat 1991 – 2020. Łódź i Leszno to już ponad 200% normy – poinformowało IMGW-PIB dla Polski.

Suma opadu na obszarze Polski według danych z sieci pomiarowo-obserwacyjnej IMGW do 22 października 2023 r.

silne ulewy i burze w Polsce
Silne ulewy i załamanie pogody również w kolejnych dniach. Źródło: CMM IMGW-PIB

Anomalia opadów do 22 października 2023 r. dla Polski

silne ulewy w Polsce
Silne ulewy w Polsce

Niżowa pogoda pod koniec miesiąca. Warunki pogodowe będą więc zmienne i rzadko stabilne

Z prognoz wynika, że w kolejnych dniach występować będą kolejne opady atmosferyczne związane z przechodzeniem ośrodków niskiego ciśnienia z układami frontalnymi. Przejaśnienia i rozpogodzenia również mają mieć miejsce, lecz nie okażą się długotrwałe i częściej pod koniec października towarzyszyć będą nam opady deszczu. Niewykluczone, że w ostatnich dniach mijającego tygodnia zaznaczy się u nas wpływ ośrodka niżowego z południa Europy, niosąc szczególnie obfite opady deszczu i silne załamanie pogody.

Prognoza zasięgu i wysokości opadów orientacyjnie do 29 października 2023, 12 UTC według ECMWF HRES dla Polski

załamanie pogody w kraju
Duże opady do końca tygodnia

Prognoza zasięgu i wysokości opadów według modelu ICON do 29 października 2023 r. dla Polski

silne ulewy w kraju i załamanie pogody
Silne ulewy i dynamiczna pogoda

Czeka nas dodatkowo duży kontrast termiczny w najbliższych dniach. Najniższe temperatury mają być notowane w zasięgu zachmurzenia dużego i całkowitego oraz stref opadów atmosferycznych. Najniższe temperatury mają być notowane na północy i północnym – wschodzie, gdzie może być zaledwie 2-9°C. Szczególnie w czwartek i piątek, gdy to w południowej połowie naszego kraju wskażą nawet 12-16°C.

Prognoza maksymalnej temperatury powietrza na okres od 25.10.2023 r. do 28.10.2023 r. według modelu WRF-ICON dla Polski

niskie temperatury i dynamiczna pogoda
Niskie temperatury i duży kontrast termiczny. Źródło: CMM IMGW

Znaczny dynamizm w pogodzie utrzyma się również na przełomie października i listopada. Niewykluczone, że pojawią się też fale silnego wiatru, dodatkowo panować ma niskie ciśnienie atmosferyczne poniżej 995-990 hPa, dlatego wiele osób może odczuwać skutki niżowej pogody.

Prognozowana średnia anomalia ciśnienia na okres od 23.10.2023 r. do 30.10.2023 r. według CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

załamanie pogody w Polsce

Fanipogody.pl